ЗАКУЛИСНЕ БОРБЕ ЗА НОВОГ ПАПУ: Амерички конзервативци дискредитују Пијетра Паролина
Уочи конклаве објављене лажне вести да је државни секретар Свете Столице јако болестан, што Ватикан демантује
Фото Профимедија
Два дана прије почетка конклаве у Ватикану, на којој ће бити изабран насљедник папе Фрање, све је у знаку оштре закулисне борбе главних фаворита за новог папу, а на удару је кардинал Пијетро Паролин. Из Америке је лансирана вест да је изненада оболио, да се лоше осјећа и да су љекари дошли у Ватикан да му пруже помоћ. Света Столица је то брзо демантовала уз тврдње да нема ни љекара ни медицинских сестара у Ватикану и да је државни тајник Паролин посве здрав. Намера лансикрања лажних вести била је приказана Паролину неспособним да буде изабран за папу, па се подсјетило и на његове здравствене проблеме када је био изабран за државног секретара. Са истом стратегијом жељело се спријечити избор кардинала Бергоља прије него што је постао папа.
За ширење лажних вести оптужени су конзервативни кругови у Америци, након што су се прво појавиле на web страницама које држе амерички верски конзервативци. Управо ти кругови сматрају Паролина превише прогресивним, иако је за “лево крило” Цркве конзервативан. Паролина амерички конзервативци оптужују што је прије почетка показао два писма папе Фрање у којима се тражи да кардинал Бечи лопту за корупцију не суђелује на конклави, што је и прихваћено. Није само Паролин на удару оних који желе “прогурати” свог кандидата, па тако има и политичке притиске, па се тврди да француски предсједник Емануел Макрон лобира за француског кардинала, док има и притиске који долазе из Азије. Много ироничних коментара у Ватикану има и након објављивања фотомонтаже уз помоћ умјетне интелигенције Доналда Трампа као папе, што је објављено на друштвеним мрежама Беле куће, а објавио је и амерички предсједник на свом Трут рачуну. Прије тога се Трамп неколико пута шалио да би могао постати папа и да би то био његов “први избор”. Осуда је стигла и од њујоршких бискупа који су поручили Трампу "не ругајте нам се".
Препоручујемо
ПЕЗЕШКИЈАН УПОЗОРАВА: Иран никада неће да се покори америчким претњама и притисцима
06. 05. 2026. у 11:15
ВЕЛИКИ ПОЖАР У ПОЉСКОЈ: Погинуо пилот, изгорело више од 200 хектара шуме
06. 05. 2026. у 10:49
КРУЗЕР СМРТИ ПЛОВИ КА ЕВРОПСКОЈ ЗЕМЉИ: Наређена хитна евакуација заражених
06. 05. 2026. у 10:39
РУСИЈА ПОНОВО БРУЈИ О ИЗЈАВИ ВУЧИЋА: Речи председника о санкцијама ударна вест у руским медијима
РУСКА агенција ТАСС преноси као ударну вест изјаву председника Србије Александра Вучића који је рекао синоћ да би, уколико би одлучио да уведе санкције Русији, „издао душу народа“.
06. 05. 2026. у 11:22
Срушио се авион код главног града: Погинули сви путници и пилот
Ваздухопловна цивилна управа Јужног Судана саопштила је данас да се срушио авион југозападно од главног града Џубе, при чему је погинуло свих 14 особа које су биле у летелици.
27. 04. 2026. у 16:49
Кардиохирург упозорио: Ова храна гора је за ваше здравље од пушења и скраћује вам живот"
КАРДИОВАСКУЛАРНИ хирург са више од 25 година искуства, који је и сам преживео срчани удар, издао је озбиљно упозорење о свакодневним намирницама. Истиче како је ултрапрерађена храна један од водећих узрока преурањене смрти, опаснија чак и од дувана.
05. 05. 2026. у 14:46
Коментари (0)