СЕВЕРНOКОРЕЈСКИ НУКЛЕАРНИ ОДГОВОР АМЕРИЦИ: Кимове ракете за напад на новим вежбама
КОРЕЈСКИ народна војска покренула је вежбе симулирајући нуклеарни одговор на напад на своју територију, са балистичким ракетним системом КН-23 који се користи за симулирање нуклеарних напада на циљевима удаљеном 800 километара.
Фото МО Русије
Такође су коришћене и ракетне артиљеријске системе КН-25 600мм. КН-23 може да носи и нуклеарне и конвенционалне бојеве главе и широко је спекулисано да би могло да покрене и нападе хемијског оружја.
Тестиран је и систем "нуклеарни окидач", дизајниран да управља и контролише Арсенал и олакшавају брзу употребу, а државна Централна новинска агенција која је извјештавала је саопштила: "Циљ вежбе је постигнут и поузданост командне и мобилизационе система који се може верификовати."
Председник владајуће Корејске радничке партије Ким Џонг Ун нагласио је важност одржавања борбене готовости нуклеарних снага земље, наглашавајући да је то од виталног значаја за даље побољшање способности прецизних удара на великим даљинама и ефикасности оружја.Ово је уследило након позива председника у априлу да се убрзају напори да се морнарица наоружа нуклеарним оружјем, док је надгледао пуштање у рад првог разарача у земљи.
КН-23 је прво представљен 2018. године и почетни тестови започети су следеће године. Ова класа ракета је цењена због коришћења неправилне полубалистичке путање и способности извођења опсежних маневара у лету, што пресретање чини посебно тешким. Ракете су такође веома компактне и, иако носе веће бојеве главе и имају већи домет од ракета Хвасонг-5 и Хвасонг-6 претходне генерације, знатно су мање.
Употреба чврстог горивног композита код КН-23 омогућава им да се складиште потпуно напуњене горивом, што омогућава много брже лансирање удара и ограничава могућности противника да нападну лансирна возила на земљи док су непомична приликом припреме за паљбу.
Увећана варијанта ракете, КН-23Б, први пут је пробно лансирана 25. марта 2021. године под надзором Академије одбрамбених наука.
Сматра се да и КН-23 и КН-23Б имају значајне предности у односу на ривалски балистички ракетни систем Искандер-М који се налази у Русији, при чему су оба система извезена у Русију у значајним количинама и коришћена на украјинском ратишту.
Сматра се да је Северна Кореја направила своје прве нуклеарне бојеве главе почетком 1990-их, а амерички званичници су у више наврата истицали да је њено поседовање двосмислене способности за удар био водећи фактор који је одвраћао Вашингтон и његове стратешке партнере од предузимања војне акције против ове источноазијске државе 1990-их, 2000-их и 2010-их.
militarywatchmagazine.com
БОНУС ВИДЕО - ПОНУДА НА САЈМУ АУТОМОБИЛА: Погледајте како изгледају нови модели
ХРВАТИ "ВЕЛИКИ И ЈАКИ" ЖАЛЕ СЕ ЦЕНТРАЛИ НАТО ЗБОГ СРПСКИХ РАКЕТА: А не смета им војни савез Загреб-Тирана-Приштина
ПРЕМИЈЕР Хрватске Андреј Пленковић рекао је данас, коментаришући то што Војска Србије располаже новом хиперсоничном квазибалистичком ракетом кинеске производње ЦМ-400, да ће "разговарати са партнерима у НАТО и упозорити их на такво наоружање".
12. 03. 2026. у 19:25
ХОРОР У ХРВАТСКОЈ: Сви се хватали за главу, Американац једва остао жив (ФОТО/ВИДЕО)
СТРАШНЕ сцене виђене су у комшилуку на кошаркашкој утакмици.
13. 03. 2026. у 19:25 >> 19:26
ИРАНЦИ ТВРДЕ - НЕТАНЈАХУ ЈЕ УБИЈЕН: Шта се десило Бибију? Први пут од почетка рата и "Иранци изађите на улице"
СПЕКУЛАЦИЈЕ о наводној смрти израелског премијера Бењамина Нетанијахуа појавиле су се јуче на друштвеним мрежама, а пренео их је хебрејски веб-сајт иранске новинске агенције Тасним. Шта се с њим догодило - одговор је стигао дан касније. Жив је и здрав и како поручује на првој конференцији од почетка рата - спреман је да борбе приведе крају.
12. 03. 2026. у 22:29 >> 22:37
Коментари (0)