ТРАМП: Златна купола била би бесплатна за Канаду ако постане 51. америчка држава
АМЕРИЧКИ председник Доналд Трамп саопштио је да канадски званичници разматрају његов предлог да Канада издвоји 61 милијарду долара за амерички ракетни систем одбране "Златна купола", али је додао да ако би та земља постала 51. држава САД онда би овај систем за њу био бесплатан.
Фото: АП
Трамп је то изјавио убрзо пошто је канадски премијер Марк Карни изнео планове о ближој одбрамбеној сарадњи са Европском унијом, пренео је портал Аксиос.
Истовремено, британски краљ Чарлс, кога Канада признаје за свог суверена, јуче је у говору у канадском парламенту изјавио да је уверен да Канада може себи да пружи много више него што било која страна сила икада може да јој одузме, алудирајући на САД и Трампову администрацију.
Трамп је јуче на својој друштвеној мрежи Тру сошуал написао да му је речено да Канада "веома жели да буде део изванредног америчког система Златна купола", за који је раније казао да ће коштати 175 милијарди долара, као и да ће бити изграђен за три године, подсећа Аксиос.
Председник САД већ месецима говори да је заинтересован за анексију Канаде против које је увео и трговинске тарифе, међутим канадски премијер Марк Карни је јасно ставио до знања Трампу током састанка у Белој кући раније овог месеца да Канада није заинтересована да постане 51. америчка држава.
Он је рекао за канадски јавни сервис да жели да се његова земља до 1. јула прикључи европском плану о одбрамбеном наоружавању.
Карни је казао да 75 центи од сваког долара издвојеног за одбрану одлази Америци, додајући да то није паметно.
Аксиос наводи да је Карни прошле недеље изјавио да канадски званичници разматрају да ли да уложе у Трампов ракетни штит.
Кабинет канадског премијера за сада није коментарисао Трампову објаву на друштвеној мрежи.
(Танјуг)
БОНУС ВИДЕО: РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања
Restoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOПрепоручујемо
МАСК: Разочаран сам Трамповим ''Великим лепим предлогом закона'' о потрошњи
28. 05. 2025. у 08:27
ТРАМП НАРЕДИО: Обустава заказивања термина за студентске визе у америчким амбасадама
28. 05. 2025. у 08:18
ГДЕ УДАРАЈУ ТРАМПОВЕ ЦАРИНЕ: На ове европске производе сада иде такса од 50 одсто
27. 05. 2025. у 23:45
"ТРЕБА ОДАТИ ПРИЗНАЊЕ ВУЧИЋУ И СРБИЈИ, МОРАМО ЗАШТИТИ СРБЕ ОД КУРТИЈА" Монтгомери очитао лекцију медијима у ЦГ о Косову и Метохији
У ИНТЕРВЈУУ за црногорски "Дан", Вилијам Монтгомери, бивши амерички амбасадор у СР Југославији, осврнуо се на ситуацију на Косову и Метохији.
15. 05. 2026. у 13:16
КРАЂА ВЕКА У НБА! Никола Јокић овакву неправду није заслужио, брука и срамота
НБА лига донела је одлуку о МВП играчу НБА лиге!
17. 05. 2026. у 16:04 >> 16:14
ФАРМЕР ОСТАВИО 5 КРАВА НА ПУСТОМ ОСТРВУ: 130 година касније научници нису могли да верују шта виде
ПРИЧА о пет крава остављених на изолованом острву Амстердам у Јужном океану прерасла је у једно од најнеобичнијих поглавља модерне биологије.
14. 05. 2026. у 14:24 >> 20:55
Коментари (0)