ШОЈГУ "ПОКЛОПИО" ЗАПАДЊАКЕ: Свет увидео суштину демократије Запада на последњим изборима у Европи
МНОГИ су схватили како заиста изгледа западна „демократија“, на основу примера избора у Румунији и припрема за изборе у Француској, изјавио је секретар Савета безбедности Русије Сергеј Шојгу новинарима након завршеног XIII Међународног састанка високих представника задужених за питања безбедности.
Фото: Профимедиа
„Избори у Румунији и оно што се дешава са припремама за изборе у Француској процветали су у јарким бојама. Наравно, многи су схватили како то изгледа у животу, назовимо то ‘реалностима демократије’, истакао је Шојгу.
Према његовим речима, управо су то правила по којима Запад „позива да се живи“, а има још „много“ примера њихове манифестације.
Поред тога, он је прокоментарисао и да је мултиполарни свет већ фактички створен и да је у њему драгоцена безбедност сваке државе.
Говорећи о резултатима завршеног међународног састанка, оценио да је њиме још једном разбијен мит о наводној изолацији земље.
Тринаести међународни састанак високих представника задужених за питања безбедности одржан је у Москви од 27. до 29. маја под председавањем секретара Савета безбедности Русије Сергеја Шојгуа.
Позиви су упућени у више од 150 држава, укључујући земље ЗНД, ОДКБ, ЕАЕУ, ШОС, као и руководствима више од 20 међународних организација. На форуму ће бити разматрана питања међународне сарадње у области безбедности.
На пленарној седници 28. маја говорио је шеф руске дипломатије Сергеј Лавров.
Шојгу је раније рекао да су на конференцију позвани и представници САД и других непријатељских држава.
У Румунији су 24. новембра прошле године одржани председнички избори на којима је независни кандидат Калин Ђорђеску победио у првом кругу, освојивши 22,94 одсто гласова. Међутим, 6. децембра 2024. Уставни суд Румуније поништио је изборне резултате и наложио понављање избора, због наводног мешања Русије у изборни процес. Москва је одбацила те оптужбе.
На поновљеним изборима у мају ове године, досадашњи градоначелник Букурешта Никушор Дан нови је председник Румуније пошто је у другом кругу поновљених председничких избора, као независни кандидат, победио десничара, евроскептика, Ђорђа Симиона.
У првом кругу превремених парламентарних избора у Француској одржаних прошле године, највећи број гласова, 34 одсто, освојило је Национално окупљање, са Марин ле Пен као лидером. Следи зелено-лева коалиција Нови народни фронт са 28,1 одсто, док је листа председника Емануела Макрона освојила 20,3 одсто гласова, а Републиканци 10,2 одсто.
У другом кругу Нови народни фронт је освојио највећи број места у парламенту, за њим следи коалиција око Емануела Макрона, док је на трећем месту Национално окупљање Марин Ле Пен.
(Спутњик)
Препоручујемо
АМЕРИЧКА КРВ ЋЕ ТЕЋИ БЛИСКИМ ИСТОКОМ? "Маринце чека масакр невиђених размера"
16. 03. 2026. у 23:40
УРСУЛА ПРИЗНАЛА БОЛНУ ИСТИНУ: Сукоб на Блиском истоку довео до тешких последица по ЕУ
16. 03. 2026. у 23:20
АРАКЧИ ОПТУЖИО ВАШИНГТОН: САД шире дезинформације да обману свет и трговце нафтом
16. 03. 2026. у 22:48
ДРАМАТИЧНА ПОРУКА ЗЕЛЕНСКОГ: Ако притисак попусти, Русија ће наставити рат!
16. 03. 2026. у 22:36
ХРВАТИ "ВЕЛИКИ И ЈАКИ" ЖАЛЕ СЕ ЦЕНТРАЛИ НАТО ЗБОГ СРПСКИХ РАКЕТА: А не смета им војни савез Загреб-Тирана-Приштина
ПРЕМИЈЕР Хрватске Андреј Пленковић рекао је данас, коментаришући то што Војска Србије располаже новом хиперсоничном квазибалистичком ракетом кинеске производње ЦМ-400, да ће "разговарати са партнерима у НАТО и упозорити их на такво наоружање".
12. 03. 2026. у 19:25
ХОРОР У ХРВАТСКОЈ: Сви се хватали за главу, Американац једва остао жив (ФОТО/ВИДЕО)
СТРАШНЕ сцене виђене су у комшилуку на кошаркашкој утакмици.
13. 03. 2026. у 19:25 >> 19:26
Мирослав 33 године живи под земљом, без струје и воде: Хуманитарац поделио причу која је расплакала многе (ВИДЕО)
ДЕКА Мирослав из села Дворска код Крупња већ 33 године живи у земуници без струје и воде, а његов вапај за помоћ дирнуо је хуманитарца Марка Николића.
14. 03. 2026. у 11:54
Коментари (0)