ВОЈСКА МАЛИЈА ОПТУЖИЛА УКРАЈИНУ: Спонзоришу терористе, спрема се велика операција

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

05. 06. 2025. у 17:24

ГЛАВНА обавештајна управа Министарства одбране Украјине укључена је у обуку и подршку терористима у Малију који су напали положаје Оружаних снага земље, а неке нападе су директно извршили украјински милитанти, јављају локални медији, позивајући се на истрагу малијске војске.

ВОЈСКА МАЛИЈА ОПТУЖИЛА УКРАЈИНУ: Спонзоришу терористе, спрема се велика операција

Фото: Танјуг/АП

Како наводи лист „Фасо“, током једне од операција против џихадиста, војска је открила документа која припадају украјинској обавештајној служби и дрон са натписима на украјинском језику.

-Све ове информације указују на директно учешће страних војних саветника у обуци и снабдевању наоружаних група, наводи се у објави.

Према порталу „Бамада“, украјинска војна обавештајна служба, судећи по документима, активно сарађује са Џамат Нусрат ел-Ислам вал-Муслимин (JNIM, повезана са терористичком групом Ал Каида, забрањена у Русији).

-Украјински агенти су координирали терористичке нападе на Оружане снаге Малија, испоручивали дронове са украјинским системима за гађање и чак изводили нападе на малијске положаје користећи ФПВ-дронове, наводи се на веб-сајту портала.

„Фасо“ прецизира да је Главна обавештајна управа Министарства одбране Украјине снабдела локалне терористе дроновима „мавик 3“ произведеним у Украјини. Напомиње се да су дронови достављени у Мали преко Мауританије за малијску побуњеничку коалицију „Фронт за ослобођење Азавада“ (FLA). Они су, заузврат, део опреме предали терористима из JNIM-а.

Спрема се велика операција уз подршку инструктора из Украјине

Поред тога, „Фасо“ је известио да малијски терористи припремају велику операцију у провинцији Кидал уз подршку страних инструктора, укључујући украјинске и француске.

Према порталу „Бамада“, реч је о великој операцији.

Ова информација је откривена током истраге малијске војске, прецизира портал.

Након објава о умешаности Кијева у нападе у земљи, Генералштаб Оружаних снага Малија је на друштвеној мрежи Икс саопштио о умешаности спољних снага у подршку терористичким групама.

(sputnikportal.rs)

БОНУС ВИДЕО - ПОНУДА НА САЈМУ АУТОМОБИЛА: Погледајте како изгледају нови модели

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МИНИСТАРСТВО СПОЉНИХ ПОСЛОВА: Изненађени смо коментарима Захарове на рачун Србије и председника Вучића

МИНИСТАРСТВО СПОЉНИХ ПОСЛОВА: Изненађени смо коментарима Захарове на рачун Србије и председника Вучића

ДРЖАВНА секретарка у Министарству спољних послова (МСП) Републике Србије Невена Јовановић огласила се на друштвеној мрежи "X" поводом коментара портпарола Министарства спољних послова Русије Марије Захарове на рачун Србије и председника Републике Александра Вучића, истакавши да они као МСП изражавају изненађење поводом истих.

07. 11. 2025. у 14:04

САД ИЗДАЛЕ ГЕНЕРАЛНУ ДОЗВОЛУ ДО АПРИЛА: Одлажу се санкције руској нафтној компанији

САД ИЗДАЛЕ ГЕНЕРАЛНУ ДОЗВОЛУ ДО АПРИЛА: Одлажу се санкције руској нафтној компанији

СЈЕДИЊЕНЕ Америчке Државе су данас издале тзв. "генералну дозволу" којом се привремено одлажу санкције Росњефту у Немачкој до 29. априла 2026. године, објавило је америчко министарство финансија.

29. 10. 2025. у 16:17

Хрват чистио бунар - због оног што је пронашао, моментално ЗВАО ПОЛИЦИЈУ

Хрват чистио бунар - због оног што је пронашао, моментално ЗВАО ПОЛИЦИЈУ

ПОЛИЦИЈСКА управа Пожешко-славонске жупаније у Хрватској имала је двоструку интервенцију у суботу, након што су грађани у два наврата пронашли већу количину експлозивних средстава.

09. 11. 2025. у 13:28

Коментари (0)

ИЗВИСИЛИ И ХРВАТИ: Испорука америчког оружја Украјини обустављена