У ЛОС АНЂЕЛЕСУ ПОЛИЦИЈСКИ ЧАС, РАЦИЈЕ НА ФАРМАМА: Бунт се пренео и у Тексас, државу са великим бројем имиграната

А.Војиновић

12. 06. 2025. у 06:00

ПОСЛЕ бурних дана протеста на улицама Лос Анђелеса током којих је ухапшено бар 378 демонстраната због изазивања нереда, градоначелница овог калифорнијског града Карен Бас увела је полицијски час.

У ЛОС АНЂЕЛЕСУ ПОЛИЦИЈСКИ ЧАС, РАЦИЈЕ НА ФАРМАМА: Бунт се пренео и у Тексас, државу са великим бројем имиграната

Танјуг

Забрана кретања на снази је од 20.00 сати увече до шест ујутру и односи се само на један део филмске меке у ком живи 100.000 становника. У међувремену, побуна из Града анђела се поново проширила у још неколико држава у САД, између осталог и на Тексас, чији добар део становништва чине имигранти, због чега је гувернер наложио распоређивање Националне гарде како би умирио побуњене грађане.

Градоначелница Лос Анђелеса је изјавила да је само у уторак приведено скоро 200 људи, напоменувши да је увођење полицијског часа било потребно како би се зауставио вандализам на улицама и спречиле нове пљачке.

- Очекујемо да ће полицијски час бити на снази неколико дана. Дошли смо до прекретнице. Имиграциона царинска служба изазвала је немире, спроводећи рације у латиноамеричким областима града последњих дана. Ако ће рације трајати 30 дана, као што се прича, и ако желимо да поново видимо мир у нашем граду, још једном позивам администрацију председника САД Доналда Трампа да их оконча - поручила је Басова.

Шеф полиције Лос Анђелеса Џим Макдонел, нагласио је да свако ко се нађе на подручују града у време полицијског часа бити ухапшен. Имиграционе рације су, у међувремену, настављене на другим местима, док су припадници Националне гарде добили наређење да штите органе који их спроводе. Агенти граничне контроле претресли су у уторак неколико фарми и пољопривредних имања у калифорнијском округу Вентура. У Омахи, у Небраски, имиграционе власти су извршиле рацију у фабрици за производњу меса и одвеле десетине радника аутобусима, известио је АП. Овај потез изазвао је протест испред фабрике.

Бурно и у Ирској

ПРОТЕСТИ су минулих дана избили и у Ирској после напада на тинејџерку коју су наводно сексуално напала двојица дечака старих 14 година. Током друге ноћи немира у северноирском граду Балимена, демонстранти су бацали Молотовљеве коктеле, ватромет, стаклене флаше и грађевински материјал на полицију, један аутомобил је запаљен. Полиција је одговорила употребом водених топова и гуменим мецима. Повређено је 15 полицајаца. Власти и политичари у Северној Ирској и Лондону осудили су насиље.

- Моје највеће питање је: зашто ми? Све радимо по прописима - рекао је за америчку агенцију Чед Хартман, један од челника фабрике.

Становници Остина, града у Тексасу, на улице су изашли инспирисани бунтом из Лос Анђелеса. Демонстранти су се у уторак окупили у великом броју како би изразили неслагање са новом политиком Трампове администрације. И овде је дошло до оштрих сукоба са полицијом. Ухапшено је 13 особа.

- Имигранти су кичма нашег друштва. Они су чланови наше породице и заједнице - изјавила је за Си-Ен-Ен Лаиба Кан, организаторка из Партије за социјализам и ослобођење.

Гувернер Тексаса Грег Абот је рекао да ће чланови Националне гарде бити распоређени на разне локације у држави уочи планираних протеста ове недеље.

- Мирни протести су легални. Наношење повреда особи или имовини је незаконито и довешће до хапшења. Национална гарда ће користити сваки алат и стратегију да помогне органима реда да одрже ред - поручио је он на "Иксу".

Протести против имиграционе политике били су одржани и у Њујорку, Сан Франциску, Санта Ани, Лас Вегасу, Атланти, Филаделфији, Милвокију, Сијетлу, Бостону и Вашингтону.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи

"МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ" Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи

ЈУЖНА Европа суочава се са жестоким топлотним таласом - температуре прелазе 40 степени Целзијуса, а у шпанској покрајини Уелва измерено је рекордних 46 степени, што је највиша јунска температура у историји земље. Истовремено, Италија, Грчка, Португалија и Западни Балкан такође бележе рекордне врућине, праћене шумским пожарима и људским жртвама.

01. 07. 2025. у 11:45

Коментари (0)

ВЕЧЕРИ ТЕАТРА У СРЦУ ГРАДА: Завршен први MozzART позоришни фестивал