„МАКСИМАЛНО ДУГО СУ КРИЛИ“ Руси тајно тестирали плазма оружје „Зевс“ у Украјини?! Сведоци тврде: „Изгледало као нуклеарна експлозија“
РУСИЈА је у зони специјалне војне операције у Украјини наводно тестирала најновије плазмено оружје. Према наводима руских извора, реч је о комплексу „Зевс“, који је коришћен током напада на Павлоград још крајем априла.

Фото принтскрин oruzjeonline.com/Роскосмос
Експлозија је била толико снажна да су је многи упоредили са нуклеарном детонацијом. Како тврди руски телевизијски новинар Олег Иванов, коришћен је најновији торзиони плазмени комплекс способан да „спали читаве градове“.
Он истиче да Русија избегава да користи овакве тајне технологије против украјинских снага, како би заштитила животе својих конструктора – од којих су неки, према његовим речима, настрадали у атентатима које су извеле стране обавештајне службе.
-Русија је максимално дуго скривала постојање оваквог оружја како би сачувала животе својих научника. И британске и израелске службе елиминишу иранске и руске стручњаке који развијају напредно наоружање. Очигледно је да се удара тамо где највише боли, изјавио је Иванов.
Он даље наводи да су експлозије бомби и ракетни напади, као и минирања на железничким станицама у Русији, често темпирани тако да се десе управо када у возове улазе руски научници. Према његовим информацијама, неколико врхунских конструктора је убијено, а њихова имена остају строго поверљива.

Фото принтскрин oruzjeonline.com/Роскосмос
ОРУЖЈЕ КОЈЕ „СПАЉУЈЕ СВЕ ОКО СЕБЕ“
Иванов описује да нови комплекс функционише по принципу плазменог сагоревања свега у својој околини. У случају теста који је приказан свету, коришћен је са изузетно мало пуњења – али чак и та минимална количина имала је монструозну снагу.
-Ако говоримо о пуној снази оружја, претпостављам да би читав град могао бити сравњен за једну ноћ, тврди новинар Иванов.
Употреба оружја „Зевс“ изазвала је бурне реакције на друштвеним мрежама и међу војним аналитичарима, посебно због тврдњи да се ради о технологији која се до сада сматрала теоријском.
ШТА ЗНАМО О ПРОЈЕКТУ ЗЕВС?
Пројекат „Зевс“, барем онај за који ми знамо да постоји у Русији, односи се на свемирски тегљач на нуклеарни погон, познат и као Транспортни и енергетски модул (ТЕМ), дизајниран за разне свемирске примене, укључујући потенцијалну војну употребу.
Користи нуклеарни реактор за генерисање енергије за електричне погонске системе, као што су плазма мотори. Иако није експлицитно „плазма оружје“, велика излазна снага би могла да омогући технологије попут моћних ометача или оружја усмерене енергије.
ТЕМ дакле представља напредан нуклеарни свемирски реморкер са сопственим реактором и системом за хлађење и претварање топлоте, развијен за тешке мисије дубоког свемира. Са планираним летом током 2030-их, симболизује тежњу Русије ка независној и дуготрајној истраживачкој инфраструктури изван ниске Земљине орбите.
Током Московског ваздухопловног и свемирског салона МАКС, још јула месеца 2021. године на аеродрому Жуковски у близини Москве, Роскосмос је представио умањени модел нуклеарно-електричног свемирског тегљача за комплекс Зевс.
Изложба је, како се чини, укључивала почетну експерименталну верзију летелице опремљене јонским моторима и другу увећану варијанту са такозваним роторним магнетним плазма моторима. Оперативна верзија свемирског тегљача Зевс тада је била димензионисана за лансирање на ракети Ангара-5В способној да испоручи до 38 тона корисног терета у ниску Земљину орбиту.

Фото принтскрин oruzjeonline.com/Роскосмос
Овај систем користи гасом хлађени реактор који производи значајну количину топлотне енергије, од које се део претвара у електричну. Вишак топлоте одводи се помоћу великих радијатора, који се отварају у свемиру попут крила. Сама конструкција модула укључује телескопску руку која држи реактор на безбедној удаљености од остатка летелице, управо да би се смањило зрачење према осетљивим компонентама и, евентуално, посади.
Занимљиво је да се реактор не укључује одмах по лансирању, већ тек након што модул достигне стабилну орбиту на висини од око 600 до 800 километара. То је мера предострожности – како би се у случају квара избегло да активни реактор падне назад на Земљу. Док се не укључи реактор, основне функције летелице обезбеђују соларни панели.
ТЕМ је замишљен као кључна компонента будућих руских свемирских мисија ка Месецу, Марсу, па чак и даље – где конвенционални погони постају неефикасни. Иако је развој екстремно комплексан и скуп, планирано је да први озбиљан тест у свемиру буде могућ тек након 2030. године. Овај пројекат показује колико Русија озбиљно разматра дугорочно присуство у дубоком свемиру, ослањајући се на сопствену технологију и искуство у нуклеарној енергији.
oruzjeonline.com
БОНУС ВИДЕО - Потрага за деловима тела код Лазаревца
Препоручујемо

ДРАМА НА НЕБУ: Земља која се граничи са Србијом дигла борбене авионе због руских дронова
У РУМУНИЈИ је била проглашена ваздушна узбуна у округу Тулча због масовног напада руских дронова на Украјину, саопштило је данас румунско Министарство одбране.
02. 07. 2025. у 11:13

"МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ" Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи
ЈУЖНА Европа суочава се са жестоким топлотним таласом - температуре прелазе 40 степени Целзијуса, а у шпанској покрајини Уелва измерено је рекордних 46 степени, што је највиша јунска температура у историји земље. Истовремено, Италија, Грчка, Португалија и Западни Балкан такође бележе рекордне врућине, праћене шумским пожарима и људским жртвама.
01. 07. 2025. у 11:45

РЕАГОВАЛА И ПОЛИЦИЈА: Ухватила рођеног оца са љубавницом - направила ХАОС на улици (ВИДЕО)
БРОЈНИ житељи колумбијског града Санта Марте сведочили су недавно драматичним сценама након што је једна 19-годишња девојка пресрела аутомобил у којем се њен отац налазио у друштву љубавнице.
02. 07. 2025. у 20:26
Коментари (0)