ПРВИ ПУТ У ИСТОРИЈИ Кинески ловац Ј-10Ц оборио најмодернији Ј-20 у симулацији: Да ли је све било намештено? (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

04. 08. 2025. у 16:00

ПРЕМА наводима кинеских државних медија, током недавне вежбе ваздушне борбе, кинески ловац Ј-10Ц четврте генерације успео је да симулира обарање Ј-20 – најнапреднијег кинеског ловца пете генерације.

ПРВИ ПУТ У ИСТОРИЈИ Кинески ловац Ј-10Ц оборио најмодернији Ј-20 у симулацији: Да ли је све било намештено? (ВИДЕО)

Фото википедија / Alert5

Иако на први поглед делује као сензационалан успех лакшег и старијег авиона, детаљи симулације указују на знатно комплекснију позадину.

Пилот Ј-10Ц, познат као Сјао Нан (Sjao Nan), имао је снажну подршку авиона за рано упозоравање и контролу КЈ-500, чији радар спада међу најмоћније у свету. Захваљујући томе, надокнађена је предност Ј-20 у прикривености.

Када Ј-10Ц више није могао да лоцира Ј-20, затражена је помоћ КЈ-500 како би се симулирани пројектил „навигирао“ до циља. У вежби је учествовао и Ј-16Д – специјализовани авион за електронско ратовање, који је вероватно имао пресудну улогу у ометању Ј-20 сензора.

ПРВА „ПОБЕДА“ ЧЕТВРТЕ ГЕНЕРАЦИЈЕ НАД ПЕТОМ У ИСТОРИЈИ КИНЕСКОГ ВАЗДУХОПЛОВСТВА

Ово је први пут да је кинеска Народна ослободилачка армија званично објавила да је ловац четврте генерације успео да савлада платформу пете генерације. Ипак, војни аналитичари и стручњаци истичу да без координисане подршке Ј-16Д и КЈ-500, такав исход не би био могућ.

Заправо, Ј-20 већ годинама има задатак да обучава друге јединице у борби против „стелт“ противника. Абрахам Абрамс, аутор књиге China’s Stealth Fighter: The J-20 ‘Mighty Dragon’, истиче да је распоређивање Ј-20 широм Кине омогућило бројним јединицама да развијају тактике против “невидљивих” авиона.

Фото принтскрин youtube/bfbs force news

У ПРОШЛОСТИ Ј-20 ПОБЕЂИВАО ЧАК И БЕЗ СТЕЛТ КАРАКТЕРИСТИКА

Занимљиво је да се Ј-20 у ранијим вежбама показао као доминантан и против авиона као што је Ј-16, чак и када му је нарушена невидљивост помоћу рефлектујућих Лунеберг сочива. Иако се борбе тада знатно продужавају, Ј-20 је готово увек имао супериорност.

Ј-10Ц и Ј-16 развијани су паралелно с Ј-20 и деле многе технолошке компоненте. Ј-16 је тежи и има снажнији радар, док је Ј-10Ц најлакши, са краћим дометом и слабијим сензорима. Ипак, Ј-10Ц је у више наврата показао изузетне борбене способности – укључујући и супериорност над руским Су-35 током борбених симулација 2020. године.

Фото Икс/@F_Wajidkhan

Ј-10Ц У ФОКУСУ СВЕТСКЕ ПАЖЊЕ ПОСЛЕ ОБАРАЊА ЛОВЦА РАФАЛА

У мају 2025. године, Ј-10Ц је у својој првој борбеној мисији наводно оборио најмање један француски Рафал који је користила индијска авијација – а можда и до четири. Ово је представљало велики ударац за углед француске авио-индустрије, посебно јер се Рафал више од две деценије промовише као елитни борбени авион у Европи.

Такав развој догађаја дао је додатни подстрек кинеским напорима за извоз Ј-10Ц, посебно у земље попут Колумбије, Индонезије, Египта и Ирана. Због тога се све чешће поставља питање: да ли је ова симулација обарања Ј-20 заправо пажљиво режиран ПР потез?

Фото википедија/Alert5/Влада Индије

РЕАЛНА ПОБЕДА ИЛИ ВЕЖБА ПОД КОНТРОЛИСАНИМ УСЛОВИМА?

Подршка од стране КЈ-500 и Ј-16Д, као и могућност да је Ј-20 био вештачки ограничен у способностима током вежбе, указује да је сценарио можда унапред конструисан да фаворизује Ј-10Ц.

Имајући у виду да су авиони попут КЈ-500 приоритетне мете у реалној борби и да су лако рањиви због величине и слабе маневарабилности, није јасно зашто Ј-20 није имао прилику да их елиминише пре него што је сам био угрожен.

Без обзира на то, вежба свакако скреће пажњу на борбене способности Ј-10Ц и може додатно ојачати његову тржишну позицију. Но остаје чињеница: без спољне подршке и под „природним“ условима, Ј-10Ц тешко може парирати Ј-20 – једном од најмоћнијих авиона данашњице.

oruzjeonline.com

БОНУС ВИДЕО - СНИМЦИ ХЕЛИКОПТЕРСКЕ ЈЕДИНИЦЕ МУП-а: Погледајте како изгледа борба са ватреном стихијом широм Србије

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НА СТОЛУ СУ РАТНИ ПРЕДЛОЗИ, БРИСЕЛ ХОЋЕ РАТ! Орбан се хитно јавио из Копенхагена

"НА СТОЛУ СУ РАТНИ ПРЕДЛОЗИ, БРИСЕЛ ХОЋЕ РАТ!" Орбан се хитно јавио из Копенхагена

МАЂАРСКИ премијер Виктор Орбан навео је из Копенхагена, где учествује на самиту Европске политичке заједнице, да је ситуација озбиљна и да се на столу налазе, "отворени, ратно оријентисани предлози".

02. 10. 2025. у 08:59

(МАПЕ) ОВАКО ЋЕ СЕ КРЕТАТИ НЕВРЕМЕ У СРБИЈИ: Погледајте из часа у час, стижу снег и киша (ФОТО)

(МАПЕ) ОВАКО ЋЕ СЕ КРЕТАТИ НЕВРЕМЕ У СРБИЈИ: Погледајте из часа у час, стижу снег и киша (ФОТО)

ПОГЛЕДАЈТЕ како ће се ледени облак кретати над Србијом и које крајеве кад погађа невреме. Данас и сутра облачно са кишом и хладно, осим на северозападу Војводине где ће се задржати суво време, најавио је РХМЗ.

02. 10. 2025. у 10:47

ИСТИНА ЈЕ - БИЛА САМ С ЊИМ Милица Павловић признала за везу: Не знам што сам то крила

"ИСТИНА ЈЕ - БИЛА САМ С ЊИМ" Милица Павловић признала за везу: "Не знам што сам то крила"

"КАДА волим, дајем се безусловно. Тада само треба да ми верујете, ништа друго. Само поверење немојте да ми изиграте, све остало може. И ја партнеру верујем исто тако и онда нећемо имати проблем, али ако се усуди да ми изигра поверење, то је крај, у стању сам да се окренем и да се правим да га никада познавала нисам."

03. 10. 2025. у 21:02

Коментари (0)

САМО 27 ДАНА ПРЕ ЗАТВАРАЊА СНОРТЕР БОТ ТОКЕН ПРЕТПРОДАЈЕ – Рани приступ неће трајати дуго