ЏИХАДИСТИ У СИРИЈИ ТРАЖЕ ПОВРАТАК РУСКИХ ТРУПА: Нема ко други да заустави Израелце
НОВА исламистичка прелазна влада Сирије жели повратак руских војних полицијских патрола у јужним областима земље, са циљем да обузда растуће израелске војне операције у том региону, преноси лист Коммерсант позивајући се на учесника састанка одржаног почетком августа у Москви између сиријског министра спољних послова Асаада ал-Шаибанија и представника сиријске дијаспоре.
Фото: Министарство одбране Руске Федерације
Ситуација на југу Сирије драматично се променила након пада режима Башара ал-Асада у децембру прошле године. Само неколико сати након тога, израелска војска заузела је тампон зону уз Голанску висораван, постављајући девет стратешких пунктова, укључујући и два на врху планине Хермон, одакле се пружа директан поглед на Дамаск.
Израел је одмах затражио потпуну демилитаризацију региона, а прошлог месеца је демонстрирао одлучност да то спроведе — лансирао је нападе чак и на председничку палату и министарство одбране у Дамаску. Повод је био напад нове сиријске владе на Друзе у јужној провинцији ал-Сувајда.
Након тога, израелске снаге спровеле су серију рација у тампон зони, хапсећи не само оне које сматрају „безбедносном претњом“, већ и осумњичене трговце оружјем.
Пре промене власти, руска војна полиција редовно је патролирала јужном Сиријом и одржавала мрежу пунктова дуж тампон зоне. Према наводима Коммерсанта, Русија би ускоро могла да преузме улогу у регулисању односа нове сиријске владе са Израелом.
Крајем јуна, председник Владимир Путин састао се са ал-Шаибанијем и том приликом обећао да ће Русија помоћи Сирији у стабилизацији земље, поновивши „категоричко одбацивање“ било какве израелске интервенције.
Русија и даље има две војне базе на сиријској обали — ваздухопловну базу Хмејмим код града Џабле и поморску базу Тартус. Ипак, нова сиријска влада још увек није потписала нови споразум који би гарантовао будућност ових база. Без таквог споразума, Москва вероватно неће пристати да се активно укључи у смиривање тензија са Израелом на југу земље.
Покушаји Дамаска да постигне безбедносни договор са Израелом за сада нису дали резултате. Главни савезник нове владе, Турска, показује се немоћном да одврати Израел, који одбацује чак и идеју о турском војном присуству не само у јужној Сирији, већ и у централним и западним регионима земље.
За многе аналитичаре, Русија остаје последња реална шанса Сирије да спречи даљу експанзију израелског утицаја на југу. Међутим, нова власт, која покушава да балансира између Сједињених Држава, Европске уније и Турске, можда није спремна да тај простор уступи Москви. Проблем је што би, ако изгуби југ, Израел могао да се окрене и другим деловима Сирије.
oruzjeonline.com
БОНУС ВИДЕО - Хеликоптери Ка-32 и Супер пума у акцији гашења пожара у Каменој гори
Препоручујемо
Сада је дефинитивно пукло савезништво САД и Украјине: Зеленски урадио нешто незамисливо
УКРАЈИНСКО руководство, након више од годину дана напора да одржи стабилне односе са администрацијом председника САД Доналда Трампа, јавно је признало крах досадашњег партнерства.
20. 04. 2026. у 20:41
Мађар би да хапси Путина и Нетанјахуа: "Закон је јасан, то је обавеза"
БУДУЋИ мађарски премијер Петер Мађар изјавио је да ће се његова земља поново придружити Међународном кривичном суду и бити спремна да спроводи налоге за хапшење, укључујући и онај који се односи на израелског премијера Бењамина Нетанјахуа.
20. 04. 2026. у 20:04
"Потврђена идиоткиња!" Рус извређао Мелонијеву, Италија упутила протест: "Фашистички олош, издала бираче"
ИТАЛИЈА је упутила оштар протест Русији након увредљивих изјава руског ТВ водитеља на рачун премијерке Ђорђе Мелони, док јој је председник државе пружио подршку и осудио скандалозне коментаре.
22. 04. 2026. у 08:44
Коментари (0)