КИМ ЏОНГ УН ХОЋЕ ДА РАЗГОВАРА, АЛИ ПОД ОВИМ УСЛОВОМ: Шта је поручио председнику САД

В.Н.

22. 09. 2025. у 09:54

ДВА лидера су се састала три пута током првог Трамповог мандата на челу САД.

КИМ ЏОНГ УН ХОЋЕ ДА РАЗГОВАРА, АЛИ ПОД ОВИМ УСЛОВОМ: Шта је поручио председнику САД

Фото АП

Севернокорејски лидер Ким Џонг Ун поручио је да је отворен за разговоре уколико Сједињене Америчке Државе одустану од захтева за денуклеаризацију његове земље.

Ким је истакао да нема разлога за избегавање разговора са САД уколико Вашингтон престане да инсистира да његова земља дигне руке од нуклеарног оружја, али је напоменуо да никада неће одустати од нуклеарног арсенала ради окончања санкција, пренео је Ројтерс позивајући се на севернокорејске државне медије, јавио је Танјуг. 

- Лично, и даље имам лепа сећања на америчког председника (Доналда) Трампа - рекао је Ким у говору на седници Врховне народне скупштине. 

Два лидера су се састала три пута током првог Трамповог мандата на челу САД, подсећа Ројтерс.

Кимови коментари су уследили у тренутку када нова либерална влада у Сеулу позива Трампа да преузме вођство у поновном покретању дијалога са Кимом, шест година након што су сви мировни преговори са Пјонгјангом пропали у вези са санкцијама и нуклеарним разоружањем.

- Ако САД престану да буду апсурдно опседнуте нашом денуклеаризацијом и прихвате реалност, и ако желе истинску мирну коегзистенцију, онда нема разлога да не седнемо са исти сто - рекао је Ким.

Ово је први пут да је Ким поменуо Трампа по имену откако је амерички председник инаугурисан у јануару, указује експерт за Северну Кореју у Центру Стимсон са седиштем у САД, Рејчел Мињунг Ли, уз оцену да је реч о "отварању".

- То је Кимов позив Трампу да преиспита америчку политику денуклеаризације, с обзиром на то да би, уколико САД одустану од такве политике, он могао да седне очи у очи са Трампом - закључује она.

(РТ)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ОСУЂЕНИ ЗА УБИСТВО СТАРЦА У ЗАТВОРУ ПАДИНСКА СКЕЛА: Зрна саосећања немају, изречене вишегодишње казне

ОСУЂЕНИ ЗА УБИСТВО СТАРЦА У ЗАТВОРУ ПАДИНСКА СКЕЛА: Зрна саосећања немају, изречене вишегодишње казне

СРЕЋКО Стефановић (22), Саша Станковић (22) и Далибор Петровић (24) оглашени су данас кривим у Вишем суду у Београду за тешко убиство Станимира Брајковића (74) на безобзиран и насилнички начин у затвору Падинска Скела почетком фебруара 2024. године. Овом првостепеном пресудом Стефановић је осуђен на 19 година затвора, а Станковић и Петровић на по 18 година.

11. 12. 2025. у 16:22

Коментари (0)

Када је кеш/рефинансирајући кредит најбоља опција за вас и какве опције нуде банке у Србији?