ЕВРОПСКА УНИЈА РЕАГОВАЛА НА СИТУАЦИЈУ У ВЕНЕЦУЕЛИ: Позива на поштовање међународног права након америчке војне акције
ЕВРОПСКА Унија реаговала је на ескалирајућу кризу у Венецуели позивајући на уздржаност и наглашавајући неприкосновеност међународног права након извештаја о америчкој војној акцији.
Фото АП
Шеф спољне политике ЕУ, Каја Калас, изјавила је да блок пажљиво прати ситуацију након што је Венецуела оптужила САД за нападе на објекте у више савезних држава.
У саопштењу на друштвеној мрежи Икс, Калас је потврдила да је разговарала са државним секретаром САД Марком Рубијом и амбасадором ЕУ у Каракасу.
Иако је поновила дугогодишњи став ЕУ да венецуелански лидер Николас Мадуро "нема легитимитет" и подржава мирну транзицију власти, истакла је основни правни принцип:
- Под свим околностима морају се поштовати принципи међународног права и Повеља Уједињених нација. Позивамо на уздржаност - навела је Калас.
Такође је додала да је обезбеђење безбедности грађана ЕУ у Венецуели апсолутни приоритет.
Позив ЕУ стиже у време када постоје супротстављени извештаји из Вашингтона и Каракаса.
Бивши председник САД Доналд Трамп тврдио је на својој платформи Truth Social да је извео "операцију великих размера“ која је довела до заробљавања председника Мадура.
С друге стране, влада Венецуеле прогласила је ванредно стање, осуђујући ударе као акт агресије и кршење свог суверенитета.
(Yeni Safak)
Препоручујемо
ПУШКОВ: Европа нема одговоре на питање зашто је потребна у преговорима о Украјини
15. 02. 2026. у 23:20
УДАР НА УГЛЕД: Политиколог објаснио зашто Зеленски вређа Виктора Орбана
15. 02. 2026. у 23:00
ПУТИН ПИСАО ВУЧИЋУ: Пожелео му здравље и успехе, а грађанима Србије срећу и просперитет
ПРЕДСЕДНИК Александар Вучић примио је данас честитку председника Руске Федерације Владимира Путина поводом Дана државности Републике Србије, у којој му је руски лидер пожелео здравље и успехе, а грађанима Србије срећу и просперитет, саопштила је данас Служба за сарадњу са медијима председника Републике.
13. 02. 2026. у 12:40
СТРАДАЛИ МЛАДИЋ СИН ПОЗНАТОГ МУЗИЧАРА: Нови детаљи несреће у Сарајеву
ЕРДОАН Моранкић (23), који је страдао у трамвајској несрећи у Сарајеву, син је познатог музичара из Брчког Армана Моранкића, пише портал сарајевског Аваза.
13. 02. 2026. у 12:05
Дању спасавао животе у болници, ноћу се претварао у МОНСТРУМА: Језива истина откривена годинама касније
ПОЛИЦИЈА верује да је Крис Ревак, који је извршио самоубиство након што је оптужен за убиство, можда био серијски убица. Његов живот и дела крили су мрачну страну која је шокирала истражитеље.
15. 02. 2026. у 09:19
Коментари (0)