РИТЕР ОГОЛИО ДВОСРУКЕ АРШИНЕ ЗАПАДА ПРЕМА РУСИЈИ: Није вам сметало бомбардовање енергетске инфраструктуре Југославије, а то замерате Русији?

В.Н.

17. 01. 2026. у 18:40

БИВШИ амерички обавештајац Скот Ритер анализирао је двоструке аршине Запада упућене Русији кроз паралелу са злочиначким бомбардовањем Југославије 1999. године.

РИТЕР ОГОЛИО ДВОСРУКЕ АРШИНЕ ЗАПАДА ПРЕМА РУСИЈИ: Није вам сметало бомбардовање енергетске инфраструктуре Југославије, а то замерате Русији?

Фото: Принтскрин/Јутјуб/ Danny Haiphong

Бивши амерички обавештајац Скот Ритер јавно је указао на, како тврди, очигледне двоструке стандарде Запада у односу према Русији, подсећајући на НАТО бомбардовање Савезне Републике Југославије 1999. године и тадашње отворено оправдавање напада на енергетску инфраструктуру.

Ритер је као пример навео конференцију за штампу НАТО-а одржану 25. маја 1999. године, током агресије на Југославију, када су новинари поставили питање о тешким последицама бомбардовања по цивилно становништво, посебно болнице које су остајале без струје и биле принуђене да раде на генераторима.

Тада је, како подсећа Ритер, НАТО одговорио да југословенске власти поседују велики број резервних генератора и да је на тадашњем председнику Слободану Милошевићу да одлучи да ли ће их користити за снабдевање болница и школа или за потребе војске.

– То је његов избор. Ако га то заиста боли, онда је то управо ефекат који желимо и немам због чега да се извињавам – гласио је тадашњи одговор НАТО-а, цитира Ритер.

У наставку конференције, новинари су питали како НАТО може да тврди да гађа искључиво војне циљеве, док је чак 70 одсто земље остајало без струје и водоснабдевања. Одговор је, према Ритеровим речима, био да електрична енергија напаја системе командовања и контроле и да ће напади трајати све док Југославија не прихвати пет захтева НАТО-а.

– Ако председник Милошевић жели да његово становништво има воду и струју, све што треба да уради јесте да прихвати услове НАТО-а. Док то не учини, наставићемо да нападамо енергетску инфраструктуру. Ако то има цивилне последице, то је његова одговорност – гласило је тадашње образложење.

На основу тог преседана, Ритер закључује да данашње критике Запада на рачун Русије због удара на украјинску енергетску инфраструктуру представљају чисто лицемерје.

– Не желим више да чујем ниједну реч из Европе о руском гађању енергетских објеката у Украјини. Русија само користи преседан који је поставио НАТО. Ако Украјина жели да јој се врате струја и вода, све што треба да уради јесте да прихвати руске услове. Шта је добро за гуску, добро је и за гусана – поручио је Ритер.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)

ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)

ПРИПАДНИЦИ Министарства унутрашњих послова, Управе криминалистичке полиције ухапсили су на територији Републике Србије А. С. (1989), Е. В. (1984), Е. Г. (1978) и А. Ц. (2005) држављане Републике Албаније због постојања основа сумње да су извршили кривично дело изазивање националне, расне и верске мржње и нетрпељивости.

24. 03. 2026. у 20:17

Снимци Хане Икодиновић запалили интернет - врели кадрови (ВИДЕО)

Снимци Хане Икодиновић запалили интернет - врели кадрови (ВИДЕО)

СТАРИЈА ћерка "новосадске барбике" и прослављеног ватерполисте Данила Даче Икодиновића, Хана Икодиновић, израсла је у праву лепотицу и већ одавно јој тепају да је "најлеша ћерка познатих родитеља у Србији".

26. 03. 2026. у 21:36 >> 21:50

Коментари (0)