БУНДЕСТАГ У КЛИН, ПИСТОРИЈУС У ПЛОЧУ: Дејства САД и Израела против Ирана - кршење међународног права
НАУЧНА служба Бундестага оценила је да напади Сједињених Америчких Држава и Израела на Иран представљају кршење међународног права, јавља новинска агенција ДПА, позивајући се на стручно мишљење које су наручили чланови партије Леви.
Foto: Profimedia
„Према стручном мишљењу Бундестага, напади ове две земље представљају, ‘по општеприхваћеном мишљењу’, кршење забране употребе силе загарантоване Повељом УН, јер не потпадају под право на самоодбрану и нису одобрени од стране Савета безбедности УН“, наводи се у извештају.
Стручњаци научне службе такође су размотрили питање да ли се коришћење војних база у Немачкој од стране САД може сматрати саучесништвом, за шта би Немачка била одговорна по међународном праву. Научна служба је закључила да се, „с обзиром на конкретне околности коришћења (војних база), то не може искључити“.
Такође, према закључку стручњака, није познато да ли се ваздухопловна база „Рамштајн“ директно користи за војне операције против Ирана.
Немачки министар одбране Борис Писторијус је у марту изјавио да не види правне препреке да Сједињене Америчке Државе користе војну базу „Рамштајн“ која се налази у Немачкој за војна дејства против Ирана.
Сједињене Америчке Државе и Израел 28. фебруара су покренули низ напада на циљеве на територији Ирана, укључујући и на Техеран. У нападу је било цивилних жртава. Иран је након тога покренуо узвратне ракетне нападе на израелску територију, као и на америчке војне објекте на Блиском истоку.
(Спутњик)
Препоручујемо
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
"ТРЕБА ОДАТИ ПРИЗНАЊЕ ВУЧИЋУ И СРБИЈИ, МОРАМО ЗАШТИТИ СРБЕ ОД КУРТИЈА" Монтгомери очитао лекцију медијима у ЦГ о Косову и Метохији
У ИНТЕРВЈУУ за црногорски "Дан", Вилијам Монтгомери, бивши амерички амбасадор у СР Југославији, осврнуо се на ситуацију на Косову и Метохији.
15. 05. 2026. у 13:16
КРАЂА ВЕКА У НБА! Никола Јокић овакву неправду није заслужио, брука и срамота
НБА лига донела је одлуку о МВП играчу НБА лиге!
17. 05. 2026. у 16:04 >> 16:14
ПРВИ ПУТ ОТВОРЕН СТАЉИНОВ ТРЕЗОР Нашли су право благо - део заплењен Романовима: "Осећам се као Индијана Џоунс који отвара пећину"
"НЕМА много ствари које су још увек историјски тренуци у овом тренутку. А ово би могао бити један од њих."
30. 05. 2026. у 13:45 >> 13:45
Коментари (0)