ИЗРАЕЛ ПОКУШАВА ДА ЗАУСТАВИ ХЕЗБОЛАХ: Успоставља тампон зону у јужном Либану

П. Ђурђевић

03. 04. 2026. у 10:29

ИЗРАЕЛСКИ одбрамбене снаге (ИДФ) припремају план за успостављање "безбедносне зоне" у јужном Либану, који предвиђа рушење села у близини границе и постављање војних положаја неколико километара унутар земље.

ИЗРАЕЛ ПОКУШАВА ДА ЗАУСТАВИ ХЕЗБОЛАХ:  Успоставља тампон зону у јужном Либану

Foto: Profimedia

План ће бити представљен политичком руководству на одобрење, саопштила је војска, пренео је Тајмс оф Израел.

Према речима израелског министра одбране Израела Каца, све зграде у првој линији села биће срушене, а цивилима неће бити дозвољено да се врате јужно од реке Литани док претња од Хезболаха не буде уклоњена.

Војни план предвиђа ослобађање свих села у кругу од неколико километара од границе, осим неколико хришћанских заједница, и успостављање предњих војних положаја.

ИДФ је навео да је већина села ослобођена током последње копнене офанзиве крајем 2024. године, али да трупе и даље проналазе оружје и инфраструктуру Хезболаха у неким областима.

Војска не очекује да ће потпуно зауставити ракетну ватру Хезболаха, јер већина лансирања потиче са подручја северно од реке Литани, истиче ИДФ.

Пројектили кратког домета, којих група има хиљаде, сада су углавном усмерени на израелске снаге на југу Либана, а не на цивилне заједнице.

Војни званичници истичу да је Хезболах "дубоко узнемирен" намером Израела да настави офанзиву чак и након завршетка рата у Ирану.

(Танјуг)

БОНУС ВИДЕО:

ТЕХЕРАН У ПЛАМЕНУ: Снимци израелског и америчког рекетирања

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСКИ ВОЈНИ СТРУЧЊАК: Један удар орешника и сармата може да уништи читав НАТО у Европи

РУСКИ ВОЈНИ СТРУЧЊАК: Један удар "орешника" и "сармата" може да уништи читав НАТО у Европи

КОМБИНОВАНО лансирање ракетних система „сармат“ и „орешник“ способно је да неутралише целу војну инфраструктуру Северноатлантске алијансе у Европи, рекао је за руске медије Александар Степанов, војни стручњак Института за право и националну безбедност Руске председничке академије за националну економију и јавну управу (РАНХЕГА).

13. 05. 2026. у 12:29

НЕ МОЖЕМО ДА ПОБЕДИМО, ПРЕЈАКИ СУ! Путинов човек изненадио изјавом на руској државној телевизији

"НЕ МОЖЕМО ДА ПОБЕДИМО, ПРЕЈАКИ СУ!" Путинов човек изненадио изјавом на руској државној телевизији

ПОЗНАТИ руски редитељ и пропагандиста Карен Шахназаров рекао је да Русија не може да победи Украјину, да је противник прејак и да је у интересу Русије да што пре оконча рат.

11. 05. 2026. у 19:09

Коментари (0)

НИШТА ОД ШРЕДЕРА, ОДБИЈЕН ПУТИНОВ ПРЕДЛОГ! Стиже Ангела? Ко би могао бити европски посредник у миру Москве и Кијева