ПАО И РУСКИ АВИОН: Москва потврдила пад ловца Су-30 на Криму током тренажног лета

В.Н.

04. 04. 2026. у 21:24

АВИОН је летео без муниције. Посада се катапултирала и евакуисана је од стране копненог тима за потрагу и спасавање. Животи пилота нису угрожени, сопштило је Министарство одбране Русије.

ПАО И РУСКИ АВИОН: Москва потврдила пад ловца Су-30 на Криму током тренажног лета

Фото: AP Photo/Sergei Grits

Руски ловац Су-30 срушио се на Криму током планираног тренажног лета, а оба члана посаде су се успешно катапултирала и касније их је пронашао копнени тим за потрагу и спасавање, саопштило је Министарство одбране Русије.

Министарство је навело да авион није носио убојна средства.

- Данас, око 11:00 по московском времену, у Републици Крим, авион Су-30 срушио се током извођења планираног тренажног лета - наводи се у саопштењу министарства које су пренели руски медији.

- Авион је летео без муниције. Посада се катапултирала и евакуисана је од стране копненог тима за потрагу и спасавање. Животи пилота нису угрожени.

Узрок пада за сада није саопштен

За сада нису објављени додатни детаљи о узроку пада, тачној локацији олупине, нити о стању летелице након удара. Руско Министарство одбране такође није пружило информације о томе да ли је покренута званична истрага.

Су-30 један од кључних руских вишенаменских ловаца

Су-30 и даље представља један од главних руских вишенаменских борбених авиона и широко је коришћен у саставу Ваздушно-космичких снага Русије током рата против Украјине. Варијанте попут Су-30СМ коришћене су у ударним мисијама, ваздушним патролама и пратњи других летелица.

Пад на Криму има и оперативни значај

Овај пад је значајан и због тога што се догодио на окупираном Криму, који од почетка инвазије представља једно од кључних чворишта руске војне авијације и логистичких операција.

Иако је министарство лет описало као тренажни, овај инцидент додатно указује на видљиве губитке које руска флота авиона Су-30 трпи од почетка рата.

Отворени извори указују на веће губитке

Према анализи отворених извора коју је прикупио Орyx, Русија је од почетка инвазије изгубила најмање 18 авиона Су-30СМ услед борбених дејстава, несрећа и сумњи на саботаже. Иста база процењује да укупни руски губици премашују 360 авиона и хеликоптера.

Пошто су ти подаци засновани искључиво на визуелно потврђеним губицима, стварни број би могао бити и већи.

(ТВ Фронт)

БОНУС ВИДЕО: 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Вучић о Ратку Младићу: Донели су га у лежећем положају, не разумем зашто не допусте да последње дане проведе ван затвора

Вучић о Ратку Младићу: Донели су га у лежећем положају, не разумем зашто не допусте да последње дане проведе ван затвора

ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић присуствује церемонији отварања видиковца на 41. спрату Куле Београд, те се том приликом осврнуо и на актуелно питање генерала Ратка Младића.

23. 04. 2026. у 14:21

Мађар би да хапси Путина и Нетанјахуа: Закон је јасан, то је обавеза

Мађар би да хапси Путина и Нетанјахуа: "Закон је јасан, то је обавеза"

БУДУЋИ мађарски премијер Петер Мађар изјавио је да ће се његова земља поново придружити Међународном кривичном суду и бити спремна да спроводи налоге за хапшење, укључујући и онај који се односи на израелског премијера Бењамина Нетанјахуа.

20. 04. 2026. у 20:04

Коментари (0)

Гласај за свој омиљени укус и сазнај да ли си у већини