НАПЕТО ИЗМЕЂУ ЈЕРМЕНИЈЕ И АЗЕРБЕЈЏАНА: Артиљеријом гађају преко границе
ОД СТАЛНОГ ДОПИСНИКА МОСКВА ВОЈНЕ јединице Јерменије и Азербејџана и данас су наставиле да артиљеријом гађају једни друге.

Фото: Пред.админ.Азерб
У Бакуу, главном граду Азербејџана, тврде да су Јермени покушали да направе продор на азербејџанску територију у Товузком реону. Хаубицама и минобацачима су гађана села са друге стране границе. На срећу нико није погинуо.
У Јеревану тврде да су њихови војници спречили упад азербејџанских диверзаната. Јермени тврде да су уништили један противнички тенк, док то у Бакуу демантују и тврде да су они оборили једну јерменску беспилотну летелицу.
Једино је неоспорно да са повременим прекидима артиљерија са обе стране грми. Да се све може брзо претворити у жестоки рат потврђује и данашња изјава председника Азербејџана Иљхама Алијева, који је на седници владе казао да су му се смучили бесмислени преговори о решењу конфликта у Карабаху. Он је поручио представницима Русије, САД и Француске, који су посредници у решавању тог територијалног спора, да су им дозлогрдила бесмислена преговарања.
Већ раније је Алијев рекао да је Азербејџан спреман да ратом врати своју територију. Он је и данас на седници владе казао: Ми знамо шта и када требамо да радимо. Нека о томе размисле и посредници.
Није тајна да је Азербеџан задњих десетак година уложио велики новац у куповину савременог оружја и технике из Русије, као и Турске. Наоружали су се и Јермени, тако да би нови рат био велико крвопролиће. Својевремено су Јермени били боље наоружани, али више није тако. Последњих година Јермени су набавили многохваљене ракетне системе „Искандер“, затим авионе СУ-30, ПВО системе „Тор“.
У Јерменији Руси имају своју велику војну базу. Интересантно да Азербејџан води независну политику и није заинтересован за улазак у НАТО, нити у било који војни савез.
Непријатељство између Азербејџана и Јерменије има дугу историју. Али спор око Нагорног Карабаха тиња од 1988. када је у фебруару та аутономна област објавила да излази из састава Азербејџана. У току рата 1992. до 1994. Азербејџан је изгубио контролу над Нагорним Карабахом и још седам рејона, који су били у његовом суседству. Преговори о мирном решењу се воде од 1992., али тзв. Минска група у којој су Русија, САД и Француска до сада није могла да реши проблем. Јермени не желе да се врате у састав Азербејџана, а у Бакуу поручују да ће кад-тад вратити територије, ако треба и силом.
ЈЕРМЕНИ КРИЈУ ЖРТВЕ
Најновији сукоб је почео у недељу 12. маја, али је настављен и у понедељак и уторак. Пуцало се у Товузском рејону Азербеџана и Тавушкој области на североистоку Јерменије. Као и много пута до сада, обе стране су оптуживале једна другу да су прве почеле. За разлику од Азербејџанаца, који признају да им је погинуо један генерал и један пуковник, као и три војника, Јермени не наводе колико су имали жртава. Тврде да су само два полицајца рањена. Немогуће је да у јерменским утврђењима на граници нико није настрадао.
Препоручујемо

РАСКОМАДАО ТЕЛА ГЕЈ ПАРА, ГЛАВЕ СТАВИО У ЗАМРЗИВАЧ: Пороти се смучило због монструозног снимка, један није дошао на суђење (ФОТО)
КОЛУМБИЈСКИ држављанин Јостин Андрес Москера (35) проглашен је кривим за двоструко убиство у случају који је шокирао британску јавност.
21. 07. 2025. у 18:43

ШОК ПРИЗОР НА ЕВЗОНИЈУ: Човек стигао на границу у ово време, нема живе душе! Ево када да кренете пут Грчке
ЛЕТЊИ одмор за многе грађане Србије и региона започиње у бескрајном реду на граничном прелазу Евзони, на улазу из Северне Македоније у Грчку.
20. 07. 2025. у 11:15

Научници ајкулама спустили мртву краву на 1.629 метара дубине - нису могли да верују шта су рибе урадиле (ВИДЕО)
"ТО ПОКАЗУЈЕ стратегију преживљавања код врста које се не хране усамљено."
14. 07. 2025. у 13:06
Коментари (0)