НАПЕТО ИЗМЕЂУ ЈЕРМЕНИЈЕ И АЗЕРБЕЈЏАНА: Артиљеријом гађају преко границе
ОД СТАЛНОГ ДОПИСНИКА МОСКВА ВОЈНЕ јединице Јерменије и Азербејџана и данас су наставиле да артиљеријом гађају једни друге.

Фото: Пред.админ.Азерб
У Бакуу, главном граду Азербејџана, тврде да су Јермени покушали да направе продор на азербејџанску територију у Товузком реону. Хаубицама и минобацачима су гађана села са друге стране границе. На срећу нико није погинуо.
У Јеревану тврде да су њихови војници спречили упад азербејџанских диверзаната. Јермени тврде да су уништили један противнички тенк, док то у Бакуу демантују и тврде да су они оборили једну јерменску беспилотну летелицу.
Једино је неоспорно да са повременим прекидима артиљерија са обе стране грми. Да се све може брзо претворити у жестоки рат потврђује и данашња изјава председника Азербејџана Иљхама Алијева, који је на седници владе казао да су му се смучили бесмислени преговори о решењу конфликта у Карабаху. Он је поручио представницима Русије, САД и Француске, који су посредници у решавању тог територијалног спора, да су им дозлогрдила бесмислена преговарања.
Већ раније је Алијев рекао да је Азербејџан спреман да ратом врати своју територију. Он је и данас на седници владе казао: Ми знамо шта и када требамо да радимо. Нека о томе размисле и посредници.
Није тајна да је Азербеџан задњих десетак година уложио велики новац у куповину савременог оружја и технике из Русије, као и Турске. Наоружали су се и Јермени, тако да би нови рат био велико крвопролиће. Својевремено су Јермени били боље наоружани, али више није тако. Последњих година Јермени су набавили многохваљене ракетне системе „Искандер“, затим авионе СУ-30, ПВО системе „Тор“.
У Јерменији Руси имају своју велику војну базу. Интересантно да Азербејџан води независну политику и није заинтересован за улазак у НАТО, нити у било који војни савез.
Непријатељство између Азербејџана и Јерменије има дугу историју. Али спор око Нагорног Карабаха тиња од 1988. када је у фебруару та аутономна област објавила да излази из састава Азербејџана. У току рата 1992. до 1994. Азербејџан је изгубио контролу над Нагорним Карабахом и још седам рејона, који су били у његовом суседству. Преговори о мирном решењу се воде од 1992., али тзв. Минска група у којој су Русија, САД и Француска до сада није могла да реши проблем. Јермени не желе да се врате у састав Азербејџана, а у Бакуу поручују да ће кад-тад вратити територије, ако треба и силом.
ЈЕРМЕНИ КРИЈУ ЖРТВЕ
Најновији сукоб је почео у недељу 12. маја, али је настављен и у понедељак и уторак. Пуцало се у Товузском рејону Азербеџана и Тавушкој области на североистоку Јерменије. Као и много пута до сада, обе стране су оптуживале једна другу да су прве почеле. За разлику од Азербејџанаца, који признају да им је погинуо један генерал и један пуковник, као и три војника, Јермени не наводе колико су имали жртава. Тврде да су само два полицајца рањена. Немогуће је да у јерменским утврђењима на граници нико није настрадао.
Препоручујемо

УКРАЈИНА ИЗДАЛА УПОЗОРЕЊЕ: Руси ће ноћас лансирати ракету која може да носи нуклеарно оружје
РУСИЈА планира „тренажно“ лансирање интерконтиненталне балистичке ракете РС-24 „Јарс“ у ноћи између 18. и 19. маја, саопштила је украјинска војна обавештајна служба (ГУР) 18. маја.
18. 05. 2025. у 15:55

ИНЦИДЕНТ У ДРУГОМ КРУГУ ИЗБОРА У РУМУНИЈИ: Полиција извела председничког кандидата са бирачког места (ВИДЕО)
РУМУНСКИ председнички кандидат и лидер националистичке странке Алијанса за уједињење Румуна Ђорђе Симион и фаворит на прошлогодишњим поништеним изборима, Калин Ђорђеску, полиција је извела са бирачког места у Могошоаји (предграђу Букурешта).
18. 05. 2025. у 09:54

ЉУДИ, ШТА СЕ ОВО ДЕСИЛО? Ердоган ухватио Макронов средњи прст и - не пушта! Снимак руковања постао хит на друштвеним мрежама (ВИДЕО)
"ДИПЛОМАТСКИ" стисак.
19. 05. 2025. у 16:40 >> 16:48
Коментари (0)