КОВИД-19 ИМА ДВЕ ФУНКЦИЈЕ У ОРГАНИЗМУ: Научнии пронашли "слабу тачку" короне, блокира вирус и јача имунитет - ово је начин

Новости онлине

30. 07. 2020. у 22:36

КАДА вирус САРС-ЦоВ-2 продре у људске ћелије, он стимулише ћелију људског домаћина да производи протеине за стварање нових вируса.

КОВИД-19 ИМА ДВЕ ФУНКЦИЈЕ У ОРГАНИЗМУ: Научнии пронашли слабу тачку короне, блокира вирус и јача имунитет - ово је начин

Фото

Један од тих вирусних протеина, зван ПЛпро (протеина слична папаину), неопходан је за репликацију и брзо ширење вируса. Међународни тим истраживача предвођен Универзитетом Гете утврдио је да фармаколошка инхибиција овог вирусног ензима блокира репликацију вируса и истовремено јача антивирусни имуни одговор.

У случају инфекције, вирус САРС-ЦоВ-2 мора савладати различите одбрамбене механизме људског тела, укључујући његове неспецифичне или урођене имуне одбране. Током овог процеса, инфициране ћелије тела ослобађају протеине познате као интерферон типа 1. Привлаче природне ћелије убице, које убијају заражене ћелије.

Један од разлога зашто је вирус САРС-ЦоВ-2 тако успешан и опасан је тај што може сузбити неспецифични имуни одговор.

Користећи вирусни протеин ПЛпро (папаинску протеазу), вирус има две функције: формирање нових вирусних честица и истовремено сузбија производњу интерферона типа 1.

Немачки и холандски истраживачи били су у стању да надгледају те процесе у експериментима са примарним вирусом у ћелијским културама.

Штавише, блокирањем ПЛпро, производња вируса се инхибира, а уједно се појачава и урођени имуни одговор људских ћелија на вирус.

- Користили смо нековалентни инхибитор ензима ПЛпро, ГРЛ-0617, и детаљно описали његов начин деловања. Закључили смо да је инхибиција ПЛпро-а врло обећавајућа стратегија двоструког циља у контроли Цовид-19 - објашњава професор Иван Ђикић, директор Института за биохемију ИИ при Универзитетској болници у Франкфурту и главни аутор.

Даљи развој терапијских супстанци које инхибирају ПЛпро представља кључни изазов у ​​клиничком лечењу Цовида-19 - каже Ђикић. Други важан налаз овог рада је разлика између корона вируса који узрокују САРС и ЦОВИД-19.

- Показали смо да ПЛпро вирусни протеин САРС-ЦоВ-2 посебно делује на ИСГ-15, ген гена 15 стимулисан интерфероном, у односу на еквивалентни САРС, што доводи до смањења производње интерферона типа И. То је у складу са недавним клиничким запажањима која показују да Пацијенти Цовида-19 показују смањени антивирусни одговор на интерферон у поређењу с другим респираторним вирусима попут грипа и САРС-а  - објашњава Ђикић.

Да би детаљно разумели како инхибиција ПЛпро зауставља вирус, истраживачи у Франкфурту, Минхену, Мајнцу, Фрајбургу и Лејдену блиско су сарађивали на биохемијским, структуралним, информатичким и виролошки темама.

Професорка Сандра Кајсек, директорика Института за медицинску вирологију Универзитетске болнице у Франкфурту, објашњава да је ПЛпро изузетно атрактиван антивирусни циљ јер би његова инхибиција била "двоструки удар" против САРС-ЦоВ-2.

(Т-портал)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (0)

ОТВОРЕНА НОВА ФИЛИЈАЛА ADRIATIC БАНКЕ У КОМПЛЕКСУ SKYLINE