ПРВИ У СВЕТУ РЕГИСТРУЈУ ВАКЦИНУ ПРОТИВ КОРОНЕ: За Русе бесплатно и добровољно
ВАКЦИНА против ковида 19 коју су направили у Институту "Николаја Гамалеја" у Москви биће регистрована до 12. августа, а од 15. августа ће отпочети да се примењује.
Фото: VP.ru
У току је завршна процедура и експерти сада треба да дају сагласност да би се издала службена регистрација и дозвола за широку примену вакцине.
Први корисници биће људи из оних професија које се најбрже могу заразити и који су најизложенији. Међу њима су полицајци, војници, учитељи и наставници. Очекује се да ће масовна вакцинација у Русији почети кроз пола године. Лекари очекују да ће грађани моћи да се вакцинишу у домовима здравља у јануару и фебруару 2021. године.
Најављено је да ће Руси добијати вакцину бесплатно и неће бити обавезна. Колика ће бити њена извозна цена засад се не зна. Али сигурно је да ће бити међу најјефтинијима. Засад је најскупља америчка коју ће производити "Модерна" и коштаће између 50 и 60 долара за две дозе. Америчка компанија "Фајзер" и немачки "Бионтех" продаваће своје за двадесетак долара, по једној дози. Британско-шведска "Астра-Зенека" своје дозе "цени" од три до четири долара.
То што ће Русија прва регистровати своју вакцину многи доживљавају као ствар државног престижа. Тако је Кирил Дмитријев, генерални директор Руског фонда директних инвестиција, упоредио прављење вакцине против короне са лансирањем првог сателита у космос.
- Као што су били зачуђени кад су први пут чули сигнал из космоса, тако ће Американци бити шокирани кад виде да су Руси први регистровали вакцину - каже Дмитријев.
Клиничка испитивања на групи од 20 добровољаца завршена су 20. јула у војној болници "Бурденко" у Москви. Такође су успешно спроведена истраживања у клиници при Медицинском универзитету Сеченова.
Почело је испитивање и друге руске вакцине коју су направили научници центра "Вектор" у Новосибирску. То је потврдила професорка др Ана Попова, главни санитарни лекар Русије.
Препоручујемо
ЦНН ОБЈАВИО ДА ЈЕ ИРАН ПРОГЛАСИО ВЕЛИКУ ПОБЕДУ, ТРАМП ПОЛУДЕО Саопштење је велика превара, надлежни утврђују да ли је почињено кривично дело
ИРАН је саопштио да је остварио велику победу и приморао Сједињене Америчке Државе да прихвате његов план у 10 тачака, наводи се у саопштењу Врховног савета за националну безбедност Ирана које су пренели државни медији, тврди ЦНН. Трамп је на обајву ЦНН-а експресно реаговао и оптужио их за превару.
08. 04. 2026. у 02:39
ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)
ПРИПАДНИЦИ Министарства унутрашњих послова, Управе криминалистичке полиције ухапсили су на територији Републике Србије А. С. (1989), Е. В. (1984), Е. Г. (1978) и А. Ц. (2005) држављане Републике Албаније због постојања основа сумње да су извршили кривично дело изазивање националне, расне и верске мржње и нетрпељивости.
24. 03. 2026. у 20:17
ШОК: "Амери НИСУ спашавали пилота - КРАЛИ су обогаћени уранијум! Катастрофа за Вашингтон"
БАГЕЈ је назвао операцију спасавања катастрофом за Вашингтон, јер иранска војска тврди да су њене снаге уништиле два хеликоптера Црни јастреб и два војно-транспортна авиона Ц-130.
06. 04. 2026. у 19:11
Коментари (6)