ВРАТИЛИ СЕ "ПРСЛУЦИ", СУЗАВАЦ И ПЕНДРЕЦИ: Поново тензије у Паризу, хиљаде људи на улицама
СКУПОЦЕНИ аутомобили у пламену, изломљен градски мобилијар, сукоби демонстраната с полицијом.
Тензије су се вратиле на париске улице. После вишемесечне паузе због епидемије вируса корона, "жути прслуци" - који ће ускоро обележити две године постојања - наставили су данас свој протест.
Неколико хиљада учесника протеста у Паризу окупило се у суботу ујутро на тргу испред Берзе и уз пратњу јаких полицијских снага кренули у, како су навели, мирну протестну шетњу. Неколико километара даље, нешто касније, на тргу Ваграм, састали су се са далеко ратоборнијим противницима система. Ту је било више "разбијача" него "жутих прслука".
Још док званични део протеста није ни почео, припадници анархистичких струја су намерно почели да изазивају полицију, гађали су их каменицама и звиждали мирним учесницима демонстрација.
Уследила је јурњава по 17. париском арондисману, у конфузној ситуацији и повременој магли од димних бомби. Најрадикалнији су, крајем преподнева, покушали да блокирају периферни ауто-пут око престонице, али су их специјалци у томе осујетили. Циљ најодлучнијих је био да стигну до симболичних места, као што су Тријумфална капија или Јелисејска поља.
Захтеви "прслука" на тргу Ваграм су били радикални: тражили су распуштање националне скупштине, увођење новог репрезентативног система, успостављање референдума за грађанску иницијативу и систематско консултовање популације при доношењу важних одлука. Они код Берзе углавном су захтевали веће плате и јачу куповну моћ.
Међу окупљенима је било и оних који су претрпели велику штету од кризе изазване вирусом, као што су власници ноћних клубова, а демонстрантима, од којих су многи били маскирани, придружили су се и чланови покрета против маски. Педесетак "прслука" упало је и у ходник информативне телевизије БФМ, одакле су изашли после једног сата и мирне интервенције снага реда.
Ножеви, палице,чекићи
ТОКОМ дана, у Паризу је ухапшено око двеста учесника протеста. Неки су намерно дошли без докумената да би били приведени у станицу и тако направили додатни посао полицији, код других су током претреса пронађени ножеви, шрафцигери, палице, чекићи, трећи су хтели да оду у забрањене зоне, као што су Јелисејска поља.
Покрет карактерише мешавина различитих захтева. Учесници немају заједничку платформу, и даље делују стихијски, што им отежава формулисање јасних порука, али и властима да им евентуално адекватно одговоре.
Претходна влада Едуара Филипа и председник Макрон су до сада на сто ставили чак 10 милијарди евра да би стишали незадовољство. Противници "жутих прслука" истичу да је влада била главни "ватрогасац" и у финансијској кризи изазваној вирусом корона.
Економски контекст целог покрета је значајан, јер прети врућа јесен због последица здравствене кризе.
Јуче су демонстрације одржане и у другим градовима, Монпељеу, Лиону, Марсељу, Нансију, Нанту.
Реаговали су и политичари. Тјери Маријани, некадашњи министар, сада европски посланик Националног окупљања, странке Марин ле Пен, поручио је да је влада остала глува на захтеве радника, који све теже живе. Фабијен Русел, национали секретар Комунистичке партије Француске сматра да власти морају да повећају плате и пензије. Патрик Вињал, посланик владајуће странке РЕМ признао је да је ситуација анксиозна и да одговорност сносе и власт и опозиција.
Препоручујемо
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (1)