НИЈЕ ЗА ОНЕ СА СЛАБИМ ЖИВЦИМА: Стефан има 220 милиона долара у биткоинима, а не зна шифру за новчаник - остала су му још два покушаја

13. 01. 2021. у 10:13

ПРОГРАМЕР Стефан Томас може да погреши само још једном, јер ако погреши и приликом другог укуцавања лозинке, његов дигитални новчаник "закључаће се" заувек

НИЈЕ ЗА ОНЕ СА СЛАБИМ ЖИВЦИМА: Стефан има 220 милиона долара у биткоинима, а не зна шифру за новчаник - остала су му још два покушаја

Фото: Принтскри/Јутјуб/CoinDesk

Замислите да имате милионе долара у биткоинима, а заборавили сте шифру за приступ дигиталном новчанику? Управо то се десило једном компјутерском програмеру, Стефану Томасу.

Пре тачно 10 година, добио је на поклон 7.002 биткоина који сада вреде чак 220 милиона долара, али је изгубио шифру за дигитални новчаник исте године, дакле, давне 2011. Вероватно је, као и многи, веровао да му неће требати.

Међутим, сада када најпознатија криптовалута обара све рекорде, и постиже успех о којем је мало ко сањао, тензија у Стефановој глави расте. Не може да се сети лозинке, а има још само два покушаја, односно једно право на грешку.

Ако Томас направи другу грешку, приликом другог укуцавања шифре, његов дигитални новчаник закључаће се заувек. Софтвер који подржава биткоин направљен је тако да само власник може да им приступ шифри.

Систем "ИронКеy" нуди власницима чак 10 покушаја, а Томас је безуспешно искористио већ осам.

Заправо, овај програмер није једини који је заборавио лозинку за дигитални новчаник у којем га "чекају" милиони. Процена је да је широм света закључано 140 милијарди долара у биткоинима (којих је 18,5 милиона), јер су њихови власници заборавили лозинку.

Томас, пореклом Немац, живи у Сан Франциску. Ових дана гледа како биткоин вртоглаво расте, а не може ништа да учини. "Само лежим и размишљам о томе. Онда устанем, кренем ка компјутеру с неком новом стратегијом, али ништа од тога. И опет сам очајан", каже Томас.

Док напредна криптовалута драматично расте, "Wаллет Рецоверy Сервицес" који покушава да помогне корисницима да поврате своје "изгубљене новчанике", сада добија три пута више захтева дневно него пре, односно у дану им се јави до 70 људи.

(Телеграф)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ЧИСТА ЕНЕРГИЈА КАО КЉУЧ ОПСТАНКА:  Од визије до одрживе будућности