ОСНИВА СЕ МИНИСТАРСТВО ЗА УСАМЉЕНОСТ: Јапанска влада почиње борбу против самоубистава
ВЛАДА Јапана је објавила 12. фебруара да је веома забринута због повећане учесталости самоубистава међу усамљеним женама и због тога је одлучила да уведе нову функцију која гласи – министар за усамљеност.
Према резултатима истраживања, које је објавила јапанска влада 2019. године, у Јапану живи рекордних 35,15 милиона особа старости 65 година и више, што је 27,7 процената укупне популације.
Притом, број усамљених старих људи расте из године у годину. Према подацима из 2016. године око 6,56 милиона старијих људи живе сами – сваки пети мушкарац и свака четврта жена од 65 година и старији.
Очекује се да ће број усамљених старих људи наставити да расте и да ће до 2035. године достићи 8,41 милион.
Самотњачки живот не носи само свакодневне потешкоће, већ и катастрофалан недостатак комуникације.
Према истраживању спроведеном још 2011. године, већина старијих људи разговара са неким не више од једанпут недељно, а на другом месту је одговор "ређе него једном недељно“. Није изненађујуће што у таквим условима свака пета старија особа „нема на кога да се ослони у невољи“.
Није само нови министар тај који мора да размишља о томе зашто су старији људи изоловани од друштва и шта би требало урадити да се избегне смрт у усамљености. С обзиром на дуготрајни период смањења наталитета и старење популације, све је већа вероватноћа да и ми можемо за пар деценија постати усамљени стари људи о којима нема ко да брине.
Нагли пораст броја самоубистава
Пандемија вируса корона није само старије људе довела у тешку ситуацију. Без обзира на то, што се број самоубистава у Јапану смањивао последњих година, од јула до септембра 2020. године број самоубистава међу женама премашио је све прогнозе, што потврђује истраживање.
Разлози таквих промена могу бити различити, али сви они су, на овај или онај начин, повезани са усамљеношћу. Уздржавање од излазака и социјална дистанца, услед појаве пандемије ковида 19, могли би довести до социјалне изолације грађана и проузроковати менталне здравствене проблеме као што су анксиозност и депресија.
Још један потенцијалан разлог за пораст броја самоубистава међу женама може бити и насиље у породици.
Када су се мушкарци, који раде у канцеларијама, због карантина нашли затворени са женом, децом и кућним обавезама, неки су почели да изливају нагомилани стрес и агресију на укућане, посебно на жене. О порасту породичног насиља у целом свету током пандемије је више пута говорио генерални секретар Уједињених нација Антонио Гутереш.
Самоубиство или смрт у усамљености – нови тренд у епохи вируса корона
Како је изјавио јапански премијер Јошихиде Суга, проблем усамљености у Јапану погоршао се због рестриктивних мера повезаних са пандемијом ковида 19. Међутим, неће се Сакамото борити само против овог проблема, његов задатак је и надгледање стања сиромаштва деце у земљи и координација пружања помоћи старијим људима.
Јапан није прва земља која се сусрела са овим проблемом. Функцију министра за усамљеност је у Великој Британији увела бивша британска премијерка Тереза Меј 2017. године.
- За велики број људи усамљеност је тужна реалност савременог живота. Желим, да их сви заштитимо и предузмемо мере за борбу против усамљености старијих и оних који су изгубили вољене, оних који немају са ким да разговарају, немају са ким да поделе своје мисли и искуства - изјавила је тада Меј.
Влада Уједињених Арапских Емирата је отишла још даље, премијер Мухамед ибн Рашид ел Мактум је 2016. године изјавио, да УАЕ би требало да постане најсрећнија држава на свету. Као резултат тога појавила се нова функција - министар среће. Ову позицију је заузела министарка Охуд ал-Руми. Замишљено је да министарка среће буде посредник између грађана и владе, да слуша захтеве првих и да их доноси до других, како би се осигурало да се владини програми не налазе само на папиру, већ да се на њима заиста ради и да чине људе срећнијима.
Можда је захваљујући напорима министарке Абу Даби на 35. месту на листи најсрећнијих градова за 2020. годину. У исто време, од јапанских градова, само је Токио ушао на ранг листу и то на 79. месту.
Ову иницијативу су прихватили и у другим земљама. У Абу Дабију је 2016. године председница Савета Федерације Русије Валентина Матвијенко приметила да би "Министарство среће било веома корисно и за Русију".
Ко зна, можда ће нови министар усамљености бити тај који ће Јапанце учинити срећнијим људима.
(Спутњик.рс)
Препоручујемо
У ЈАПАНУ ВЛАДА СТРАХ: Милиони вакцина могу пропасти због недостатка шприцева
16. 02. 2021. у 15:10
ПОСЛЕДИЦЕ РАЗОРНОГ ЗЕМЉОТРЕСА: Више од 50 повређених, нуклеарке за сада стабилне
13. 02. 2021. у 22:20
РУСИ ОСВОЈИЛИ КУРАХОВ? Рогов: Наше трупе подигле заставу над зградом градске управе
РУСКЕ трупе заузеле су зграду градског већа у западном делу града Куракова у ДНР и подигле на њу тробојку.
14. 12. 2024. у 13:48
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО" Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи
БОКСЕР Вељко Ражнатовић и његова супруга Богдана у мају месецу добили су трећег сина коме су дали име Исаија, а неодољиви дечак мења се из дана у дан, окружен браћом Крстаном и Жељком.
14. 12. 2024. у 20:04
Коментари (0)