СЦЕНАРИО РАТА ЗА КАЉИНГРАД: Генерал дочарао могући војни сукоб Русије и НАТО алијансе

Novosti online

07. 03. 2021. у 09:13

БИВШИ командант копнених снага Пољске, генерал Валдемар Скшипчак, у чланку за портал „Defence 24“ предложио је један од могућих сценарија у случају рата у Калињинградској области у којем би учествовале снаге НАТО-а.

СЦЕНАРИО РАТА ЗА КАЉИНГРАД: Генерал дочарао могући војни сукоб Русије и НАТО алијансе

Foto: Depositphotos

Аутор је нагласио да овај регион има кључни значај у политичкој и војној стратегији Русије. Он је назвао Калињинградску област „вратима“ која воде у Балтичко море и пољску низију – места кроз која води пут у централну и западну Европу.

Пољски генерал је скренуо пажњу на то да се у региону налазе главне снаге Балтичке флоте и одбрамбене снаге Калињинградског региона. По његовим речима, у случају рата, они треба да осигурају супериорност Русије на мору и у ваздуху. Међутим, због појаве снага НАТО-а у Балтику, ове одбрамбене јединице могу бити искоришћене и у друге сврхе.

- Једна од могућих опција – блокирање пребацивања јединица НАТО-а копном, морем и ваздухом на територију балтичких држава, као и подршка руској 6. армији која је распоређена изван њихове источне границе - пише Скшипчак.

Генерал сматра неразумном концепт јачања балтичких држава у случају рата и пребацивања у њихов регион значајних снага НАТО-а због превелике предности „противника“ у поређењу са мањим снагама Алијансе у источној Европи.

- Руској 6. армији, у сарадњу са Балтичком флотом, биће потребна два до четири дана да заузме балтичке државе - сматра он.

По његовом мишљењу, након што „Балтик буде заузет“, главна дејства ће се преместити на јужни део Балтичког мора и у правцу пољске обале.

Скшипчак је такође позвао да се не прецењује улога Сувалског коридора на граници Пољске и Литваније који, како је нагласио генерал, има само тактички значај.

(Спутњик)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МИНИСТАРСТВО СПОЉНИХ ПОСЛОВА: Изненађени смо коментарима Захарове на рачун Србије и председника Вучића

МИНИСТАРСТВО СПОЉНИХ ПОСЛОВА: Изненађени смо коментарима Захарове на рачун Србије и председника Вучића

ДРЖАВНА секретарка у Министарству спољних послова (МСП) Републике Србије Невена Јовановић огласила се на друштвеној мрежи "X" поводом коментара портпарола Министарства спољних послова Русије Марије Захарове на рачун Србије и председника Републике Александра Вучића, истакавши да они као МСП изражавају изненађење поводом истих.

07. 11. 2025. у 14:04

САД ИЗДАЛЕ ГЕНЕРАЛНУ ДОЗВОЛУ ДО АПРИЛА: Одлажу се санкције руској нафтној компанији

САД ИЗДАЛЕ ГЕНЕРАЛНУ ДОЗВОЛУ ДО АПРИЛА: Одлажу се санкције руској нафтној компанији

СЈЕДИЊЕНЕ Америчке Државе су данас издале тзв. "генералну дозволу" којом се привремено одлажу санкције Росњефту у Немачкој до 29. априла 2026. године, објавило је америчко министарство финансија.

29. 10. 2025. у 16:17

Хрват чистио бунар - због оног што је пронашао, моментално ЗВАО ПОЛИЦИЈУ

Хрват чистио бунар - због оног што је пронашао, моментално ЗВАО ПОЛИЦИЈУ

ПОЛИЦИЈСКА управа Пожешко-славонске жупаније у Хрватској имала је двоструку интервенцију у суботу, након што су грађани у два наврата пронашли већу количину експлозивних средстава.

09. 11. 2025. у 13:28

Коментари (1)

ПРИРОДА, ХАРМОНИЈА И БОГАТСТВО УКУСА ЈЕДИНОГ ПРАВОГ