СЛУЧАЈЕМ ПРЕМИНУЛОГ СРБИНА БАВЕ СЕ СВЕТСКИ НАУЧНИЦИ: Од чега је прошлог фебруара у Београду умро човек, хоспитализован пар сати раније?
КАДА је заражени човек стигао у болницу у Београду, стање му је већ било веома озбиљно.
Кашљао је, једва долазио до даха, а температура му је била 39,2 степена. Лекари и сестре проверили су сатурацију и била је екстремно ниска. Брзо је интубиран, међутим ни респиратор није помогао. Умро је пар сати касније, пише Wired.
То се десило 5. фебруара 2020. године, пре него што је иједна смрт услед ковида званично заведена у Европи. Лекари у том тренутку нису знали шта је убило човека, те је као разлог смрти заведена компликација услед упале плућа.
У то време, научници су знали да се нови корона вирус појавио у Кини и да га туристи преносе преко океана. Међутим, човек из Београда није путовао. Имао је свега 56 година и никакво хронично обољење. Сада су научници из Србије објавили научни рад у коме објашњавају како су дошли до доказа да је узрок смрти вирус Сарс-ЦоВ-2 који изазива ковид 19. До доказа су дошли путем узимања узорака ткива преминулог пацијента.
- Несумњиво је ковид-19 узрок смрти овог човека - каже коауторка овог рада Александра Бараћ са Клиничког центра - преноси "Wired".
На пролеће 2020. године вирус је већ дивљао Европом и цео фокус усмерен је на спасавање живота. Међутим, док се пандемија још није у потпуности захуктала, научници и истраживачи из Енглеске, Италије, Француске и других земаља имали су прилике да тестирају узорке ткива и подробније се баве узроцима смрти пацијената.
У неким случајевима, попут овог у Србији, научници су тако успели да пронађу случајеве смрти услед ковида и пре званичног почетка пандемије. То показује да је вирус већ био присутан у Европи током јануара и фебруара 2020. године.
Ретроспективне анализе нису увек изводљиве. Лекари не узимају увек узорке ткива од пацијената, а када и узму, неке узорке није могуће искористити након пар дана или недеља. Међутим, повремено се нађе узорак који може да опстане дуже, чак и пар месеци, што омогућава научницима да подробније испитају ствар.
Идентификовање таквих случајева помаже да се испита почетак пандемије, а помаже и у припремама за неку будућу пандемију.
У случају пацијента из Србије, узорак ткива који је открио да се уистину радило о ковиду-19 узет је из стакластог тела, желатинасте супстанце која испуњава средиште ока. Александра Бараћ каже да је уобичајена пракса да, када пацијент у Србији умре у периоду од 24 часа по пријему у болницу, врши се клиничка аутопсија и узимају се узорци, попут крви и урина, за будућа тестирања. Стакласто тело овог пацијента узето је дан након што је умро и смештено на -20 степени. Три месеца касније, таман што је пандемија вируса досегла врхунац, особље Медицинског факултета у Београду сетило се случаја овог човека и запитали су се да ли је могуће да је узрок његове смрти ковид-19.
Узели су узорак, одмрзли га, а онда, како би проверили да ли је вирус Сарс-ЦоВ-2 присутан у ткиву, извршили два генетска теста, укључујући и ПЦР тест. Сваки од тестова тражио је другачије генетске секвенце које вирус има. Радећи два различита теста, елиминисали су шансе да добију лажно позитиван резултат.
- Веома је добро што имамо тај есеј који несумњиво показује присуство вируса - каже Џереми Росман, виролог са Универзитета Кент, који није учествовао у овом раду.
Бараћева и њене колеге кажу да, будући да је РНА вируса добро поднела замрзавање, управо стакласто тело може да буде кључни узорак за друге истраживаче који пар месеци по смрти пацијента желе да утврде евентуално присуство вируса. Међутим, проблем је што болнице ретко држе овакве узорке на дуже време. Рецимо, у Британији се такви узорци чувају око четири до шест недеља. Након тога се уништавају. Често се узорци и не узимају, осим уколико не остану након биопсије која се ради док је пацијент још жив, или након смрти уколико је узрок смрти непознат.
Међутим, све је више европских земаља које откривају овакве случајеве. Рецимо, крајем јануара 2020. године се 84-годишњи Британац Питер Атвуд из Кента борио са изузетно тешком упалом плућа која је збунила лекаре. Питер је умро 30. јануара 2020. године, дан пре него што је први случај ковида званично регистрован у Енглеској. Питер никада у животу није путовао ван Енглеске. То значи да је вирус одавно био присутан, много пре првог званичног случаја. Питерова ћерка је схватила да су симптоми које је њен отац имао исти као они које изазива ковид и захтевала да се узорци ткива њеног оца истраже. Показало се да је Питер заиста умро услед ковида-19.
Колико је људи умрло услед ковида пре него што је пандемија званично проглашена? Тешко да ћемо то икад сазнати.
- Не би ме нимало изненадило да је било много, много више случајева од једног или два о којима се говорило у јануару 2020. године - каже Марк Грејем, истраживач са Краљевског колеџа у Лондону.
Он и његове колеге стоје иза Зое апликације за праћење симптома која је у употреби у Енглеској од марта прошле године и кажу да је априла прошле године забележен огроман скок симптома повезаних са ковидом. Логично, вирус је пре тога морао да се шири недељама да би дошло до тако великог скока.
Овакве анализе не спроводе се само у Србији и Енглеској, већ и у Француској, где су патолози из једне болнице у Паризу поново анализирали узорке 24 пацијента који су имали негативан тест на обичан грип децембра 2019. и јануара 2020. године. Узорак једног од пацијената који је хоспитализован у дебембру и који се опоравио садржао је вирус САРС-ЦоВ-2.
У Италији су научници открили присуство вируса код 39 пацијената у периоду од септембра 2019. и фебруара 2020. године. Један је узет од четворогодишњег дечака који је живео близу Милана и никад није напустио Италију. Узорак су му узели петог децембра, али он је већ у новембру почео да се разбољева. Италијански научници зато сумњају да је вирус циркулисао овом земљом и три месеца пре званичног почетка пандемије.
СЗО тврди да помно прате ова истраживања, док научници кажу да можда ова сазнања неће много утицати на то како се сада боримо са ковидом-19, али ће много помоћи у нашим сазнањима како пандемија креће и како се вирус шири. Како кажу, ово ће бити од велике помоћи у случају неке нове пандемије.
(Блиц)
Препоручујемо
МЕДИЦИНСКИ ФЕНОМЕН: Постоје људи потпуно имуни на ковид - има их само 5 одсто
12. 03. 2021. у 08:55
РУСИ ОСВОЈИЛИ КУРАХОВ? Рогов: Наше трупе подигле заставу над зградом градске управе
РУСКЕ трупе заузеле су зграду градског већа у западном делу града Куракова у ДНР и подигле на њу тробојку.
14. 12. 2024. у 13:48
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО" Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи
БОКСЕР Вељко Ражнатовић и његова супруга Богдана у мају месецу добили су трећег сина коме су дали име Исаија, а неодољиви дечак мења се из дана у дан, окружен браћом Крстаном и Жељком.
14. 12. 2024. у 20:04
Коментари (2)