САД ГУБЕ ВАЗДУШНИ РАТ ПРОТИВ РУСИЈЕ: Амерички генерал објаснио зашто
САД неће моћи да се супротставе Русији и Кини у могућем рату због недостатка стелт-ловаца, пише часопис „Нешенал интерест“.
Фото: ЕПА
Према наводима аутора чланка Криса Озборна, америчко ратно ваздухопловство у целини има мањак ловаца пете генерације, упркос чињеници што су ту и Ф-35 и Ф-22.
Експерт сматра да главни део авиопарка чине авиони четврте генерације који нису у стању да неприметно продру у ваздушни простор противника, узимајући у обзир достигнућа и руских и кинеских система противавздухопловне одбране.
За надмоћ у ваздушној борби су потребни брзина, неприметност и маневарске способности, скренуо је пажњу аутор.
Став Озборна дели и бивши пилот Ф-15 и генерал ратног ваздухопловства Дејвид Дептула.
„Америчком ратном ваздухопловству су потребни авиони који могу да продру у зоне ПВО противника“, сматра он.
Москва не жели да открије све детаље система С-400
Према мишљењу генерала, кинески системи ХКу-9 и руски системи С-400 заиста могу да направе проблем због недовољног броја америчких авиона.
Истовремено, Дептула сматра да Русија и Кина повећавају флоту авиона пете генерације као што су Су-57 и Ј-31 јер, како је рекао, амерички ловци четврте генерације тешко да могу да победе у ваздушној борби.
Раније је „Нешенал интерест“ писао да амерички стелт-ловци Ф-22 и Ф-35 имају бројне недостатке који их чине рањивим за противника, као и да су неке америчке летелице лак плен за руског ловца Су-57.
rs.sputniknews.com
Препоручујемо
БРАНЕ СЕ ОД ИРАНА? Зашто је Американцима потребан нови систем ПРО на Аљасци
15. 03. 2021. у 01:13
ОН ЈЕ САЧУВАО РУСКИ “НУКЛЕАРНИ ШТИТ”: Контраобавештајац који је ловио агенте ЦИА и БНД
14. 03. 2021. у 18:49
ИРАН ЛАНСИРАО РАКЕТЕ СА БОЈЕВОМ ГЛАВОМ ОД ЈЕДНЕ ТОНЕ: Тврде да су погодили аеродром у срцу Тел Авива (ВИДЕО)
ИРАНСКИ Корпус исламске револуционарне гарде тврди да је јутрос лансирао балистичке ракете са експлозивним бојевим главама од једне тоне на аеродром Бен Гурион у Тел Авиву.
05. 03. 2026. у 13:12
РУТЕУ СТИГЛА ОШТРА ПОРУКА ЧЛАНИЦЕ НАТО: Ко каже да већина подржава ударе на Иран?
ШПАНСКА министарка одбране Маргарита Роблес оштро је данас одбацила тврдњу генералног секретара НАТО-а Марка Рутеа да постоји "широка подршка" чланица савеза рату који амерички председник Доналд Трамп води против Ирана.
05. 03. 2026. у 12:54
ПЛАНЕТА У СТРАХУ: Списак 11 најсигурнијих земаља у случају Трећег светског рата
НАКОН што су америчко-израелски напади на Иран довели до одмазде широм Блиског истока, расту страхови од ескалације која би могла да прерасте у трећи светски рат. Ту су још и актуални рат између Украјине и Русије, сукоби у појасу Газе, као и стална претња кинеске инвазије на Тајван.
03. 03. 2026. у 20:21
Коментари (2)