ОВА ДРЖАВА ПРЕТИ ДА ПОСТАНЕ "НОВА ИНДИЈА": Број оболелих вртоглаво расте - Премијер рекламирао недоказан лек
У НЕПАЛУ се одвија ситуација која делује застрашујуће познато.
Случајеви корона вируса вртоглаво расту, болнице су преплављене, а премијер моли за помоћ друге нације.
Непал сада пријављује око 20 дневних случајева корона вируса на 100.000 људи, а сличну цифру је Индија пријавила пре две недеље.
Прошлог викенда је 44 посто случајева на корона вирус у Непалу било позитивно, према бројкама владе које је саопштила Међународна федерација Црвеног крста, упозоривши на долазећу кризу.
- Оно што се тренутно догађа у Индији је застрашујући преглед будућности Непала ако не успемо да задржимо овај најновији ковид талас који из минута у минут односи све више живота - рекао је др Нетра Прасад Тимсина из Црвеног крста.
Брзо ширење вируса довело је до страха да се Непал налази на ивици кризе која је разорна као и у Индији, ако не и гора.
Непал има крхк здравствени систем, са мање доктора по глави становника него Индија, и нижу стопу вакцинације него њен сусед.
Масовни јавни догађаји, укључујући фестивале, политичка окупљања и венчања, омогућили су вирусу да се шири, заједно са спором акцијом владе.
- Ситуација се погоршава из дана у дан и у будућности би могла да избегне контроли - рекао је у понедељак др Самир Адикари, портпарол Министарства здравља и становништва.
Иако је Непал пооштрио контролу на границама и увео локдаун у најтеже погођеним регијама, укључујући и престоницу, неки страхују да то неће бити довољно за сузбијање вируса док се шири градом, па чак и толико далеко као што је базни камп Еверест.
Ко је крив за пораст случајева у Непалу?
Само пре месец дана ова хималајска нација од 31 милиона становника пријављивала је око 100 случајева дневно. Сада бележе више од 8.600 за 24 сата.
Неки кажу да је за то крив индијски разорни други талас короне који се прелио у Непал, јер држава дели дугачку, отворену границу са својим суседом.
Непалци не морају да покажу пасош или личну карту да би ушли у своју земљу, док многи раде у Индији, што значи да је велика фреквенција људи на граници. У протеклим недељама неки Индијци су побегли од другог таласа у својој земљи, надајући се да ће добити здравствену негу у Непалу или да ће побећи у трећу земљу.
- Веома је тешко зауставити мобилност између две земље - рекао је Адикари.
Непал је протеклих дана пооштрио ова правила, па свако ко је тестиран негативно може да иде кући, док они позитивни морају да иду у установу за карантин или болницу.
Међутим, неки стручњаци сматрају да су ове мере уведене прекасно, јер се вирус већ раширио земљом, преноси ЦНН.
Велика верска окупљања, политички догађаји
Непалска криза почела је да се гради почетком априла, док је премијер земље Кадга Прасад Шарма Оли рекламирао још један недоказани лек против корона вируса.
Оли је рекао да се болест може излечити испирањем грла лишћем гуаве, додајући да су Непалци имали јачи имуни систем због свакодневног уноса зачина.
Док је април пролазио, Непалци су се окупљали због религиозних фестивала код куће и преко границе у Индији, где су се Непалци придружили хиндусима који су се купали у Гангу за Кумб Мела, једном од највећих светских религиозних окупљања.
На њему су били и бивши краљ Непала Гјанендра Шах и краљица Комал Шах, који су примљени у болницу због корона вируса по повратку у Непал.
Отприлике у исто време хиљаде Непалаца окупило се у престоници како би прославили велики религиозни фестивал Пахан Чархе. Други су отишли у оближњи град Бактапур како би прославили Бискет Јатру, иако су им власти наредиле да то не чине.
Када је земља 24. априла забележила више од 2.400 нових случајева, медији су се окупили око Олија док је отварао нову Дарахару, која је заменила торањ срушен у смртоносном земљотресу 2015. године.
Пет дана касније, 29. априла, када су се дневни случајеви дуплирали на више од 4.800, влада је увела двонедељни карантин у престоници.
Премијер Оли рекао је у понедељак да се вирус проширио упркос владином напору да га обузда.
Изостанак владине реакције такође је наљутила људе у земљи. Иако можда није било могуће спречити други талас, стручњаци кажу да је влада морала да уради више да га контролише.
Крхк здравствени систем
Непал је једна од најсиромашнијих земаља на свету и то се преноси на његов здравствени систем.
Према владином плану одговора на ковид-19 из прошлог маја, земља има само 1.595 кревета на интензивној нези и 480 респиратора на око 30 милиона људи.
Такође има и мањак доктора, са само 0,7 доктора на 100.000 људи, мање него Индија, која има 0,9.
У суботу пријављен је недостатак кревета у 22 од 77 дистрикта у земљи.
Према речима стручњака, ситуација је већ критична, а они упозоравају да исто може да се догоди свуда.
Чини се да влада тек сада предузима акције, па је тако прошле недеље из иностранства наручила 20.000 боца са кисеоником, пошто се потражња за медицинским кисеоником утростручила.
У уторак је војска Непала почела да шири здравствене установе на граници са Индијом, како би се побринула за велики број радника који се враћају кући.
Непал има двоструко вец́у стопу позитивности од Индије, што сугерише да велики број случајева остаје неоткривен.
Медији преносе да постоје и непријављени случајеви заразе у кампу Еверест, и да их је у протеклих неколико недеља на десетине.
На крају, Непал има ниску стопу вакцинације. До краја прошлог месеца, 7,2 посто становништва примило је бар једну дозу вакцине - ниже од Индије, где је око 10 посто популације бар делимично вакцинисано.
Власти предузимају друге мере како би ограничиле ширење. Од 6. маја биц́е забрањени сви међународни летови, рекао је Оли у телевизијском обрац́ању нацији у понедељак. Правила која ограничавају окупљања постоје у 46 од 77 округа.
(Телеграф)
Препоручујемо
ОВАЈ СОЈ СЕ ШИРИ СВЕТОМ: У Кенији забележена индијска варијанта вируса корона
05. 05. 2021. у 15:12
КУРЦ АПЕЛУЈЕ НА ЕМА: Убрзајте са доношењем одлука у вези са руском вакцином!
05. 05. 2021. у 12:53
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)