НОВОСАДСКИ КОРЕНИ ИЗРАЕЛСКОГ МАНДАТАРА: Личност у жижи - Јаир Лапид, наследник Нетанијахуа
ИЗРАЕЛЦИМА добро познати глумац, новинар, књижевник, бивши ТВ водитељ и актуелни опозициони лидер Јаир Лапид (58), а сада и мандатар за састав нове владе, пореклом је са наших простора.
Фото АП
Његов отац Јозеф Томи Лапид је рођен у Новом Саду, где једна улица носи име овог познатиг израелског новинара и политичара.
После Другог светског рата Томи, син новосадског адвоката Беле Лампела, преселио се у Израел, где је са књижевницом Шуламит Лапид 5. новембра 1963. године у Тел Авиву добио сина Јаира. Син је кренуо очевим стопама, а сада је на путу да стави тачку на дугу владавину Бењамина Нетанијахуа. Но, и он се, као и Нетанијаху, залаже за наставак преговора са Палестинцима за решење које подразумева две државе, тако да Јерусалим у потпуности остане у Израелу.
Ожењен новинарком Лихи Лапид, са којом има троје деце, Лапид је 8. јануара 2012. најавио да ће напустити новинарство, да би после неколико месеци основао странку Јеш Атид, у преводу "Има будућности". После парламентарних избора 2013. та партија је постала друга највећа странка у Кнесету, која је стављала нагласак на економију, социјалну правду, образовање и укидање ослобађања војне обавезе за ултраортодоксне Јевреје.
Препоручујемо
РАТ НА БЛИСКОМ ИСТОКУ: Израел извео нови напад на Техеран, Трамп шаље још 10.000 трупа на Блиски исток
27. 03. 2026. у 07:23 >> 07:44
ИСТИНА О ОДНОСУ ТРАМПА И ПУТИНА: Како заправо разговарају лидери две велике силе
27. 03. 2026. у 07:33
ДВА ЗЕМЉОТРЕСА У РАЗМАКУ ОД ПАР МИНУТА: Мештани узнемирени - Снажно се осетило
27. 03. 2026. у 07:02
"ТЕК ЋЕТЕ ВИДЕТИ НА ВИДОВДАН ШТА ИМАМО ДА ПОКАЖЕМО" Вучић: Само су нам једну ракету видели, пола света окренуше наопачке
ПРЕДСЕДНИК Републике Србије Александар Вучић током посете Кули истакао је да ће на Видовдан војска показати ново наоружање.
26. 03. 2026. у 15:56
ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)
ПРИПАДНИЦИ Министарства унутрашњих послова, Управе криминалистичке полиције ухапсили су на територији Републике Србије А. С. (1989), Е. В. (1984), Е. Г. (1978) и А. Ц. (2005) држављане Републике Албаније због постојања основа сумње да су извршили кривично дело изазивање националне, расне и верске мржње и нетрпељивости.
24. 03. 2026. у 20:17
ИРАН ПОСЛАО ЈАВНУ ПОРУКУ СРБИЈИ: "Ви и ми смо симбол отпора и пркоса - остаћемо јаки и уједињени"
"ОД БЕОГРАДА до Техерана, видљив је исти образац насиља и непоштовања међународног права и људских живота."
25. 03. 2026. у 20:54
Коментари (1)