УКРАЈИНИ НАТО ЈОШ ДАЛЕКО: Отрежњење за руководство у Кијеву током управо окончане посете високе америчке делегације

БЕЗ обзира на то што су им до сада често говорили да су "врата војне алијансе отворена" за све оне који желе да уђу у њу, америчка дипломатска врхушка као да се уморила од питања украјинских политичара када ће их примити у НАТО.

УКРАЈИНИ НАТО ЈОШ ДАЛЕКО: Отрежњење за руководство у Кијеву током управо окончане посете високе америчке делегације

Фото АП

За време посете Кијеву америчког државног секретара Ентонија Блинкена и његове заменице за политичка питања Викторије Нуланд у разговору са украјинским парламентарцима поново је постављано питање о уласку у НАТО. Уследио је непријатни одговор од жене која им је својевремено делила сендвиче на Мајдану када су свргавали председника Виктора Јануковича.

Викторија Нуланд је отворено казала домаћинима у Кијеву да престану тако често да говоре о својој тежњи за улазак у НАТО.

- Оставите сада тај улазак у НАТО, већ се бавите реформама у својој земљи, јер вам то чланство ништа неће дати - казала је Викторија Нуланд.

Руководства Украјине и Грузије су на самиту НАТО у Букурешту, који је одржан од 2. до 4. априла 2008, желеле да уђу у тај војни блок. Али се тада томе супротставила Немачка.

Викторија Нуланд, Фото АП

Док је био председник Петар Порошенко је врло често молио западне политичаре да његову земљу приме у тај војни блок, а ето сада је то наставио и његов наследник Владимир Зеленски. Они заборављају да чланице НАТО не примају у тај савез земље које имају територијалне проблеме, јер не желе да улазе у рат. Досадашња пракса говори да се НАТО одлучује за колективне ратне операције само кад имају "лаку жртву", дакле неку много слабију земљу.

ИЗМЕНЕ ЗАКОНА ЗБОГ АЛИЈАНСЕ

ВРХОВНА Рада Украјине је у децембру 2014. изменила два закона, којима је одустала од несврстаног статуса државе. У јуну 2016. усвојени су додатни амандмани који чланство у НАТО-у дефинишу као спољнополитички циљ земље. У фебруару 2019. украјински парламент усвојио је амандмане на устав, обезбеђујући политику земље ка Европској унији и НАТО-у. Украјина је постала шеста држава која је добила статус партнера НАТО-а са проширеним могућностима.

У случају Украјине улазак НАТО чланица у сукоб са Русијом могао би да изазове трећи светски рат. Није никаква тајна да би руководство у Москви у случају да буде доведен територијални интегритет Русије у питање, могло да употреби атомско оружје, а то би онда значило светску катастрофу.

Председник Зеленски је минулих дана јавно казао да жели озбиљну реакцију НАТО-а и јасан сигнал о европској и евроатлантској перспективи. У четвртак му је на то одговор дала Викторија Нуланд која је јасно поручила - "престаните да стално понављате исто питање".

Пре нколико дана је председник Пољске Анджеј Дуда обећао Зеленском да ће поставити питање о прављењу "карте пута за улазак Украјине у НАТО". А други савезник Украјине, руководство Литваније, прогнозира да ће Украјина бити примљена у НАТО и ЕУ најраније за 15 година.
 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.

15. 01. 2025. у 12:23

Коментари (1)

ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба Ер Србији, а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било