БРОЈ ЖРТАВА ЕКСПЛОЗИЈЕ У КАБУЛУ РАСТЕ: Лекари се боре за људске животе - међу погинулима су највише деца
У ЕКСПЛОЗИЈА пред школом у престоници Авганистана Кабулу погинуло је најмање 68 особа, саопштили су авганистански званичници.

Фото: Принтсцреен/Јутјуб
Лекари настоје да збрину најмање 165 повређених, док се истовремено спроводи и идентификација жртава, јавила је агенција Ројтерс.
Неколико експозија догодило се у суботу увече у подручју Даш-е-Барчи, које насељавају шиити из етничке мањине Хазара, која је у прошлости била често на мети милианата ИСИЛ-а. Први напад последица је акивирања аутомобиле бомбе пред школом Сајед Ал-Шухада. Након једне експлозије ученици су истрчали из школског здања – када су уследиле још две детонације.
Према информацијама званичника међу погинулима највише је ученица те школе. Један од очевидаца рекао је агенцији Ројтерс да је реч о девојчицама које су се враћале кући након наставе и да свега седам или осам страдалих особа нису биле школарке.
Председник Авганистана Ашраф Гани за напад је окривио талибанске побуњенике. Са друге стране портпарол талибана одбацио је умешаност – рекавши да та група осуђује било какве нападе на авганистанске цивиле.
Папа Фрања је током недељне осудио напад у Кабулу – означивши га нељудским чином.
Антонио Гутереш, генерални секретар Уједињених нација, такође је осудио напад и изразио саучешће породицама жртава и влади и грађанима Авганистана.
Породице жртава авганистанску владу и западне силе означиле су одговорним за неуспех у заустављању насиља и рата који траје.
Широм престонице Кабула појачане су безбедносне мере – али су тамошње власти саопштиле да неће бити у могућности да обезбеде све образовне установе, џамије и друга јавна места.
Сједњене Државе и међународне војне снаге почеле су повлачење првог маја у складу са споразумом који су САД постигле са талибанима 2020.
Уочи почетка повлачења амерички председник Џозеф Бајден је рекао да ће америчке трупе из Авганистана бити поовучене до 11. септембра 2021, двадесетогодишњице напада на Светски трговински центар у Њујорку и здање Пентагона у Вашингтону – што је иницирало америчку интеревенцију у Авганистану.
Талибани су владали Авганистаном од 1996. до 2001, када их је збацила међународна војна коалиција коју су предводиле САД. Тада је почела њихова побуна и борбе које су водили са снагама међународне коалиције.
Разлог савезничке интервенције било је уточиште које су талибани и Авганистан пружили лидерима Ал Каиде који су сматрани одговорним за терористичке нападе 2001.
Према извештају Уједињених нација на територији Авганистана налази се најмање 500 бораца Ал Каиде са којима талибани одржавају блиске везе што, са друге стране, талибани поричу.
(Глас Америке)
Препоручујемо

ПОСЛЕ 20 ГОДИНА И 2.400 МРТВИХ АМЕРИКАНАЦА: Почела завршна фаза повлачења из Авганистана
01. 05. 2021. у 16:07

ПОСЛЕ 20 ГОДИНА И 2.400 МРТВИХ АМЕРИКАНАЦА: Почела завршна фаза повлачења из Авганистана
01. 05. 2021. у 16:07

ШОЈГУ УПОЗОРАВА: Тај потез би могао довести до трећег светског рата
СЕКРЕТАР Савета безбедности Русије Сергеј Шојгу упозорио је да би увођење мировњака на историјске територије Русије могло довести до трећег светског рата.
24. 04. 2025. у 19:46

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ТРАМП ЗАСПАО И ЗАХРКАО НА САХРАНИ ПАПЕ? У њега је ушао дух "Успаваног Џоа" или то баш и није тако?
"УСПАВАНИ Доналд" на делу или баш и не?
27. 04. 2025. у 14:11
Коментари (0)