ČUVENI KOLAČ: Ригојанчи - са аромом несвакидашње љубави
ЗА чувени колач ригојанчи углавном су сви чули а рецепти за њега могу се наћи свуда по интернету. Ми вам, уз рецепт, доносимо и причу како је о његовом имену, једнако узбудљиву као и његов укус. Риго Јанчи, мађарски виолиниста, није био ни посластичар, чак ни неки велики сладокусац, али је "кум" једној од најпопуларнијих посластица, и то захваљујући љубави са прелепом белгијском кнегињом Шиме, која је средином 19. века била права сензација у целој Европи.
Риго Јанчи је рођен 1858. године у месту Пакозд у Мађарској и већ одмалена је држао виолину у рукама. Веома млад почео је каријеру у Нађкањижи, да би касније отишао у Пешту и од врсних музичара саставио оркестар. Са њим је пропутовао свет уздуж и попреко.
Тако се 1896. године обрео у Паризу. У ресторан где су наступали, једно вече је дошао гроф Шиме са знатно млађом супругом, пореклом Американком, глумицом Клер Вард. Како је Јанчи био прави уметник и знао да кокетира са публиком, није чудо што се грофица на први поглед заљубила у шармантног Рома. Занесена романтичном уметношћу и пробуђеном страшћу, грофица је врло брзо начинила, за то време, и те како храбар корак - напустила је мужа и двоје деце, сву раскош у Паризу и отишла да живи са ромским виолинистом у Пешти. Јанчи је, такође, напустио своју жену Маришку. Али то, разумљиво, није била таква сензација.
Како усмено предање каже, заљубљени пар је једном приликом отишао у посластичарницу у Пешти. Како би изненадио своју супругу, Јанчи је одабрао чоколадни колач који су до тада звали чоко кремеш (чоколадна кремпита).
- Пробај, смеђ је попут моје коже, а сладак попут твог срца - рекао је заљубљени Јанчи својој изабраници.
Посластичару није требало дуго и колач је назвао "ригојанчи". То је, врло брзо се испоставило, била сјајна идеја која му је донела добар профит.
Љубав између лепе плавуше и тамнопутог музичара није дуго трајала. После отприлике деценију, свако је отишао својим путем. Клер се удала за једног лепог Италијана, рецепционара хотела у Италији, а Риго Јанчи се окренуо пићу и 1920. године умро у Америци сиромашан и заборављен од свих. "Плод" и сведок њихове љубави до данас је једино колак ригојанчи.
РЕЦЕПТ
Патишпањ (за две коре): 10 јаја, 10 кашика шећера,
10 кашика брашна, 2 кашике воде.
Фил: 1 кг слатке павлаке, 250 г прах шећера, 4 кашике
какаоа, 2 кесице ванилин шећера и мало млека (тек да се
разреди павлака, ако је густа).
Глазура: 100 г чоколаде "менаж", 50 г путера, мало млека или воде.
За једну кору - умутити пет јаја (одвојено беланца и жуманца), додати шећер и брашно, кашику воде... Пећи корицу на 180 степени, 15 минута. Затим умутити и испећи другу... Једну корицу исећи на једнаке квадрате (20 комада).
За фил - у павлаку додати ситан шећер, разредити мало млеком и уз мућење миксером при средњој брзини, додавати кашику по кашику какаоа. Појачати брзину и мутити док маса не постане сасвим чврста. Опрез, не мутити превише дуго да се не би добио путер...
Филовати доњу кору, поравнати, па одозго послагати квадратиће друге коре и прелити их глазуром.
За глазуру - истопити чоколаду и путер на благој температури.
БОНУС САДРЖАЈ
Представљамо вам ризницу података који не говоре само о саставу јела, већ и о једном начину живота када се имало времена за дугу припрему јела и када је цела породица седела за столом. Учините корак ка очувању домаће кулинарске традиције од заборава и поручите ову заиста вредну књигу на линку: Традиционални рецепти домаће српске кухиње.
Турска кухиња је оставила неизбрисив траг на кухињу балканских народа. У овој књизи ћете пронаћи вековима старе рецепте који су пажљиво одабрани како бисте вашу кухињу подигли на завидан ниво. Поручите на овом линку и крените путем вечних укуса које сви обожавају: ТУРСКА КУХИЊА са вековним рецептима.
Ова књига није само обичан кувар, већ и невероватна прича о Италији, њеној историји, обичајима и култури. Откријте највећа достигнућа италијанске кулинарске уметности на јединственом путовању Апенинским полуострвом у друштву кувара Академије Барила. Поручите на линку: Италијанска кухиња: рецепти с потписом старих мајстора.
JEREMY PANG, основао је 2009. школу wока, једину азијску школу у средишту Лондона. Јединствен дар да своје знање пренесе полазницима на приступачан и занимљив начин убрзо му је донео признање ауторитета у свијету кинеске кухиње. За ову књигу кажу да је ремек-дело, поручите је још данас: Кинеска кухиња - изворни кинески рецепти.
ПАНИКА У ПРИШТИНИ: Кикл добио мандат за формирање нове аустријске владе, за њега Косово није држава
ЛИДЕР крајње десничарске Слободарске партије Аустрије (ФПО) Херберт Кикл добио је данас мандат за формирање нове аустријске владе, а његова странка упутила је прошле године предлог резолуције аустријској Скупштини којом захтева да се парламент изјасни против признања тзв. Косова.
06. 01. 2025. у 19:41
ОВО ЈЕ УБИЦА ИЗ ЈАГОДИНЕ: Власник кафане и други мушкарац га тукли, он се вратио са "шкорпионом" и запуцао (ФОТО)
НАПАДАЧ који је вечерас убио власника кафане у Јагодини Дејана Михајловића (55) и ранио још једно лице је Саша Милосављевић Бабац (47), који има дебео досије, а осуђиван је за више кривичних дела, покушај убиства, насиље у породици.
06. 01. 2025. у 21:25
НИЈЕ САМО НОВЧИЋ: Шта се још ставља у божићну чесницу
ЗНАТЕ ли шта све може да се убаци у чесницу и чиме је допуштено заменити новчић?
05. 01. 2025. у 10:17
Коментари (0)