ЛЕСКОВАЦ ЕВРОПСКИ ЗАБАВАН, А СРПСКИ МИЛОСРДАН: Дочек Нове године између два рата подсећао на атмосферу у европским метрополома (ФОТО)

Игор Митић
Игор Митић

03. 01. 2023. у 20:22

НОВОГОДИШЊИ и божићни празници у Лесковцу између два светска рата били су време бројних хуманитарних активности, али и раскошних прослава у хотелима и кафанама. Биоскопи су имали посебан програм, а на забавама се свирало све - од традиционалног српског кола до џеза.

ЛЕСКОВАЦ ЕВРОПСКИ ЗАБАВАН, А СРПСКИ МИЛОСРДАН: Дочек Нове године између два рата подсећао на атмосферу у европским метрополома (ФОТО)

фото: НМ Лесковац

Били су то дани када је лесковачка сиротиња добијала поклоне од својих имућнијих суграђана. Индустријалци, трговци, занатлије, доктори, учитељи...редовно су помагали сиромашним ученицима, Сиротињском дому Гавре Чуљковића или социјално угроженим породицама.

У једном од најразвијених градова тадашње државе било је много богатих људи, али и оних који су се током целе године борили за опстанак. Те своје сиромашне суграђане даривале су и бројне омладинске организације, а сличне добротворне активности имало је и Хумано друштво „Српска мајка“.

Њихова помоћ одлазила је деци без родитеља. За празнике би их облачили у нову гардеробу, од главе до пете, а помоћ је упућивана и „невољнима“ и неспособнима за рад. Међу редовним донаторима била је и Лесковачка црквена општина као и Лесковачко електрично друштво, банке и еснафска удружења.

- То се види у празничним бројевима тадашњег „Лесковачког гласника“ где је објављиван списак добротовора и њихових поклона. Осим новца, они су даривали брашно, дрва за огрев, храну и разну другу робу. Деца су добијала погачице и слаткише, а поклони су им стизали уочи Божића и Нове године која се славила по старом календару – испричала нам је својевремено историчарка Мира Ниношевић, која завршава свој радни век у лесковачком Народном музеју.

фото: НМ Лесковац

Милосрђе је доприносило да се Божићу и Новог години радују сви. Празнична атмосфера данима није напуштала ни лесковачке хотеле и кафане где су лесковачке певачке дружине и уметничка друштва организовала матинее, реситале, позоришне представе, игранке и џез концерте. По завршетку Првог светског рата дочек Нове године подсећао је на прославе у европским метрополама. Биоскопи су имали посебан филмски програм као и „журнале са вестима из целог света“, док су се у пивницама и Соколани одржавали матинеи.

По угледу на европске хотелијере и лесковачки угоститељи су потом почели да спремају сопствене новогодишње и божићне програме где су наступали „одабрани певачи Лесковца“, али и музичари из других градова тадашње државе.

Један од најпопуларнијих састава био је џез оркестар „Оси“. Томе сведочи и „карта“ којом овај ансамбл честита наступајућу 1940. годину, а непосредно пред рат свирао је у хотелу „Плуг“. Из програма једне од забава Црквене певачке дружине „Бранко“, из 1934. године у том хотелу, види се да су се, поред „Бранковог кола“, „Врањанке“, „Сарајевке“, „Гружанке“ и „Трговачког кола“, у Лесковцу играли и танго, фокстрот, валцер и енглески валцер као и румба. Цена карте била је 10 динара.

Игранке су одржаване и поводом католичког Божића, а организовао их је Француско-српски клуб. На њима су ученици француске школе изводили песме на том језику, а цео приход одлазио је у хуманитарне сврхе.

ПУЦЊИ

Обележавање новогодишњих и божићних празника између два рата, као ни данас, није могло да прође без пуцања. Тако је забележено да је један мештанин Брестовца, на Бадњи дан, страдао док је пунио пушку.

- Један од тамошњих сељака, чије име нисмо могли да дознамо, хтео је да опали своју ловачку пушку уочи великог празника, као што је то обичај код већине...Међутим, при пуњењу, пушка опали и на месту га убије - забележено је у „Лесковачком гласнику“.

БОНУС ВИДЕО -СЕНЗАЦИЈА КАКВА СЕ РЕТКО ВИЂА: Пиротехничко-ласерски шоу са Куле Београд из ваздуха

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (2)

РУСКА ВОЈСКА НЕЋЕ СТАТИ: Трамп неће моћи да оконча украјински сукоб, сматра професор Миршајмер