ЈЕДНО ОД НАЈВРЕДНИЈИХ ТРАГОВА ПРВИХ ХРИШЋАНА САКРИВЕНО ЖБУЊЕМ: Ранохришћанска гробница у Нишкој Бањи незаштићена и изложена зубу времена

МАЛО је оних у Нишкој Бањи који знају да се тик уз Институт за превенцију, лечење и рехабилитацију реуматичних и кардиоваскуларних болести "Радон", испод прилаза тераси, налази једно од највреднијих археолошких налазишта у овом крају - ранохришћанска гробница са монументалном некрополом, из доба Античког Рима.

ЈЕДНО ОД НАЈВРЕДНИЈИХ ТРАГОВА ПРВИХ ХРИШЋАНА САКРИВЕНО ЖБУЊЕМ: Ранохришћанска гробница у Нишкој Бањи незаштићена и изложена зубу времена

В.Ц.С.

Иако на самом улазу у чувени бањски парк стоји табла са препорученим знаменитостима за туристе, а међу првима је управо овај вредан локалитет, даљих путоказа до гробнице нема, нити је она било како обележена, па ћете се вртети око "Радона" десетак минута док не угледате кров, сакривен иза жбуња, испод зида који одваја шеталиште од прилаза Институту. Пре тога можете питати многе запослене по Бањи за ранохришћанску гробницу, само ће слегнути раменима или, у најбољем случају, узвратити "хришћанска шта"?

Гробница је откривена приликом изградње нове здравствене установе, 1972. године, у оквиру данашњег бањског парка, испод познатих "Стаза здравља". Стручњаци кажу да веома личи гробницама откривеним у некрополи, у нишкој Јагодин-мали, које, баш као и она, имају по две калоте. Сазидана је између четвртог и петог века.

В.Ц.С.

Гробница испод "Радона"


У то време сахрањивање је вршено у истим типовима гробница, вишекуполним, у Солуну, Софији и Нишу. Све оне подсећају на цркве, па се претпоставља да су их градили исти мајстори који су у тим крајевима зидали и прве црквене грађевине.
Хришћанска традиција је почела да се шири у римском Наисусу и околини од 4. века, а експанзију је доживела после Константиновог признања хришћанства, 313. године. Наис је захваљујући Константину, а касније и другим царевима пореклом са ових простора, постао културно и значајно верско средиште и познато епископско седиште.
Из римског утврђења ка истоку, све до античке Нишке Бање, пружао се Виа Милитарис, познати антички пут. Ова траса била је најважнији путни правац Балканског полуострва и у ранијим периодима, а за Нишку Бању и њене лековите воде знало се и изван локалне средине. То је, верује се, у Нишку Бању привукло бројне хришћане, који су ту почели да граде себи домове и сакралне објекте.
У гробници испред "Радона" откривени су коштани чешаљ, керамички суд и остаци два скелета сахрањених покојника. Један је био обучен у тамномрку хаљину, а други је имао кошуљу са дугим рукавима, која је досезала до половина бутних костију.
Ово налазиште заштићено је као културно добро од посебног значаја, а после ископавања обновљено је и конзервирано. Међутим, од тада на њему ништа није рађено. Изложено је временским приликама и зубу времена, и није заштићено стаклом, као што се то обично чини, нити је лако доступно погледу туриста.

В.Ц.С.

Нишка Бања


Пре нешто више од деценију, нишки археолози открили су унутар некадашњег "Нитекса", потоњег "Бенетона", још 15 ранохришћанских гробница, старих између 1.500 и 1.600 година, које такође нису доступне туристима. Сличне гробнице су откривене и у близини данашњег "Делта" тржног центра, приликом грађевинских радова. Више од стотину хришћанских гробова пронађено је прошле године у Пантелејској улици, у Јагодин Мали.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете

ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете

СРПСКА православна црква (СПЦ) сутра слави Крстовдан, као успомену на прве хришћане који су примили веру на самом почетку хришћанске проповеди. Потом следи Богојављење, па Јовањдан.

17. 01. 2025. у 15:55

Коментари (0)

ОВО ЈЕ МАРКО КОЈИ ЈЕ ПОГИНУО КОД ЗРЕЊАНИНА: Потресне речи комшинице - То ће бити велика сахрана, његове сви знају и воле...