ЧУВАР СРЦА И ЖИВОТА: Специјална плакета за најплеменитији подвиг проф. др Миловану Бојићу

Б. РАДИВОЈЕВИЋ

31. 03. 2023. у 08:00

ДВА рекорда, један - европски, други - светски, које је прошле године постигао Институт за кардиоваскуларне болести "Дедиње", били су најбоља препорука да жири "Вечерњих новости"за најплеменитији подвиг одлучи да професор др Милован Бојић, директор ове установе, буде лауреат Специјалне плакете. Њу ове године додељујемо поводом 60 година наше традиционалне акције.

ЧУВАР СРЦА И ЖИВОТА: Специјална плакета за најплеменитији подвиг проф. др Миловану Бојићу

Инстутут "Дедиње"

И да се ништа друго не броји, 42 захвата у само два дана:17 интервентних ТАВИ процедура и 25 операција на отвореном срцу, нису само обичан број - то су спасени животи, људи са именима и презименима, малим радостима и великим бригама, породицама које стрепе, надају се... Многи од њих, вероватно, да професор Бојић није "наредио" ударнички темпо, не би дочекали спасоносни захват на срцу. Таквих је, у Институту "Дедиње" у два директорска мандата овог нашег еминентног стручњака, од 1998. до 2.000. и у овом, од 2017. године - било хиљаде.

Готово да не постоје човек и установа који су толико "срасли" и постали синоними, као што је то "Дедиње" за професора Бојића и професор Бојић за "Дедиње". Многи би рекли да је то због тога што је, носећи у себи из родног Колашина помало црногорског ината, и много здраве амбиције, био главни замајац који је "Дедиње" вукао напред, а имао је и добар тим.

Ником то није открио, али највероватније му се мисао "Лајпциг мора пасти" родила једног сасвим обичног јутра, негде око четири часа, када обично долази у Институт док Београд још чврсто спава. И Лајпциг је - пао. Тог 29. марта 2022. године тимови "Дедиња" успели су да изведу тринаест замена аортног залиска на срчаном мишићу (ТАВИ процедуре) и тиме су дефинитивно освојили светски победнички трон и болницу у Лајпцигу са рекордних 10 ТАВИ процедура у дану скинули са кардиолошког трона.

Поткрај минуле године, у децембру, "Дедиње" ће надмашити и сопствени рекорд, и поставити нови - 17 ТАВИ процедура у дану. Седамнаест пацијената је добило нови залистак, који се састоји од стента у ком су листићи од свињске овојнице.

Институт "Дедиње"

Операција ТАВИ процедуром

Март 2022. у "Дедињу" је обележио још један рекорд. До тог дана никад и нигде у Европи није урађена у једном дану 21 операција на отвореном срцу, али су тимови Института за кардиоваскуларне болести "Дедиње" са оволиким бројем успешно изведених сложених хируршких захвата високо подигли лествицу у европској кардиохирургији.

МЕДИЦИНА УМЕСТО КЊИЖЕВНОСТИ

ПРОФЕСОР др Милован Бојић рођен је 13. марта 1955. у Колашину. Желео је да студира књижевност, али је по жељи родитеља уписао медицину на Медицинском факултету у Београду, где је завршио основне и магистарске студије, специјализацију интерне медицине и докторирао. Радио је у Заводу за здравствену заштиту студената (Студентска поликлиника) у Београду. Од 1992. до 2000. био је директор Института за кардиоваскуларне болести "Дедиње". На ову функцију, одлуком Владе Србије, поново је именован 2017. У звању доцента примљен је у радни однос на Медицинском факултету у Београду, а ту је биран и у звање ванредног професора. Од 2019. предаје и на Медицинском факултету Универзитета у Бањалуци, у звању редовног професора. За свој рад одликован је многобројним признањима и наградама. Носилац је и Сретењског ордена првог степена Републике Србије и Ордена Републике Српске са златним венцем. 

Ни ту нису стали, 5. децембра "Дедиње" је свој рекорд подигло са 21 на 25 операција. Огроман понос због "Дедиња" Бојић је тада прокоментарисао речима:

"Ако Европа спава, ја нећу да спавам."

Можда је то помало било и у маниру политичара, јер је уз лекарску, од када је ушао у јавни живот, упоредо градио и политичку каријеру: био је потпредседник Владе Србије, министар здравља, народни посланик у Скупштини Србије.

Foto: I. Marinković

Ангио сала Института "Дедиње"

Ентузијазам који је имао када су тимови "Дедиња" инспирисани његовом иницијативом 1995. године урадили прву трансплантацију срца у Србији и у овом делу света, професора Бојића, ни сад, неколико деценија касније - не напушта. Као да сваког дана тражи која граница у медицини још може да се подигне. 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи

"ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО" Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи

БОКСЕР Вељко Ражнатовић и његова супруга Богдана у мају месецу добили су трећег сина коме су дали име Исаија, а неодољиви дечак мења се из дана у дан, окружен браћом Крстаном и Жељком.

14. 12. 2024. у 20:04

Коментари (3)

АЛТА ЗА ДЕЧЈЕ ОСМЕХЕ: Пакетићи донели радост малишанима из Дома „Колевка”