КЊИГА ЈЕ НАЈБОЉИ И НЕЗАМЕНЉИВ ДРУГ: Донације стизале и до најудаљенијих, планинских места
СВИ ми дугујемо некој деци/будимо потомци, да бисмо били преци." Ови стихови Бране Црнчевића већ пола века су мото акције "Књига солидарности" Радио Београда, у којој је сакупљено више од три милиона књига, много школског прибора и техничких помагала.

Privatna arhiva
Основано је и допуњено 1.850 варошких, сеоских и школских библиотека у Србији и другим републикама некадашње СФРЈ. Отворено је 37 библиотека у земљама у којима живи много наших сународника: Француској, Немачкој, Аустрији, Швајцарској, Мађарској, Румунији. У забачене крајеве са књигама су први пут стизали наши познати писци, приближавајући писану реч мештанима. Због свега што је само до тада постигнуто, акција "Књига солидарности" Радио Београда добила је Златну плакету за колективни подвиг у 1992. у традицоналном "Најплеменитијем подвигу" који организују "Вечерње новости".
Идеја о овој акцији потекла је од ученика и наставника Основне школе "22. децембар" из Београда, који су на адресу Радио Београда упутили 220 књига и писамце са жељом да оне оду њиховим вршњацима. Само за месец дана једна соба је била пуна књига. Убрзо је основана прва сеоска библиотека у Луковдолу, у Горском котару, где је рођен песник Иван Горан Ковачић. Једна за другом ницале су библиотеке широм тадашње државе.

Privatna arhiva
Дали школи име "Ђаци пешаци"
ЗАХВАЉУЈУЋИ акцији "Књига солидарности" сеоска школа у Горњим Страњанима код Бродарева је добила име. Писци и организатори акције су својевремено дошли у село да дарују књиге. Тада је одлучено да се школа назове "Ђаци пешаци". Пре осам година у њој је, нажалост, заувек утихнуло звонце.
У акцију прикупљања књига од почетка су били укључени познати писци, глумци, новинари. Радо су се одазвали Десанка Максимовић, Зоран Радмиловић, Стеван Раичковић, Љубомир Симовић, Матија Бећковић, Момо Капор, Светлана Бојковић, Петар Краљ, Љубивоје Ршумовић, Добрица Ерић...
- Било је важно да књига дође у сиромашне средине, где је заиста била недоступна - каже наш Михаило Шћепановић. - Многе школе и библиотеке по Србији су биле изузетно сиромашне што се тиче школске лектире, али и књижног фонда уопште. Важно је било и да деца наших исељеника не забораве српски језик.
Захваљујући акцији обновљене су и допуњене библиотеке у српским манастирима:
Студеница, Милешева, Ђурђеви ступови, Бањска, Каленић, Куманица и Липањ, а више од 2.000 одабраних наслова стигло је у Хиландар и његов метох Каково.
- Надамо се да ће акција потрајати без обзира на савремена чуда технологије - поручио је Шћепановић и додао да ће "Гутенбергова галаксија" сигурно да преживи јер књига је ипак увек најбољи, незамењљив друг.
Препоручујемо

ШОК ОТКРИЋЕ, ЕВО КО ВОДИ ОБОЈЕНУ РЕВОЛУЦИЈУ У СРБИЈИ! Вучићевић разоткрио блокадерско-криминалну хоботницу, у све умешан ректор Ђокић!
ГЛАВНИ уредник Информер ТВ Драган Ј. Вучићевић открио је шокантне податке о медијско-политичкој, блокадерској криминалној хоботници која се крије иза покушаја изазивања грађанског рата у Србији.
20. 07. 2025. у 15:05

ШОК ПРИЗОР НА ЕВЗОНИЈУ: Човек стигао на границу у ово време, нема живе душе! Ево када да кренете пут Грчке
ЛЕТЊИ одмор за многе грађане Србије и региона започиње у бескрајном реду на граничном прелазу Евзони, на улазу из Северне Македоније у Грчку.
20. 07. 2025. у 11:15

Научници ајкулама спустили мртву краву на 1.629 метара дубине - нису могли да верују шта су рибе урадиле (ВИДЕО)
"ТО ПОКАЗУЈЕ стратегију преживљавања код врста које се не хране усамљено."
14. 07. 2025. у 13:06
Коментари (0)