СОЛУНЦИ ГРАДИЛИ, ТУЂМАН ИЗБРИСАО: Српско село Нова Градина код Вировитице настало пре 100 година, а нестало пре 30
ПРОШЛО је већ више од 30 година како су Срби били принуђени да оду из своје Нове Градине, питомог и брижљиво уређеног села у западнославонској општини Вировитица, које су пре равно једног века Срби, солунски добровољци из сиромашних крајева Херцеговине, Далмације и Лике основали уз постојећу стару Градину, у пограничном подручју поред реке Драве, на земљи коју им је после Првог светског рата доделила нова држава Краљевина Срба, Хрвата и Словенаца. Данас је само кварт места Градина, и осим потомака Срба који су је створили, Нову Градину више нико готово и не помиње.

Фото: Приватна архива, З. Грумић
То српско насеље са 76 кућа практично је нестало почетком деведесетих година минулог века када је, претходно, на изборима у Хрватској победио Фрањо Туђман са својим ХДЗ што је био увод у нова страдања српског народа и прогоне са њихових огњишта на просторима некадашње Југославије.
- И после толико времена, када год неко од нас посети нашу Нову Градину, да би отишао на гробље и на Црквину, увек осети некакву сету и носталгију али истовремено схватимо да нас њени остаци, куће, "тратовари", некако хладно дочекају. Тамо живе неки нови, непознати људи који, пролазећи ћутке и забринути, гледају нас зачуђено и питају се ко смо и одакле смо. А не могу ни да претпоставе колико је тек наше чуђење, колико ми имамо разлога за то, за горак укус од те силине успомена и свега што осећамо како навире и куља из нас - са много емоција каже за "Новости" Милован Буха (62), дипломирани економиста, од пре три деценије Новосађанин, припадник треће генерације Новоградињана и један од неколико аутора лане објављене књиге "Нова Градина - од настанка до нестанка". Написана је, како каже, у жељи да не оде у заборав њихово вољено село које је, како са сетом веле, "живело и трајало 70 година, колико један људски век". Посебно наглашава и да је највећи део грађе за монографију о Новој Градини, годинама вредно прикупљао и систематизовао Мирослав Бајо Буха, сада становник Новог Сланкамена.

Фото: Приватна архива, З. Грумић
А нестанак Нове Градине такве какве је била, назирао се већ у првим данима грађанског рата деведесетих који се све више распламсавао. Нестао је најпре један првоборац из Другог светског рата а за њим још неколико новоградинских Срба. Уследили су пљачкања и минирања кућа српских домаћина, малтретирања људи на послу и многи други притисци, да би се у неко доба појавили у селу непознати људи, који су шетали средином улице и разгледали куће.

Фото: Приватна архива, З. Грумић
- Прочуло се да су то сремски Хрвати и да нуде своја имања у замену за имања новоградинских Срба. Убрзо су у Новој Градини новопридошли организовали штаб за замену имања и кренуше те замене, нешто јединствено и најчудније што је свет видео - забележено је у књизи.
И тако је "камион у који је утоварен живот не једне него четири генерације" превезао нешто кревета и ормара, беле технике и гардеробе у Нови Сланкамен, Ветерник, Сомбор и друга нова одредишта по Србији, а остадоше тамо куће, штале, њиве, школа, амбуланта"... Остадоше гробови и незавршена црква. Живот је опет кренуо испочетка, као 1922. и 1946, с новом надом, мукотрпним радом и борбом за опстајање.

Фото: Приватна архива, З. Грумић
Новоградинци су се и у новим срединама снашли, свако на свој начин. Основали су Удружење "Завичајни сабор Нова Градина", отворили жиро-рачун да доврше изградњу Храма Светог Пантелејмона у некадашњем њиховом селу.
- Из наше Нове Градине понесмо живот, љубав и успомене. Наш народ живи у новом и опет се волимо и поштујемо. Надамо се да ћемо довршити нашу цркву, започету на темељима храма којег су усташе срушиле 1942, с вером у Бога да је нико неће рушити и да ћемо тамо бар једном годишње одлазити на литургију и посећивати наше новоградинско гробље - каже Буха и напомиње да ће преко свог Удружења, наставити да плаћају одржавање гробља, што је до сада чинила општина.
Родно место Бошка Бухе

Фото: Википедиа
НАРОДНИ херој Бошко Буха рођен је 1926. године у Новој Градини где му се отац Раде, солунски добровољац, доселио из околине Гацка. Славни партизански бомбаш погинуо је у септембру 1943. године на Јабуци код Пријепоља, у четничкој заседи после краће неравноправне борбе.
- Од укупно 29 погинулих Новоградињана током Другог светског рата, њих 15 су били у партизанима, четворица у четницима, по један у недићевцима и љотићевцима а један је старадао као пилот Краљевског ваздухопловства - забележено је у књизи.
На том гробљу почивају њихови преци, они који су се 1922. први доселили из каменитих подручја у равницу да би, у тим тешким поратним годинама глади, епидемије шпанске грознице и осталих недаћа већ 1927. направили прву кућу. А уочи самог рата, "не знајући шта их чека", изградили су и свој православни храм. Прогон Срба у новоформираној НДХ почео је већ у лето 1941. У зору на Видовдан усташе су скупиле мештане Нове Градине и свих осталих 18 српских села у том крају, одузели им коње и запрежна кола и поделили их суседима Хрватима, а њих возовима, у сточним вагонима, превезли до станице у Гуњи на Сави, да би после вишедневних неописивих мука и патњи, преко Босне нашли спас преко Дрине у тада Недићевој Србији, где су их српски домаћини примили.
Након ратних година мука и страдања, већина протераних ипак се, 1946, вратила у Нову Градину у своје куће, у које су усташке власти биле уселиле сиротињу из Хрватског Загорја. У новој држави живот је опет кренуо испочетка, "од нуле", јер је било све однето или уништено. Стасавала је друга генерација Новоградињана, деца солунаца, који су верујући у ново време градили ново друштво. Али...

РУЉА ИЗВУКЛА БРИТАНЦА ИЗ СТАНИЦЕ И ЗАПАЛИЛА ГА: Полиција није реаговала из страха за сопствену безбедност
БРИТАНСКИ држављанин преминуо је од последица тешких опекотина након што га је, према наводима локалних медија, група људи извукла из полицијске станице и запалила на улици, јавља Скај њуз.
22. 04. 2025. у 12:01

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

Халид Бешлић "тежак" 13 милиона €, а живи од кирије - "увалио" се у кредит
"САДА изнајмљујем све и живим од кирије, тако је најбоље."
21. 04. 2025. у 18:56 >> 18:56
Коментари (13)