Промена гласа после операције тироиде је привремена

Ивана Ковачић
Ивана Ковачић

24. 05. 2025. у 06:15

НА специјализованим клиникама у Србији годишње се уради око 1.500 операција штитасте жлезде, а код мање од један одсто пацијената могу да се јаве пратеће компликације.

Промена гласа после операције тироиде је привремена

Фото: Shutterstock

Од последица хируршког лечења најчешће су крварење у оперативној рани, промуклост, пад нивоа калцијума у крви, трњење, као и ретке инфекције и накупљање лимфне течности под кожом (сероми) на месту реза.

У интервјуу за "Новости" професор др Владан Живаљевић, ендокрини хирург Универзитетског клиничког центра Србије каже да се након тоталног уклањања штитасте жлезде (тироиде), у простору где се она налазила временом ствара ожиљно ткиво, што се не сматра компликацијом, јер ожиљно ткиво прати сваку хируршку интервенцију:

Фото: Приватна архива

др Владан Живаљевић

- То ожиљно ткиво може да буде мање или више изражено, јер ожиљак на кожи после операције није једино ожиљно ткиво које прати операцију. Оно је можда само естетски најважније. Ожиљно ткиво у ложи где се налазила штитасте жлезде се налази и приближава структуре у врату између којих се штитаста жлезда налазила, а то су трахеја, једњак, мишићи и велики крвни судови врата. Оно што је битно да се истакне је да ово ткиво не може да преузме функцију штитасте жлезде, јер функцију штитасте жлезде може да преузме само њено властито ткиво, уколико штитаста жлезда није у целини отклоњена.

о Да ли је проблем ако је ожиљно ткиво велико?

- Оно постаје компликација само код пацијената који имају склоност да праве хипертрофичне келоидне ожиљке што није често, тако да се код већине рез на врату већ неколико недеља после операције готово и не примећује. Најчешће компликације које се јављају након операције штитасте жлезде су крварење у оперативној рани, промуклост, пад калцијума у крви и трњење и ретке инфекције и сероми самог реза на врату.

Контролни прегледи

Колико често би пацијенти којима је у целости уклоњена штитаста жлезда требало да иду на контроле код ендокринолога и који прегледи би требало да им се ураде?

- Пацијенти треба да први пут провере хормоне месец дана после операције. Уколико су тада резултати уредни следећа контрола је након шест месеци и касније једном годишње. Уколико је на првој контроли супституција неадекватна и доза се коригује онда се хормони понављају месец дана након промене дозе и тако све док се не постигне адекватна терапија, а даље контроле су једном годишње. Међутим ово правило не важи ако су пацијенти оперисани због малигног обољења јер се тада тироксин не надокнађује само колико је довољно него и мало више од тога а контроле су чешће.

о На који начин се уклањање штитасте жлезде одражава на функцију гласних жица и дисајних путева?

- Свака операција штитасте жлезде носи ризик од промене гласа после операције због трауме коју у току операције трпи рекурентни латингеални живац који инервише гласне жице. Да би се смањила учесталост ове компликације данас се приликом операција штитасте жлезде користи неуромониторинг овог живца. Али, и поред тога након операције може да дође до промене у гласу као последица пресецања живца или његове термичке трауме, а чешће због истезања приликом саме операције када се мобилише штитаста жлезда. Ове промене са гласом су најчешће пролазне природе и стање се попарвља у пар недеља или месеци након операције. Само ожиљно ткиво након операције у малој мери може довести до деловања на рекурентни ларингеални живац и нема великог утицаја на глас код оперисаних пацијената.

Фото Shutterstock

о Које су најчешће физиолошке промене које се дешавају у организму након тоталног одстрањивања тироиде?

- Након тоталне тироидекотмије у организму се не очекују било какве физиолошке промене, јер се почиње са надокнадом тироксина, хормона који продукује штитасте жлезда, а који се узима у виду таблета. Обично се узима једна таблета дневно, ујутру, пола сата пре доручка. Није неопходно да се са надоканадом тироксина почне првог дана након операције, јер је његов живот довољно дугачак, да постоје резерве у крви а да се то не осети и 10 до 15 дана, али наравно да не треба толико чекати да би се са његовом надокнадом кренуло. Код пацијената код којих се не уноси тироксин након тоталне тироидекотмије, отприлике месец дана после операције, јављају се знаци хипотироидизма, а најчешће умор, поспаност, отоци и успорени рефлекси.

о Шта ако хормонска терапија није одговарајућа, које симптоме пацијент може да примети?

- Након операције штитасте жлезде се брзо и комфорно успостави метаболички ефекат, као да пацијент и није оперисан. Младе жене рађају здраву децу, а врхунски спортисти освајају и златне олимпијске медаље. Само дозирање јесте индивидуално, али код највећег броја пацијената дневна доза тироксина се обезбеђује једном таблетом од 100 микрограма. У случају да је то недовољно јављају се умор, поспаност, отоци и тада се у лабораторијским анализама установи повишен ТСХ па се доза тироксина повећа. Уколико је доза тироксина већа од потребне могу да се јаве убрзан рад срца, знојење, губитак у телесној тежини и тада се у хормонским анализма углавном установи снижен ТСХ, а дневну дозу тироксина треба смањити. Али, све у свему код највећег броја оперисаних се брзо успостави адекватна супституциона доза тироксина.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДАЊУ САМ МЕДИЦИНСКА СЕСТРА, НОЋУ СТРИПТИЗЕТА: Мушкарци ме се превише плаше, сама сам последњих седам година (ФОТО)

ДАЊУ САМ МЕДИЦИНСКА СЕСТРА, НОЋУ СТРИПТИЗЕТА: "Мушкарци ме се превише плаше, сама сам последњих седам година" (ФОТО)

ЖЕНА по имену Хејли Хупер открила је да јој самопоуздање „уништава“ љубавни живот јер мушкарци сматрају да је „превише застрашујућа“.

23. 05. 2025. у 18:06

Коментари (0)

ЈОКИЋ ЋЕ И ГРАТИ ЗА СРБИЈУ НА ЕВРОБАСКЕТУ? Бићемо сила на Европском првенству, ово је потврда!