ХИТЛЕРОВО ОРУЖЈЕ ОСВЕТЕ НАЈАВИЛО РАТОВЕ БУДУЋНОСТИ: Прве борбене беспилотне летелице лансиране на данашњи дан 1944. (ФОТО)
РАКЕТНО наоружање дугог домета ушло је у употребу на данашњи дан 13. јуна 1944. када су се немачке "крилате бомбе" V-1 (Фау-1) сручиле на Лондон.
До краја рата ове беспилотне летелице наоружане бојевом главом са 700-1000 килограма експлозива и касетним бомбама тежине 23 килограма убиле су 22.892 жртве, углавном цивиле. Фау-1 се сматра претечом данашњих крстарећих пројектила.
Крилатој ракети је пуно име Vergeltungswaffe 1, у преводу "Оружје освете 1", дао Хитлеров министар пропаганде Јозеф Гебелс. Лансирање смртоносних летелица на млазни погон на градове у Енглеској био је немачки одговор на инвазију трупа западних савезника са британске обале на Нормандију.
Развој беспилотне летелице са даљинским управљањем започео је још 1936. а производња пројектила је лансирана крајем 1942. на острву Уседом у Балтичком мору. На њему се налазио концетрациони логор Мителбау-Дора чији су логораши коришћени као радна снага у производњи Фау-1, али британска обавештајна служба је дошла до информација о овом пројекту. Бомбардовањем острва 17. и 18. августа 1943. производња крилатих ракета је заустављена на неколико месеци. Немци нису желели да осустану од овог оружја будућности и до краја рата је произведено 32.000 комада "фау-1".
Када су савезници заузеле све лансирне рампе окренуте према Енглеској, бомбардовање је настављено по циљевима у Белгији, све док 29. марта 1945. није заузет и последњи лансер.
После рата су на основу анализе заплењених ракета војне лабораторије САД, Француске и Совјетског Савеза наставиле експериментисање са овом врстом наоружања.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЋЕ МАЛА ГРОБЉА: Шведска у страху од рата, ужурбано спремају нова гробна места - план за укопавање ПОЛА МИЛИОНА људи
ВИШЕ од пет милиона шведских домова примило је у новембру брошуру под насловом „Ако дође до кризе или рата” (на шведском: Om krisen eller kriget kommer) у којој се грађанима нуде детаљни савети како сопствено домаћинство да припреме за ратно стање, пандемију, екстремне временске прилике и свеобухватни кибернетички напад који би пореметио темељне функције друштва.
17. 12. 2024. у 08:56 >> 09:29
Коментари (3)