ПАЛАТА НЕМАЊИЋА У СРЦУ ТРЕБИЊА: Испод сахат-куле откривено утврђење са зградом, торњем и црквом
АРХЕОЛОШКА истраживања у требињском Музеју Херцеговине, открила су да је сахат-кула из 18. века, надзидана на средњовековне темеље, за које се претпоставља да су епископско седиште и палата, у којој су столовали и Немањићи, а међу њима и краљица Јелена Анжујска, која је из Требиња владала српским земљама крајем 13. века.

Д. Цураћ
Истраживања дворишта Музеја Херцеговине почела су 2013. и настављена су испод самог музеја где је откривен широки бедем, који упућује да је на том месту постојао град са палатом и црквом.
- Бедеми су ширине метар и по, рађени су од притесаног и тесаног камена, квалитетне израде - рекла је Ивана Грујић, директор Музеја Херцеговине. - По својој структури казују на једно старије средњовековно утврђење, за које ми не можемо тачно да кажемо из ког је века, али је засигурно из средњовековног периода. У оквиру тог утврђења налазила се зграда, односно палата као и торањ, на који је накнадно назидана сахат-кула 1738. године.
Тај торањ и степениште указују на постојање цркве у Старом граду, највероватније Светог архангела Михајла. Најзначајнији подаци о овом открићу су пронађени у Шематизму из 1890, где свешетник Саво Пјешћић описује требињски манастир: зидине које су давно ишчезле, односно не виде се голим оком, осим једног дела видљивог на месту где је најдубља река. То место називају Бањ вир, и Пјешћић у том извештају помиње да се нада да је то било седиште епископа и да је ту био манастир, односно калуђерске одаје и Црква Светог архангела Михајла.

Д. Цураћ
- Он се надао да ће се у Старом граду подићи нека мала црквица, те да ће поново зазвонити звоно са тог торња који је преуређен у сахат-кулу - додаје Грујићева.
Требиње се помиње још у 10. веку, као седиште жупе Травуније и кнеза Војислава. Од 1168. до 1375. је под влашћу Немањића. После смрти краља Уроша, краљица Јелена Анжујска, из ових двора влада српским земљама.

Д. Цураћ
У Музеју Херцеговине надају се да ће истраживања бити настављена, која ће уствари открити шта се све налазило на простору те установе. Истичу и да је ово откриће археолошки преседан, с обзиром на то да се обично на местима где се пронађу вредни остаци граде музеји, а у Требињу је супротан случај. - Верујемо да ће наредна истраживања комплетирати слику шта је све садржавало средњовековно утврђење, које је могло бити и седиште српских жупана, као и црквене власти, односно епископа са црквом. За све то постоје историјски извори, као и да је ту било седиште Јелене Анжујске, односно административни центар те средњовековне државе - истакла је Ивана Грујић.
Писмо Стевана Правице
У АРХИВУ Музеја пронађена су и писма проте Стевана Правице, с почетка 20. века, који се обраћао Земаљској влади и музеју у Сарајеву, митрополиту и тадашњем начелнику општине Требиње, у којем моли да се истраже остаци требињског манастира, али и да се спречи на том месту
предвиђена градња аустроугарског војног објекта. Он је у последњем писму написао да није успео никога да заинтересује да се спречи изградња аустроугарске касарне, управо на месту средњовековног старог града.

ШПАНИЈА ПРОГЛАСИЛА ВАНРЕДНО СТАЊЕ
МИНИСТАРСТВО унутрашњих послова Шпаније прогласило је ванредно стање након данашњег нестанка струје.
28. 04. 2025. у 21:32

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ЗВАНИЧНО - РАЗВЕЛА СЕ ГАГА: Процес дуг 13 месеци, ПРОМЕНИЛА презиме, а Тони има нову девојку и то милионерку
ПАПИРИ за развод певачице Драгане Мирковић и Тонија Бијелића су потписани, а бракоразводни поступак је окончан после нешто више од годину дана.
29. 04. 2025. у 14:20 >> 14:21
Коментари (1)