ПАЛАТА НЕМАЊИЋА У СРЦУ ТРЕБИЊА: Испод сахат-куле откривено утврђење са зградом, торњем и црквом
АРХЕОЛОШКА истраживања у требињском Музеју Херцеговине, открила су да је сахат-кула из 18. века, надзидана на средњовековне темеље, за које се претпоставља да су епископско седиште и палата, у којој су столовали и Немањићи, а међу њима и краљица Јелена Анжујска, која је из Требиња владала српским земљама крајем 13. века.

Д. Цураћ
Истраживања дворишта Музеја Херцеговине почела су 2013. и настављена су испод самог музеја где је откривен широки бедем, који упућује да је на том месту постојао град са палатом и црквом.
- Бедеми су ширине метар и по, рађени су од притесаног и тесаног камена, квалитетне израде - рекла је Ивана Грујић, директор Музеја Херцеговине. - По својој структури казују на једно старије средњовековно утврђење, за које ми не можемо тачно да кажемо из ког је века, али је засигурно из средњовековног периода. У оквиру тог утврђења налазила се зграда, односно палата као и торањ, на који је накнадно назидана сахат-кула 1738. године.
Тај торањ и степениште указују на постојање цркве у Старом граду, највероватније Светог архангела Михајла. Најзначајнији подаци о овом открићу су пронађени у Шематизму из 1890, где свешетник Саво Пјешћић описује требињски манастир: зидине које су давно ишчезле, односно не виде се голим оком, осим једног дела видљивог на месту где је најдубља река. То место називају Бањ вир, и Пјешћић у том извештају помиње да се нада да је то било седиште епископа и да је ту био манастир, односно калуђерске одаје и Црква Светог архангела Михајла.

Д. Цураћ
- Он се надао да ће се у Старом граду подићи нека мала црквица, те да ће поново зазвонити звоно са тог торња који је преуређен у сахат-кулу - додаје Грујићева.
Требиње се помиње још у 10. веку, као седиште жупе Травуније и кнеза Војислава. Од 1168. до 1375. је под влашћу Немањића. После смрти краља Уроша, краљица Јелена Анжујска, из ових двора влада српским земљама.

Д. Цураћ
У Музеју Херцеговине надају се да ће истраживања бити настављена, која ће уствари открити шта се све налазило на простору те установе. Истичу и да је ово откриће археолошки преседан, с обзиром на то да се обично на местима где се пронађу вредни остаци граде музеји, а у Требињу је супротан случај. - Верујемо да ће наредна истраживања комплетирати слику шта је све садржавало средњовековно утврђење, које је могло бити и седиште српских жупана, као и црквене власти, односно епископа са црквом. За све то постоје историјски извори, као и да је ту било седиште Јелене Анжујске, односно административни центар те средњовековне државе - истакла је Ивана Грујић.
Писмо Стевана Правице
У АРХИВУ Музеја пронађена су и писма проте Стевана Правице, с почетка 20. века, који се обраћао Земаљској влади и музеју у Сарајеву, митрополиту и тадашњем начелнику општине Требиње, у којем моли да се истраже остаци требињског манастира, али и да се спречи на том месту
предвиђена градња аустроугарског војног објекта. Он је у последњем писму написао да није успео никога да заинтересује да се спречи изградња аустроугарске касарне, управо на месту средњовековног старог града.

УКРАЈИНА ИЗДАЛА УПОЗОРЕЊЕ: Руси ће ноћас лансирати ракету која може да носи нуклеарно оружје
РУСИЈА планира „тренажно“ лансирање интерконтиненталне балистичке ракете РС-24 „Јарс“ у ноћи између 18. и 19. маја, саопштила је украјинска војна обавештајна служба (ГУР) 18. маја.
18. 05. 2025. у 15:55

ИНЦИДЕНТ У ДРУГОМ КРУГУ ИЗБОРА У РУМУНИЈИ: Полиција извела председничког кандидата са бирачког места (ВИДЕО)
РУМУНСКИ председнички кандидат и лидер националистичке странке Алијанса за уједињење Румуна Ђорђе Симион и фаворит на прошлогодишњим поништеним изборима, Калин Ђорђеску, полиција је извела са бирачког места у Могошоаји (предграђу Букурешта).
18. 05. 2025. у 09:54

ЉУДИ, ШТА СЕ ОВО ДЕСИЛО? Ердоган ухватио Макронов средњи прст и - не пушта! Снимак руковања постао хит на друштвеним мрежама (ВИДЕО)
"ДИПЛОМАТСКИ" стисак.
19. 05. 2025. у 16:40 >> 16:48
Коментари (1)