НОТАМА СПОЈИО МОРАВУ И ДРИНУ: Композитор је у родном селу слушао "сватовац", који му је, тврде стручњаци, био надахнуће за чувени марш

С.БАБОВИЋ

27. 07. 2023. у 11:33

ЈУБИЛАРНА 20. музичка манифестација "Станислав Бинички", која се сваке године у данима око 27. јула, датума рођења великог композитора одржава у Јасики код Крушевца, вечерас ће бити затворена концертом Гудачког квартета "Бинички", дела истоименог ансамбла Министарства одбране. У порти Цркве Светог Прокопија биће отворена и изложба радова ликовне колоније, а потом ће бити положено цвеће на бисту Биничког.

НОТАМА СПОЈИО МОРАВУ И ДРИНУ: Композитор је у родном селу слушао сватовац, који му је, тврде стручњаци, био надахнуће за чувени марш

Foto:S.Babović

Давне 1872. године, у Јасики, на локацији где је данас школа, била је касарна, а она је и место где се родио славни композитор. Управо је поред Западне Мораве, велики уметник проналазио инспирацију за најчувенију војничку корачницу "На Дрину".

- Бинички је као већ одрастао долазио у кафану баш код Мораве и ту слушао "сватовац". Касније су стручњаци закључили да су управо те ноте биле надахнуће за славни марш. У нашем селу живео је само три године и мало је недостајало да страда. Из бунара у који је упао, спасао га је побратим Стефан Туфегџић - прича за "Новости" Лидија Ужаревић, председница КУД "Станислав Бинички" из Јасике.

Отац Станислава Биничког, Стеван (1840-1903), био је градитељ понтонског моста преко Западне Мораве и командант Треће понтонске чете. Отуда се породица нашла крај Крушевца. Прекопута некадашње касарне и данашње школе, која управо носи име по композитору, одјекују звона Цркве Светог Прокопија. Свакога јула у овој богомољи одржава се ликовна колонија и део Музичке манифестације "Станислав Бинички".

- Бинички је крштен у цркви од дасака, непосредно пре него што се изградила нова црква - причао је протојереј Иван Милановић.

Бинички из Крушевца одлази за Ниша, потом у српску престоницу, па у Минхен. Завршио је два факултета - Природно-математички на тадашњем Филозофском факултету у Београду, и у Минхену Музичку академију код професора Јозефа Рајубергера. Вратио се у Србију и у Београду учествовао у развоју музичке и педагошке делатности. Основао је Београдски војни оркестар, филхармонију, музичку школу. Оставља дубок траг у историји. Део ње, налази се у Легату оца и сина, Станислава и Стевана Биничког. Пожутели рукописи оригиналног нотног записа чувеног марша, документи, породичне фотографије, партитуре, цртежи, илустрације, готово стотину драгоцених предмета из заоставштине.

- У легату су и записи песама од 1887. до 1893. године, запис прве српске опере "На уранку", рукопис "Мијатовке", док је на фотографијама забележено и буђење југословенства по оснивању Краљевине СХС, кроз серије концерата оркестра Краљеве гарде, под диригентском палицом Станислава Биничког - испричао је раније за "Новости" Коста Радић, историчар који је био задужен за легат.

Поштовање на сваком кораку

ПОШТОВАЊЕ према наслеђу које је оставио композитор Станислав Бинички, у Јасики се може видети на сваком кораку, али и у Крушевцу. Стефана Јосифовић, чукунука великог уметника, открила је прошле године бисту (на слици) чувеног композитора испред школе у Јасики. Исте године, на Тргу косовских јунака у Крушевцу, оснивач прве српске опере добио је споменик.

 

БОНУС ВИДЕО - ОСЛИКАВАЊЕ ХРАМА У ТРСТЕНИКУ: Погледајте како изгледају првих 1.000 квадрата

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
„КАО ДА НИКАДА НИСУ ПОСТОЈАЛЕ“ Немачки новинар у репортажи за Билд о руским бомбама - Ово није могло да се замисли...

„КАО ДА НИКАДА НИСУ ПОСТОЈАЛЕ“ Немачки новинар у репортажи за "Билд" о руским бомбама - "Ово није могло да се замисли..."

НА ЗАПАДУ нису могли да верују да постоји тако масивна бомба као што је ФАБ-3000 коју су руске снаге недавно употребиле у Украјини, оцењује немачки новинар Јулијан Репке у репортажи за „Билд“.

22. 06. 2024. у 19:05

Коментари (0)

ДРАМА! Навијач покушао да убије Кристијана Роналда покрај терена?! (ВИДЕО)