ХРАМ СВЕТОГ САВЕ СПОНА ДРВАРА И БЕОГРАДА: У градићу који су некада памтили по Титу, поносе се светињом са именом првог архиепископа СПЦ

С. МИШЉЕНОВИЋ

30. 07. 2023. у 07:00

ДРВАР и Београд повезује једна веома важна ствар - имају Храм Светог Саве, саборну цркву која носи име првог архиепископа аутокефалне Српске православне цркве, српског принца, књижевника и дипломате, утемељитеља готово свега што чини нашу српску државу.

ХРАМ СВЕТОГ САВЕ СПОНА ДРВАРА И БЕОГРАДА: У градићу који су некада памтили по Титу, поносе се светињом са именом првог архиепископа СПЦ

ХРАМ Светог Саве Дрвар фото уступљена фотографија

И у Дрвару су на то неизмерно поносни, нарочито када се нађу у матици Србији, у њеној престоници, где свима причају да и они имају храм који носи име нашег светитеља и просветитеља.

Фото: С.М.

Тако је било и када су недавно деца из Дрвара присуствовала обележавању рођендана Његове светости патријарха српског Порфирија у београдском Храму Светог Саве. Патријарху су даровали цртеж истоименог храма у свом родном граду и традиционалне производе од дрењина по којима је такође познат овај крај.

Фото: С.М.

МУП

На подручју Дрварске парохије налази се једанаест православних храмова, али главни је онај који носи име Светог Саве. Саграђен је између 1932. и 1939. године, за време свештеномученика Милана Бањца. У овом храму, 1991. године устоличен је први епископ бихаћко-петровачки Хризостом Јевтић.

- У Храму Светог Саве у Дрвару постоји и крипта где су 1992. године похрањене мошти свештеномученика дрварских Милана (Бањца) и Милана (Голубовића), те мученика страдалих заједно са њима у Рисовачкој јами, код Крњеуше у општини Босански Петровац. Ту су их усташе на свиреп начин мучиле, а потом бациле у бездан - каже за "Новости" Саша Црљић, старешина Храма Светог Саве у Дрвару.

Фото: С.М.

Према његовим речима, храм се већ годинама обнавља јер је православна богомоља девастирана у протеклом рату у Босни и Херцеговини почетком деведесетих:

- Храм треба да се реновира, а посебно унутрашњост. Спољашњи део је урађен, као и нови кров, али сад је у плану детаљна унутрашња реконструкција - прича нам свештеник Црљић.

За "Новости" објашњава да је после Првог светског рата започета изградња три храма који је требало да понесу име Светог Саве:

- Један храм је требало да буде саграђен код Сплита, други код Шибеника и трећи у Дрвару. Од планирана три, саграђен је само овај у Дрвару, што нас на овим просторима чини поносним. Овај храм је био на метикомуниста дуго после завршетка Другог светског рата а и дрварски крај је био комунистички.

Фото: С.М.

- Комунисти су после рата храм претворили у складиште соли и брашна. Храм је први пут освештан тек 1989. године, чак 50 година након што је саграђен - истиче свештеник Црљић. Деца из Дрвара се поносе својим Храмом Светог Саве и томе је умногоме допринела веронаука коју уче у школи. - Данас можемо рећи и да се људи враћају цркви и желе да се обнови Храм Светог Саве. Ипак, засад нема довољно већих приложника, али народ издваја за обнову колико може и надам се у неко догледно време да ћемо цркву потпуно обновити, да буде на понос свих Дрварчана - поручио је свештеник Црљић.

Иначе, од једанаест православних храмова на подручју Дрвара најстарији - Преображења Господњег је у Великом Цвјетнићу и подаци о њему датирају још из 1788. године. Православне светиње су и Храм Вазнесења Господњег у Врточу, Капела Светих свештеномученика дрварских Милана и Милана на Спасовини, Храм Светог пророка Илије у Бастасима и Храм Покрова Пресвете Богородице на Завођу у Шиповљанима, те Капела Светог великомученика Димитрија на Каменици. Ту је и Храм Преображења Господњег у Великом Цвјетнићу, Храм Рођења Пресвете Богородице у Трубару, Храм цара Константина и царице Јелене у Бобољуцима, Храм Успења Пресвете Богородице у Прекаји, Храм Светог пророка Илије у Рорама и Црква Светог Прокопија у Мокроногама.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
„КАО ДА НИКАДА НИСУ ПОСТОЈАЛЕ“ Немачки новинар у репортажи за Билд о руским бомбама - Ово није могло да се замисли...

„КАО ДА НИКАДА НИСУ ПОСТОЈАЛЕ“ Немачки новинар у репортажи за "Билд" о руским бомбама - "Ово није могло да се замисли..."

НА ЗАПАДУ нису могли да верују да постоји тако масивна бомба као што је ФАБ-3000 коју су руске снаге недавно употребиле у Украјини, оцењује немачки новинар Јулијан Репке у репортажи за „Билд“.

22. 06. 2024. у 19:05

Коментари (0)

ПЉУВАЊЕ, ПА КАО КАЈАЊЕ: Албански репрезентативац се пере након вређања Срба на ЕУРО 2024