ОВО ЈЕ НАЈВРЕДНИЈА ШАХОВСКА ЗБИРКА У СРБИЈИ: Захваљујући једном човеку, стигла је у Трстеник (ФОТО)

С.БАБОВИЋ

30. 07. 2023. у 16:00

НАЈВРЕДНИЈА збирка са књигама и стручном литературом о шаху од ове недеље може се погледати у Трстенику : броји невероватних 6.000 издања и поклон је професора Јанка Свеншека (1933-2021), који је до пензије предавао у гимназији у овом граду.

ОВО ЈЕ НАЈВРЕДНИЈА ШАХОВСКА ЗБИРКА У СРБИЈИ: Захваљујући једном човеку, стигла је у Трстеник (ФОТО)

Foto:S.Babović

Да професор Свеншек има драгоцене књиге знали су многи, али да их има у оволиком броју, били су затечени и библиотекари, када су кренули да сређују поклон збирку.

- Професор Свеншек задње године живота провео је у Београду, потомке није имао, а у договору са нама и заједничким пријатељима, Библитеци „Јефимија“ припала је ова богата збирка – предочава за „Новости“ Јелена Думановић, самостални књижничар, која је каталогизирала збирку. - Неке књиге су толико ретке да сам у КОБИС систему управо морала да креирам нове ознаке, јер их нема ниједна библиотека у Србији.

У Трстенику се тако сада могу погледати ретка издања часописа некадашњих шаховских велесиле и то од првог броја: „Британски шах“ 1942 - 1947, Шах - Аргентина из истог периода, први број славног совјетског часописа „Шах-мат“ из 1936. године, као и посебне едиције Отварања светских шампиона, које су лично писали најпознатији шахисти или познаваоци шаха. Практично су сва издања - прва и на више светских језика.

- Свеншек је био један од оснивача Шах клуба „Озрен Недељковић“ 1952.године, изузетно елоквентан међународни шаховски судија, који је и лично одлазио на велике шаховске турнире и имао бројне контакте са шахистима у свету – каже Јелена Думановић.

- Деценијама је сакупљао стручну периодику и литературу о шаху, а добили смо и близу 2.000 књига белетристике, које су, такође, били део његове библитеке.

Професор Јанко Свеншек је био рођен у Скопљу, пореклом из Словеније. Заједно са породицом је у Трстеник дошао 1941.године, као избеглица. Радни век провео је као професор француског и латинског језика. Гимназијалци се сећају да је био строг, али правичан.

ВЕЛЕМАЈСТОРИ

У златној историји трстеничког шаха уписане су две године: 1978.и 1979, када је овај градић би домаћин два велемајсторска турнира. Забележено је и да су међу гостима често били и водећи шаховски велемајстори, који су играли симултанке. Светозар Глигорић, Михаил Таљ, Виктор Корчној, Исак Болеславски, Нона Папринашвили неки су од њих.

- Збирка коју нам је оставио има посебан третман чувања, може се користити, читати, искључиво у просторијама читаонице, издања не могу да се износе из библиотеке - напомиње саговорница „Новости“.

У Трстенику и данас влада интерсовање за шах. Клуб „Прва петолетка“ баштини наслеђе Свеншека и других оснивача некадашњег клуба, попут великог професора књижевности и аутора Милоша Петровића, Владимира Петровића, Милоша Павловића. У оквиру посебне просторије, где је смештена Поклон збирка Јанка Свеншека су и шаховске табле. Тако посетиоци могу да уз књигу и играју шах.

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (1)

АЛТА ЗА ДЕЧЈЕ ОСМЕХЕ: Пакетићи донели радост малишанима из Дома „Колевка”