ЈЕДНА ОД НАЈСТАРИЈИХ ВИЗАНТИЈСКИХ ЦРКАВА У СРБИЈИ: Храм на путу каравана из Дубровника

Ј. ЋОСИН

05. 08. 2023. у 07:00

НА узвишењу званом Метох, са којег се пружа поглед на ушушкано, брдовито село Горњи Матејевац код Ниша, као неми сведок прошлости овог града, налази се једна од најстаријих византијских и уопште цркава у Србији - Латинска црква.

ЈЕДНА ОД НАЈСТАРИЈИХ ВИЗАНТИЈСКИХ ЦРКАВА У СРБИЈИ: Храм на путу каравана из Дубровника

foto: J. Cosin

Грађена је у време византијског цара Василија Другог, по налогу локалног достојанственика, у време обнове византијске власти на овим просторима.

Назив "латинска" добила је од дубровачких трговаца, Латина, који су туда пролазили и користили је више од два века. Међу становништвом је позната још и као "Голема црква", док је старији мештани знају као цркву Свете Тројице Русалијске, или, како бележе први истраживачи, Света Богородица Русалијска. Атрибут "Русалија" у оба назива упућује на изузетну старост цркве.

Фото: Ј. Ћосин

Детаљ из унутрашњости цркве

- Овде је пут којим су пролазили дубровачки каравани. Ова црква је више од два века давана на коришћење католицима који су туда пролазили, када буду њихови празници. И дан-данас католици то знају и долазе овде и моле се. Јако су коректни и према нашој вери и самој цркви - прича нам Селомир Марковић Селе, који већ 36 година чува споменик "Чегар" са породицом потпуно добровољно и, како каже, "волонтерски", а повремено покаже посетиоцима пут и до ове цркве која нема чувара.

Матејевчани и данас причају са поносом да се једна од првих школа на Балкану управо налазила неколико метара од Латинске цркве.

НАИЗМЕНИЧНО КАМЕН И ОПЕКА

ЦРКВА је зидана наизменичном употребом камена и опеке, чије су полихромне фасадне површине оживљене керамопластичним украсима и слепим аркадама које осликавају унутрашњи склоп грађевине. Рашчлањивање апсиде венцем "на зуб" поређаних опека, "ћелијаст" систем зидања, као и узидана римска надгробна стела, дају посебне чари овој складној грађевини - наглашава Ракоција. 

- Више векова била је ту школа и интернат где су богата деца са читавог Балкана долазила да се образују. Овде је било фреквентно место, трговина је била развијена, а у близини је део села који се зове Бањица, јер има топлу изворску воду. Та чесма се користи и зими, ту су били ханови некада, у турско време. Турци нису дозвољавали да каравани уђу у град и тврђаву, у Нишу, док не одседе у Бањици барем од пет до седам дана, да одмарају док се не види да случајно не доносе неку болест са Блиског истока. Е, тек потом су могли да уђу у град и тек им је тада дозвољена трговина - објашњава Марковић.

Фото: Ј. Ћосин

Селомир Марковић

Црква је после Латина остала пуста много векова и донедавно је била у врло лошем стању, у фази рушења, док није конзервирана на иницијативу историчара уметности Мише Ракоције.

- Црква у Горњем Матејевцу је једнобродна грађевина у облику сажетог издуженог уписаног крста са куполом. На њену западну страну прислања се касније дозидана припрата, и заузима нешто мању површину од наоса. Од припрате су откривени, и данас једино видљиви, остаци темеља. На истоку је полукружна олтарска апсида, засведена полукалотом. Захвата целу ширину наоса и нижа је од источног травеја. Унутрашњост храма раздељена је пиластрима на три правоугаона травеја неједнаке величине. Спољна обрада црквених фасада састоји се у примени византијских мотива у керамопластичној декорацији - објашњава историчар уметности Миша Ракоција.

Фото: Ј. Ћосин

Једна је од најстаријих византијских цркава у Србији

Архитектонски облици и зналачки градитељски поступак, обезбедили су матејевачкој цркви запажено место у историји византијске архитектуре. Својим присуством на овим просторима била је у видокругу градитеља, чија ће делатност прославити потоње српско градитељство.

Мештане радује да је напокон сређен и прилаз и сам улаз у цркву, а у току су радови на поплочавању прилаза самој грађевини, као и паркинг. 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.

12. 12. 2024. у 13:43

Коментари (3)

МВП Моззарт спорт: Нека ово постане традиција!