ЈЕДНА ОД НАЈСТАРИЈИХ ВИЗАНТИЈСКИХ ЦРКАВА У СРБИЈИ: Храм на путу каравана из Дубровника

Ј. ЋОСИН

05. 08. 2023. у 07:00

НА узвишењу званом Метох, са којег се пружа поглед на ушушкано, брдовито село Горњи Матејевац код Ниша, као неми сведок прошлости овог града, налази се једна од најстаријих византијских и уопште цркава у Србији - Латинска црква.

ЈЕДНА ОД НАЈСТАРИЈИХ ВИЗАНТИЈСКИХ ЦРКАВА У СРБИЈИ: Храм на путу каравана из Дубровника

foto: J. Cosin

Грађена је у време византијског цара Василија Другог, по налогу локалног достојанственика, у време обнове византијске власти на овим просторима.

Назив "латинска" добила је од дубровачких трговаца, Латина, који су туда пролазили и користили је више од два века. Међу становништвом је позната још и као "Голема црква", док је старији мештани знају као цркву Свете Тројице Русалијске, или, како бележе први истраживачи, Света Богородица Русалијска. Атрибут "Русалија" у оба назива упућује на изузетну старост цркве.

Фото: Ј. Ћосин

Детаљ из унутрашњости цркве

- Овде је пут којим су пролазили дубровачки каравани. Ова црква је више од два века давана на коришћење католицима који су туда пролазили, када буду њихови празници. И дан-данас католици то знају и долазе овде и моле се. Јако су коректни и према нашој вери и самој цркви - прича нам Селомир Марковић Селе, који већ 36 година чува споменик "Чегар" са породицом потпуно добровољно и, како каже, "волонтерски", а повремено покаже посетиоцима пут и до ове цркве која нема чувара.

Матејевчани и данас причају са поносом да се једна од првих школа на Балкану управо налазила неколико метара од Латинске цркве.

НАИЗМЕНИЧНО КАМЕН И ОПЕКА

ЦРКВА је зидана наизменичном употребом камена и опеке, чије су полихромне фасадне површине оживљене керамопластичним украсима и слепим аркадама које осликавају унутрашњи склоп грађевине. Рашчлањивање апсиде венцем "на зуб" поређаних опека, "ћелијаст" систем зидања, као и узидана римска надгробна стела, дају посебне чари овој складној грађевини - наглашава Ракоција. 

- Више векова била је ту школа и интернат где су богата деца са читавог Балкана долазила да се образују. Овде је било фреквентно место, трговина је била развијена, а у близини је део села који се зове Бањица, јер има топлу изворску воду. Та чесма се користи и зими, ту су били ханови некада, у турско време. Турци нису дозвољавали да каравани уђу у град и тврђаву, у Нишу, док не одседе у Бањици барем од пет до седам дана, да одмарају док се не види да случајно не доносе неку болест са Блиског истока. Е, тек потом су могли да уђу у град и тек им је тада дозвољена трговина - објашњава Марковић.

Фото: Ј. Ћосин

Селомир Марковић

Црква је после Латина остала пуста много векова и донедавно је била у врло лошем стању, у фази рушења, док није конзервирана на иницијативу историчара уметности Мише Ракоције.

- Црква у Горњем Матејевцу је једнобродна грађевина у облику сажетог издуженог уписаног крста са куполом. На њену западну страну прислања се касније дозидана припрата, и заузима нешто мању површину од наоса. Од припрате су откривени, и данас једино видљиви, остаци темеља. На истоку је полукружна олтарска апсида, засведена полукалотом. Захвата целу ширину наоса и нижа је од источног травеја. Унутрашњост храма раздељена је пиластрима на три правоугаона травеја неједнаке величине. Спољна обрада црквених фасада састоји се у примени византијских мотива у керамопластичној декорацији - објашњава историчар уметности Миша Ракоција.

Фото: Ј. Ћосин

Једна је од најстаријих византијских цркава у Србији

Архитектонски облици и зналачки градитељски поступак, обезбедили су матејевачкој цркви запажено место у историји византијске архитектуре. Својим присуством на овим просторима била је у видокругу градитеља, чија ће делатност прославити потоње српско градитељство.

Мештане радује да је напокон сређен и прилаз и сам улаз у цркву, а у току су радови на поплочавању прилаза самој грађевини, као и паркинг. 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АЛАРМАНТНО! ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА: Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".

04. 11. 2024. у 16:15

Коментари (3)

Цедевита подржава клинЦЕ креативЦЕ: Деца из СОС Дечјег села Србија освојили јавност уметничким делима у склопу кампање Буди ТУ. Буди ЦЕ.