У НАЈЛЕПШОЈ УЛИЦИ У КРУШЕВЦУ НИСУ ЖИВЕЛИ СРБИ: Населили су се у првој половини 19. века и оставили за собом предивне куће (ФОТО)

С.БАБОВИЋ

10. 08. 2023. у 20:05

У ВЕРОВАТНО најлепшој улици у Крушевцу у првој половини 19. века живели су Грци.

У НАЈЛЕПШОЈ УЛИЦИ У КРУШЕВЦУ НИСУ ЖИВЕЛИ СРБИ: Населили су се у првој половини 19. века и оставили за собом предивне куће (ФОТО)

Foto:Zavod za zastitu spomenika Kraljevo

Улица се зове Караџићева, а део који чини културно - историјску целину зове се Грчки шор.

Низ стамбено породичних кућа, које су подизане у другој и трећој четвртини 19. века има обележје народног градитељства, док је градња до у прву половину 20. века настајала у стилу грађанских архитектонских схватања.

- Назив је добила по оснивачима Цинцарима, који су као трговци и мајстори имали значајну улогу у урбаном и економском развоју српског друштва у прошлом веку - наводе у Заводу за заштиту споменика културе Краљево. - Они су били власници, а изгледа и градитељи, кућа варошког типа, које су као најстарије, и архитектонски највредније дале назив и препознатљивост целини.

Стручњаци ЗЗСК напомињу да су приземне зграде грађене са тремом и доксатом испод којег је улаз у подрум, зидова у бондруку и четворосливних кровова широких стреха, покривених ћерамидом. Посебну изражајност и лепоту овим кућама дају доксати обрадом дрвених елемената и начином градње.

- Групу градских кућа карактерише опеком зидана градња над подрумом, висок сокл, скромна фасадна декорација у малтеру, профилисани кровни венци, и покривач од бибер црепа - објављено је на ФБ страници краљевачког Завода. - Илуструјући архитектонским склопом градитељско - урбанистички развој Крушевца Грчки шор својим називом сведочи о улози Цинцара у његовом стварању и обликовању током ХIХ века.

Иако никада није рађена конзервације, многе куће су успеле да одоле времену.

О трговцима грчког или цинцарског порекла, који су живели у овом шору зна се доста. Живело их је 10 - ак, дошли су из Аресцисте, предела Загорја у Епиру, краја око Јањине, чак и из Мореје.

- У Крушевац је са првим Грцима печалбарима из Епира 1785. године стигао Љота Карацидис,  који је у главној улици сазидао прву кафану „Мали Париз“, а потом и „Париз“ –наводи Слободан Симоновић у Енциклопедији Крушевца из 2011.године. - После су и други Грци на брдским коњићима довели своје породице и населели се у Караџићеву улицу.

Ту су синови старог Љоте (Никола, Зоја и Дина) са својим породицама.

По потомцима су, прецизира енциклопедиста, Љоти-Љотићи, Зоји су постали Зојићи а по Паскаљу- Паскаљевићи. Даљи потомак ове породице је и Михајло Бата Паскаљевић, познати глумац, чија је породична кућа била у Обилићевој улици.

БОНУС ВИДЕО - ОВО ЈЕ НАЈСЛОЖНИЈЕ СЕЛО У СРБИЈИ: Налази се код Крушевца,у њему хиљаду срца куца као једно

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.

12. 12. 2024. у 13:43

Коментари (0)

ОТВОРЕНА НОВА ФИЛИЈАЛА ADRIATIC БАНКЕ У КОМПЛЕКСУ SKYLINE