КАД КРЕНЕ МАГИЈА ИЗ МЕШИНЕ: Браћа Јован и Александар Јовановић од прадеде научили да свирају гајде
У СЕЛУ Преконога, у сврљишком крају, породица Јовановић деценијама ствара музичку чаролију. Умећу свирања на гајдама браћу Јована (22) и Александра (20) научио је прадеда Никола. Свирао је овај инструмент пуних 78 година, а он сам, таленат и "занат" је као осмогодишњак наследио од оца Петронија. А, пред крај свог живота, Никола је ту љубав усадио праунуцима.

Privatna arhiva
- Прадеда је био познати гајдаш у сврљишком крају. Наступао је у Србији и у иностранству. Свуда где се такмичио освајао је награде. Док ме је учио да свирам, чинило ми се као да ходам по мосту према нашим коренима. Отац је свирао фрулу, али и брату и мени гајде су биле драже, тај тренутак кад мешина пусти магију - прича нам Јован.

Privatna arhiva
Сећа се и првог сусрета с овим инструментом. Плакао је кад чује гајде, јер се плашио њиховог звука:
- Никола је често свирао у дворишту и помогао ми да се ослободим тог страха. Прво сам свирао гајденицу, а кад сам стасао и сврљишке трогласне гајде.
Свирање на инструменту који се састоји од гајденицe, пртка, мешине и дуваљке од памтивека се у сврљишком крају сматрало "мушким послом".
- Гајде су део неше породице. Кад пустимо козе ми их свирамо - каже Јован. - Волимо изворне песме нашег краја, а највише коло "Сврљишка руменка". Радо свирам "У ливади под јасеном", "Једва чекам да недеља дође", "Чобан тера овчице"...
Заједнички наступи браће Јована и Александра доносе освежење на домаћим и међународним фестивалима. Недавно су освојили посетиоце Михољских сусрета у Сврљигу, манифестације коју организује Министарство за бригу о селу.
Понекад недостаје даха...
СВИРАЊЕ гајди је напорно, али нама је то у генима. Потребни су добра кондиција и капацитет плућа. Понекад једва имам довољно даха да завршим песму - каже Јован, који је своју прву златну медаљу освојио у Књажевцу, а са фолклором је стигао до многих европских градова.
- Свирање гајди је наш начин да се дубље повежемо с оним што смо некад били - Јован нежно рукама држи гајде. - Тако чувамо наш идентитет.
Оба брата вредно раде на имању. Исту страст улажу у рад на њиви као и у свирање.
- Нисмо ожењени, живимо са родитељима. Девојке воле музичаре, али гајдаши нису баш на цени. Гајде су неправедно скрајнут инструмент.
Гајде које је Јованов и Александров прадеда правио, потпуно ручно, налазе се и у Шведској, Ирској, Аустралији, Норвешкој, а један примерак поклонио је својевремено престолонаследнику Александру Карађорђевићу. И ово умеће пренео је на праунуке.
- Учио нас је да гајде које су руком рађене имају најлепши звук. Говорио нам је да су машинске можда модерније и лепше, али његове су боље. Гајде се праве од јагњеће или јареће коже, а дрвени део је од шљиве - прича Јован. - Шљива даје најлепши звук. И брат и ја више волимо гајде од јагњеће коже зато што је мекша. Важно је да инструмент буде на сувом и топлом, као и да се лети повремено проветрава. За израду овог инструмента неопходно је искуство и знање.
Препоручујемо

"НАЈВИШЕ БОЛОВА ИМАМ У ПРЕДЕЛУ ЛЕВЕ НОГЕ" Милић Вукашиновић отккрио у каквом је стању
21. 07. 2023. у 22:35

ДРЖАВА ОДРЕДИЛА ОГРОМАН ПОРЕЗ ЗА КУЋУ ЖЕЉКА МИТРОВИЋА: Ево колико мора да плаћа
ДРЖАВА је одредила огроман порез за кућу Жељка Митровића.
01. 04. 2025. у 14:12

ПРОЦУРИО ПОВЕРЉИВИ ДОКУМЕНТ ИЗ ПЕНТАГОНА: Европа нек се брани сама у случају руског напада, друга држава је главна претња
СУПРОСТАВЉАЊЕ руској агресији, некада једна од кључних тачака Националне одбрамбене стратегије из 2022. године током администрације Џозефа Бајдена, три године касније више није међу најважнијим приоритетима Сједињених Америчких Држава.
01. 04. 2025. у 12:17

ЈЕДАН РАКИЈА, А ДРУГИ... Нећете веровати КАКО се зову пси новог амбасадора САД у Србији Марка Брновића
МАРК Брновић је увек поносно истицао своје порекло, уосталом ћерке му се зову - Милена и Софија.
31. 03. 2025. у 19:31
Коментари (0)