БОЖИЈЕ ЧУДО КОД КРУШЕВЦА: Нашли су крст укопан у земљу и подигли цркву на имању дечака, који је проходао у петој години! (ФОТО)
ЈЕВРОСИМИ Гвозденовић, мештанки села Пасјак код Крушевца обратила се жена која је сањала цркву.

Foto:Milos D.Stojadinovic,FB
Ово села уопште није имало цркву те давне 1929.године, али је жена уснула храм посвећен Светом Николи поред штале на имању породице Гвозденовић. Замолила је Јевросиму да одобри истраживање земље. Добра жена је дозволила.
- Мештани Пасјака, Станисав Гвозденовић, Радош Милојевић и Александар Ћирковић Санда дуго су копали и већ су изгубили наду да ту постоји црква - каже Милош Д.Стојадиновић, истраживач историје Крушевца, који води порекло из овог села. - На предлог једног мештанина, почели су да копају још дубље. Трећег дана су пронашли крст и камен и кренуло се са изградњом цркве.
Будући да је село било сиромашно, црква није саграђена од чврстог материјала, већ од кованица, сламе и блата. Подигнута је пре тачно 100 година и од тада се у њој мештани Пасјака и околних села моле Богу. Садашњи изглед добила је 1986/87.године, а последњих година је обновљана и добила је бројне друге садржаје.
О Цркви Светог Николе Младог у Пасјаку нема писаних података. Легенде, ипак, живе и данас. Управо се једна легенда везује за Јевросиму Гвозденовић, која је дозволила истраживање и градњу богомоље. Имала је сина по имену Радомир који није проходао ни са пет година.
- Кретао се клечећи на коленима - каже Стојадиновић, позивајући се на усмено предање мештана. - Породица је одвела дете у манастир Светог Романа у Ђунису. Верујући у чудо, преноћили су у овом манастиру. Пети након повратка у Пасјак, дечак је проходао.
ЕПИСКОП СУТРА ОСВЕШТАВА ХРАМ
ЦРВКВА Светог Николе у Пасјаку сутра ће бити освештана. Свету литургију водиће епископ крушевачки Давид. Више институција у граду подржало је и посебан програм поводом овог догађаја. Реконструкцију црквеног здања помогли су бројни донатори.

"ДА ЛИ НАС ЈЕ ТРАМП ПРЕВАРИО?" Немачки медији брује, шок у Берлину због слања америчких система "патриот" Украјини
ТО ЈЕ била велика нада у заштити од Путинових ракета: у понедељак је председник САД Доналд Трамп најавио да ће Украјини бити испоручено оружје, али да ће Европљани морати све да плате. Сада се испоставља да Немачка неће само финансирати, већ ће морати и сама да испоручи сопствену противваздушну одбрану, иако је већ сада у дефициту, пише немачки Билд.
19. 07. 2025. у 10:22

СКАНДАЛ ТРЕСЕ НЕМАЧКУ: Погледајте колико је Аналена Бербок потрошила на шминку за само три месеца
КАБИНЕТ бившег немачког канцелара Олафа Шолца издвојио је скоро 590.000 евра из јавних средстава за шминкање и уређивање изгледа државних функционера у периоду од 2022. до марта 2025. године, пише Билд позивајући се на податке немачке владе.
19. 07. 2025. у 11:16

Научници ајкулама спустили мртву краву на 1.629 метара дубине - нису могли да верују шта су рибе урадиле (ВИДЕО)
"ТО ПОКАЗУЈЕ стратегију преживљавања код врста које се не хране усамљено."
14. 07. 2025. у 13:06
Коментари (1)