ЧУДНОВАТА ЦРКВА ПОДИГНУТА ДАВНЕ 1933. ГОДИНЕ: Посвећена је Светом Николи (ФОТО)
ДАВНЕ 1933. године подигнута је мала дрвена Црква Светог Николе у селу Пасјак код Крушевца, на месту где су верници дубоко у земљи пронашли крст.

Foto:S.Babović
Крст је нестао без трага, али је богомоља наставила да живи. Данас је чува тек нешто више од 200 мештана, колико их је остало да живи у Пасјаку, где је после чак 90 година постојања, први пут и освештана.
Верници су у задње две године брижно прикупљали новац да обнове мали храм.
- Црква је адаптирана, украшена је каменом, унутра су урађени иконостас и фреске - предочава за „Новости“ Мирослав Симић, председник Црквеног одбора. - Изграђен је цео потпорни зид, који штити објекат. Подигли смо звоник и поплочали целу порту, уредили стазе и украсили је цвећем. Био је то велики подухват за наше мало село.
Пасјак има свега 60 кућа. У готово свакој славе Светог Николу. Младих је све мање. Старине остају и надају се да ће Бог вратити живот у село.
- Ентузијазам за обнову ове цркве дошао је од жена пореклом из Пасјака, које су кренуле у у обнову и куповину црквеног инвентара, пробудиле су остале и сви су се ујединили – предочава за „Новости“ парох Мирослав Пешић. - Ова црква је печат идентитета целог села. И на правом је месту, у самом центру. Она представља наду Пасјака.
С том надом, кренули су мештани давне 1929. године да копају тражећи неке остатке богомоље у земљи. Село није имало цркву, али је извесна жена сањала да постоји храм посвећен Светом Николи поред штале на имању породице Гвозденовић. Отишла је код газдарице Јевросиме и испричала јој за сан.
- Замолила је да се одобри истраживање земље, Јевросима је дозволила и кренуло је копање – прича за „Новости“ Милош Д. Стојадиновић, аутор књиге о Пасјаку, где има породичне корене. - Мештани Станисав Гвозденовић, Радош Милојевић и Александар Ћирковић Санда дуго су копали и већ су изгубили наду да ту постоји црква. На предлог једног мештанина, почели су да копају још дубље. Трећег дана су пронашли крст и камен и кренуло се са изградњом цркве.
Није се било пара за велелепни храм, па је изграђен од кованица, сламе и блата. Садашњи изглед црква је добила касних 80-их година, али је пун сјај почео да се назире тек пре две, када се кренуло у обнову. Круна напора верника била је у понедељак: епископ крушевачки Давид освештао је богомољу.
О цркви нема писаних података, али легенде народ чува кроз приче. Једна од њих везује се за Јевросиму Гвозденовић, која је дозволила истраживање и градњу богомоље. Имала је сина по имену Радомир, који није проходао ни са пет година.
- Кретао се клечећи на коленима - каже Стојадиновић, позивајући се на предање. - Породица је одвела дете у манастир Светог Романа у Ђунису. Верујући у чудо, преноћили су у овом манастиру. Пети дан након повратка у Пасјак, дечак је проходао.
Ово није једина легенда која се данас може чути у Пасјаку. Само о настанку имена села постоји чак 11 предања, по чему је Пасјак јединствен у свету.
СЕЛО СТАРО БАР ПЕТ ВЕКОВА
ПАСЈАК се први пут спомиње у турском попису из 1530. године као село у нахији Загрлата, као бивше насеље нахије Алаџа Хисар (Крушевац). Село је нетипично мало за крушевачки крај. Има четвороразредну школу, Дом културе, спомен-чесму изгинулим мештаима у ослободилачким ратовима. Историја се делимично може сагледати и на гробљу, где почива кмет Раденко од 1837. године.

МОНСТРУОЗНО! Овај хоће да влада Србијом! Жене му криве кад их неко силује или пребије!
ВУК Нектаријевић, студент блокадер са Машинског факултета у Београду, који је тобож бициклом ишао у Стразбур, има у најмању руку проблематичне ставове.
20. 04. 2025. у 14:35

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ОТВОРЕН ХРИСТОВ ГРОБ Ево шта су нашли: "Колена су ми клецала, нисам то очекивао - вековима је био затворен" (ВИДЕО)
"АПСОЛУТНО сам задивљен. "
19. 04. 2025. у 08:39
Коментари (0)