ПОДИГЛИ СУ ЗГРАДУ ПРЕ 160 ГОДИНА: У њој су лечили рањенике, учили ђаке, данас је посети више од 22.000 људи годишње (ФОТО)
ЗИДАНА је пре тачно 160 година и ниједном на њој нису била затворена врата: зграда Народног музеја у Крушевцу преживела је бројне ратове и време.

Foto: Narodni muzej Kruševac, S.Babović
Према историјским подацима, садашња музејска зграда је кренула да се гради давне 1863.г одине, као седиште будуће Ниже гимназије. Дограђивана је два пута: 1908. и 1938. године, када је ту била смештена основна школа.
Најбурнија историја у музејској згради одиграла се у време балканских и Првог светског рата, када су у овом објекту лечили рањенике и оболеле од пегавог тифуса. Између два светска рата било је идеја да постане музеј, али је после судбине војне болнице, већ у наредном, Другом светском рату, постала седиште немачке војске.
Стална поставка крушевачког музеја је рађена из две фазе. Први део изложбе отворен је 2017. године и за мање од две године забележио је чак 42.000 посета. Скок посете од 20 до 30 посто бележио се сваке године, што се догодило и у периоду епидемије вируса корона.
- Зграда Народног музеја је адаптирана за музеј 1969. године, јер је у првих 15 година постојања музејска установа била у садашњој Кући Симића - наводи истраживач мр Слободан Симоновић. - Било је покушаја да се у Крушевцу установи музеј и између два светска рата, као и у току Другог светског рата. На крају, музеј је основан 7. јула 1951.
На важне године у историји ове зграде подсећају два датума уклесана на фасади: 1863. и 1908. Данас је зграда Народног музеја једна од најпосећенијих: изложбе и друге догађаје годишње види више од 22.000 посетилаца.
ПОРЕД ЛАЗАРИЦЕ
ЗГРАДА Народног музеја налази се унутар зидина Лазаревог (Крушевачког града), где је и била престоница средњовековне кнежевине. Смештена је поред дворске цркве Хребељановића, Лазарице.
У 820 квадрата изложбеног простора у музеју су изложени трагови Моравске Србије (Крушевац, Сталаћ, Козник), геолошка збирка са атракцијама попут вилице мастадонта старог око 12 милиона година, римске фигуре из 4. века, нумизматички раритети, мозаици, реплике и макета Крушевца из 1374. године, односно 1376. године, зидни рељефи, конзервирана макета Видовданског храма из 1912. године, дело вајара Ивана Мештровића.
Ту су и драгоцени легати композитора Станислава Биничког (1872-1942) и његовог оца Стевана, униформе из Првог светског рата, застава 12. Пешадијског пука цара Лазара и застава Певачког друштва “Цар Лазар”, бројна етнолошка сведочанства.
Недавно је у музеју представљен и холограм кнеза Лазара Хребељановића.

(МАПА) ЖЕСТОКЕ БОРБЕ КОД ПОКРОВСКА: Пуца украјинска одбрана, фронт је постао "пакао"
НА ФРОНТУ код Покровска поново се воде жестоке борбе. То подручје постало је епицентар руских напада, а украјински медији и војска описују ситуацију као изузетно тешка.
14. 05. 2025. у 08:43

АМЕРИЧКИ МЕДИЈИ ОТКРИВАЈУ: Русију ће на преговорима у Истанбулу представљати ова два званичника
ВИСОКИ бивши званичник Кремља, који је желео да остане анониман због осетљивости теме, рекао је да ће Русију на предстојећим преговорима у Истанбулу представљати министар спољних послова Сергеј Лавров и саветник председника за спољну политику, Јуриј Ушаков, објавио је лист Вашингтон пост.
14. 05. 2025. у 09:19

"ЈА НЕ МОГУ ДА НАСТАВИМ БЕЗ ТЕБЕ" Потресна објава Наташе Нинковић: "Ово је најусамљенији дан мог живота" (ФОТО)
НЕМА дана кад не мисли на своју мајку...
14. 05. 2025. у 11:32
Коментари (0)