ПОДИГЛИ СУ ЗГРАДУ ПРЕ 160 ГОДИНА: У њој су лечили рањенике, учили ђаке, данас је посети више од 22.000 људи годишње (ФОТО)
ЗИДАНА је пре тачно 160 година и ниједном на њој нису била затворена врата: зграда Народног музеја у Крушевцу преживела је бројне ратове и време.
Према историјским подацима, садашња музејска зграда је кренула да се гради давне 1863.г одине, као седиште будуће Ниже гимназије. Дограђивана је два пута: 1908. и 1938. године, када је ту била смештена основна школа.
Најбурнија историја у музејској згради одиграла се у време балканских и Првог светског рата, када су у овом објекту лечили рањенике и оболеле од пегавог тифуса. Између два светска рата било је идеја да постане музеј, али је после судбине војне болнице, већ у наредном, Другом светском рату, постала седиште немачке војске.
Стална поставка крушевачког музеја је рађена из две фазе. Први део изложбе отворен је 2017. године и за мање од две године забележио је чак 42.000 посета. Скок посете од 20 до 30 посто бележио се сваке године, што се догодило и у периоду епидемије вируса корона.
- Зграда Народног музеја је адаптирана за музеј 1969. године, јер је у првих 15 година постојања музејска установа била у садашњој Кући Симића - наводи истраживач мр Слободан Симоновић. - Било је покушаја да се у Крушевцу установи музеј и између два светска рата, као и у току Другог светског рата. На крају, музеј је основан 7. јула 1951.
На важне године у историји ове зграде подсећају два датума уклесана на фасади: 1863. и 1908. Данас је зграда Народног музеја једна од најпосећенијих: изложбе и друге догађаје годишње види више од 22.000 посетилаца.
ПОРЕД ЛАЗАРИЦЕ
ЗГРАДА Народног музеја налази се унутар зидина Лазаревог (Крушевачког града), где је и била престоница средњовековне кнежевине. Смештена је поред дворске цркве Хребељановића, Лазарице.
У 820 квадрата изложбеног простора у музеју су изложени трагови Моравске Србије (Крушевац, Сталаћ, Козник), геолошка збирка са атракцијама попут вилице мастадонта старог око 12 милиона година, римске фигуре из 4. века, нумизматички раритети, мозаици, реплике и макета Крушевца из 1374. године, односно 1376. године, зидни рељефи, конзервирана макета Видовданског храма из 1912. године, дело вајара Ивана Мештровића.
Ту су и драгоцени легати композитора Станислава Биничког (1872-1942) и његовог оца Стевана, униформе из Првог светског рата, застава 12. Пешадијског пука цара Лазара и застава Певачког друштва “Цар Лазар”, бројна етнолошка сведочанства.
Недавно је у музеју представљен и холограм кнеза Лазара Хребељановића.
АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности
У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".
04. 11. 2024. у 16:15
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
КРИЛИ ЉУБАВ: Бане Мојићевић ПРИЗНАО за везу са Миленом Ћеранић
ПЕВАЧ Бане Мојићевић изненадио признањем.
04. 11. 2024. у 13:02
Коментари (0)