СРПСКИ ГЕН ЖИВИ ОД БРОНЗАНОГ ДОБА: Резултати вишегодишњег научног истраживања о пореклу нашег и осталих народа
ДАНАШЊИ Срби имају у просеку око 50-60 одсто словенског порекла, а остатак је генетика старо-балканског становништва помешаног са досељеницима из Анадолије, из урбаних центара попут Константинопоља и Ефеса. Ово су резултати петогодишњег истраживања порекла Срба и осталих балканских народа који су јуче, под називом "Геномска историја Балкана од римске границе до словенских миграција", објављени у престижном светском научном часопису "Cell". Користећи најновије геномске технологије, истражујући стару ДНК на Балкану, тим истраживача из Србије, Шпаније и САД, показао је континуитет гена данашњег српског и старо-балканског становништва још од бронзаног доба.

Фото: Приватна архива
Истраживање које "Новости" објављују прве после светске "премијере", иницирали су истраживачи Биолошког факултета Универзитета у Београду: проф. Миодраг Грбић, проф. Жељко Томановић, дописни члан САНУ, и проф. Душан Кецкаревић, као и Археолошког института: др Илија Микић, др Миомир Кораћ, др Снежана Голубовић са сарадницима, а у сарадњи са Универзитетом у Барселони и Харвардом. Уз анализу древне ДНК на више од 30 локалитета, истраживање даје пресек генетичких промена популације и миграција на Балкану кроз више од два миленијума.

Фото: Б. Субашић
Одређена је ДНК секвенца више од 140 скелета из периода од 1. до 10. века из Србије (Виминацијум, Timacum Minus - Кулине код Књажевца, Медиана...), Хрватске (Задар, Сисак, Осијек), Северне Македоније, Бугарске, Румуније, Албаније и Грчке. Први пут су секвенцирани и геноми модерног српског становништва.
- Потврђено је да је било масовних словенских миграција у 6. и 7. веку, које су оставиле дубок генетички траг код свих народа Балкана - каже проф. Грбић. - Око 50-60 одсто словенске генетике имају и Хрвати, Румуни и Бугари. Идући ка Грчкој тај проценат опада на свега четири до 20 одсто на грчким острвима.
Према речима проф. Кецкаревића, различити језици, религија и култура указују на демографске и културне процесе током миленијума историје, иако су генетички веома блиски. Анализа данашњег генома показује највећу генетичку блискост Срба, Хрвата и Румуна.
- Највише узорака је анализирано из Виминацијума - каже др Микић. - Недалеко од маузолеја је пронађен гроб мушкарца од 19 година пореклом из данашњег Северног Судана, највероватније римског војника. Ово је први доказани случај миграција из подсахарске Африке у Римском царству. ДНК анализом потврђено је присуство још једне особе пореклом из северне Африке.

Фото: Танјуг
Др Кораћ истиче да је то још један доказ велике хетерогености становништва Виминацијума. Тако је, додаје др Голубовић, космополитски начин живота потврђен и ван самог Рима. Наши стручњаци наводе да је међу важнијим резултатима истраживања и случај жене пореклом из источне Европе, а живела је у Виминацијуму у 2. веку. То је за сада најранији траг присуства људи из тог дела Европе на нашим просторима.
ИСКЉУЧИВО НАУЧНЕ ЧИЊЕНИЦЕ
ОВО су прва озбиљна и свеобухватна генетичка истраживања која се баве нашим пореклом и заснована су искључиво на научним, генетичким чињеницама, и даће допринос разграничењу између историјских чињеница и бројних интерпретација и псеудонаучних дискусија. Желели смо да на генетичком нивоу, откријемо бар део наше древне историје и порекла - каже проф. Жељко Томановић са Биолошког факултета и дописни члан САНУ.
- Занимљиво је да међу анализираним скелетима са Балкана, укључујући и војнике, готово да нема оних са Апенина. То указује на значајну интегрисаност локалног балканског становништва у Римско царство - истичу професори Грбић и Кецкаревић. - Анализа скелета показује да су имали доминантну староседелачку ЕВ-13 Y хаплогрупу. Имајући ово у виду и то да је 18 Римских императора рођено на територији данашње Србије, те да су они припадали локалном становништву, јасан је континуитет генетичке везе са нашом модерном популацијом.

Фото: Завичајни музеј Књажевац
Наведени резултати, такође, сугеришу и једну историјску чињеницу, која до сада у недостатку генетичких истраживања није могла бити потврђена: да је овдашња популација кроз Римско царство дала и велики допринос европској историји.

НУКЛЕАРНЕ СИЛЕ БИЛЕ НА ИВИЦИ РАТА, А ОНДА ЈЕ УСЛЕДИО ОБРТ: "Кључан је био позив једног човека"
У ДРАМИ која је привукла пажњу светске јавности, амерички председник Доналд Трамп јуче је на друштвеним мрежама објавио да су Индија и Пакистан, након четири дана жестоких сукоба дуж границе, пристали на „потпуни и тренутни прекид ватре“.
11. 05. 2025. у 10:48

ПАНИКА У УКРАЈИНИ: Да ли је ово знак да Путин спрема нови напад "орешником"?
РУСИЈА ће 12. и 13. маја привремено затворити ваздушни простор изнад војног полигона и комплекса за лансирање ракета Капустин Јар, преноси украјински одбрамбени портал Militarnyi 10. маја, наводећи могућност тестирања балистичке ракете средњег домета.
10. 05. 2025. у 12:06

"ДА ЛИ СЕ МАКРОН ДРОГИРА?" Јованино питање изазвало смех у студију: "Како да се носе с толиком проблемима..."
ВОДИТЕЉКА Јована Јоксимовић у јутарњем програму на телевизији К1 дотакла се теме Емануела Макрона и спорне ситуације са марамицом и сумњом о употреби опијата, која се проширила друштвеним мрежама.
13. 05. 2025. у 16:57
Коментари (1)