НЕВЕРОВАТНО БЛАГО У ВРШЦУ: У Градској библиотеци чувају вредну књигу рукописану 1424. године

Јелена Ј. Баљак
Јелена Ј. Баљак

03. 02. 2024. у 15:00

СА фондом од око 300.000 библиотечких јединица, Градска библиотека у Вршцу међу најбогатијим је у Србији. Оно што је, међутим, издваја од других је велики број старих и ретких књига, које се третирају као културно добро. Укупно их има око 5.000, од којих је већина на немачком и мађарском језику.

НЕВЕРОВАТНО БЛАГО У ВРШЦУ: У Градској библиотеци чувају вредну књигу рукописану 1424. године

Фото: Ј.Ј.Баљак

Најстарија књига је из 1424. године. Реч је о рукописној хроници италијанског града Вила Кастиљони на латинском језику. Њен краснопис и шуштање пожутеле хартије приликом листања страница могу да доживе само "повлашћени", јер се она, са другим драгоценим реликвијама, чува под кључем и недоступна је широј јавности.

Није познато како је и када та тачно шест векова стара књига постала део вршачке библиотеке, будући да су до Другог светског рата та установа и Градски музеј били једно. Из истог разлога не зна се ни порекло најстарије штампане књиге коју баштине - "Писма Енија Силвијуса", чији је аутор папа Пије Други. Та је књига штампана у боји давне 1496, а занимљива је по томе што се међу многобројним књижевним и филозофским расправама, говорима и папским прогласима, у њој налази и једна љубавна прича.

Ту је и изузетно ретка и вредна књига, такође на латинском, "Покушај проучавања политичке и историјске природе Темишварског Баната", коју је по налогу папске столице у другој половини 18. века написао Млечанин Франческо Гриселини.

- Ми баштинимо оригинал другог дела те значајне публикације. У Европи постоји свега десетак таквих примерака. Све остало су копије - поносно истиче библиотекар Тамаш Фодор. - Реч је о Гриселинијевим писмима упућеним виђенијим људима и научницима, у којим, између осталог, говори о својим истраживањима о етнологији, минералогији, па чак и о саставу овдашњих стена.

Међутим, о већини тих старих "вршачких" књига јако мало се зна, јер су објављене на страним језицима, који су у време настајања библиотеке, пре близу 140 година, били примарни у Вршцу. Зато таквих издања и има највише.

СТЕРИЈИНА ЗАОСТАВШТИНА

У ФОНДУ старе и ретке књиге налази се и девет књига из Стеријине личне библиотеке. Ту је и прво издање басни Доситеја Обрадовића, као и књига коју је он лично послао владици Јосифу Јовановићу Шакабенти 1804. године. Баштине и Шеријатско право из 17. века, које је остало у Вршцу још из доба Турака, као и 140 година старе оригинале обе "Повеснице слободне краљеве вароши Вршца" најзначајнијег вршачког истраживача Феликса Милекера. 

- Наш фонд старих и ретких књига је веома драгоцен, али и недовољно истражен. Ми, као матична библиотека која је надлежна и за рад библиотека у суседним општинама Алибунар, Бела Црква и Пландиште, имамо свега 13 запослених, док их друге матичне установе имају двоструко више. То је недовољан број да би неко од нас, уз свакодневне обавезе, могао да се посвети и опсежном истраживању овог, али и других фондова - образлаже Весна Златичанин, директорка вршачке библиотеке, у нади да ће се у догледно време наћи неко ко зна латински, немачки и мађарски језик и ко ће се упустити у такав истраживачки подухват. 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.

12. 12. 2024. у 13:43

Коментари (0)

УНИВЕРЗАЛНИ ДАН ЗДРАВСТВЕНЕ ЗАШТИТЕ: Кључ ка једнакости и праведнијем друштву