БАЊАЊЕ УСРЕД ЛЕДЕНИХ АЛПА: Путовање у Корушке топлице у Аустрији
ЗАБАВА, фитнес и спа, главни су слоган Корушких топлица или Карнтен терми, како их Аустијанци зову. Овај бањски комплекс смештен је у насељу Вармбад одмах уз Филах, други по величини град јужне аустријске регије Корушка.
Термалне лековите воде Корушких топлица одувек су привлачиле посетиоце, а посебно су изазовне откако је пре 12 година цео комплекс реновиран и модернизован. Ипак, у том освежавању и прилагођавању савременим захтевима туриста, али и људи који долазе на лечење, сучувана је и аутентичност, стара више од два века комерцијалног коришћења термалних извора. На један од њих су локални Аустријанци нарочито поносни, a то је примарни термални извор. Сачувани су трагови који указују да су га још пре два миленијума користили Римљани, а пре њих и Келти. Сматра се да су у њему опоравак тражиле поједине римске војсковође, угледни житељи царства, а на то указује спомен-камен у част богиње пролећа - Вибе, преостао још од тих прастарих времена. Због тога и тај базен данас називају "пролећни".
У овој термалној води су се бањали у старом веку, а базен је озидан тек касније, у средњем. Аустријска аристократија је почела да га озбиљније користи од 17. века. Тада је направљена и зграда за смештај гостију, која и данас постоји. Стара је више од 250 година и користи се као хотел. Сређена је, модернизована, али је сачувана њена аутентичност. У приземљу је "пролећни" базен, који је све до савременог доба био подељен на два дела - за жене и мушкарце. Када би се погледало са једне на другу страну могле су се видети само главе купача. Њихова тела у складу са тадашњим моралним правилима остајала би скривена од знатижељних или "безобразних" погледа.
Домаћини нам кажу да је чувени француски војсковођа Наполеон Бонапарта у 18. веку имао идеју да изгради велику бању, импозантну за то време, али је његов војни и политички крах означио и крах те гламурозне идеје. Упркос томе, Корушке топлице су данас једне од најпознатијих и најпосећенијих у Аустрији. А, по Наполеону је једна оближња ливада од које почињу пешачке стазе, добила име.
Овај примарни извор термалне воде мештани Филаха сматрају јединственим у Европи. Његова специфичност је у томе што сваких 15 минута мења место. Тако вода, правећи вртлог и мехуриће, избија на једном месту у базену, а онда се полако смири, па избије неколико метара даље. За купаче је то изазов и природна "ђакузи" масажа. Базен је дубок око метар и по, па је врло пријатно и кроз воду корачати. Ипак, препоручује се пливање, јер је температура воде од 25 до 29 степени. А амбијент је као из 19. века, па се на тренутак можете осетити као припадник тадашњег високог друштва. Нема вриске и галаме, нити превелике гужве. Свако се у тишини бања, поштујући туђи мир и приватност.
Изнад пливача су високи лучни сводови, као и камена тераса на којој се повремено одржавају концерти класичне музике. Људи који се бањају, одмарају и свој поглед на мозаику простртом преко целог зида, који је пре 150 година осликао италијански уметник. У свом уметничком делу представио је аристократију у термама.
Вода овог извора је богата калцијумом и магнезијумом. Прилично је густа и тражи снагу за пливање. Стручњаци су рекли да је погодна за опоравак целог тела, али нарочито лековито делује на мишићно-скелетни систем, користи се за терапије после спортских повреда, благотворна је за циркулацију, а кажу и да олакшава бол. Препоруке лекара су да у њој не треба боравити дуже од 15 минута и да пре повратка треба направити паузу од најмање пола сата. На зиду је и стари, велики, аутентични сат, тако да свако може да испрати када је ушао у базен и када је време да изађе. Интересантно је и то да је овај термални извор толико јак да се сва вода у базену (величине 25 са 15 метара) потпуно промени свака три сата!
Поред овог је још један базен, модернији и новији у којем је вода богата кисеоником и добра за кожу, коју чини млађом, глаткијом и сјајнијом. Препоручује се да се после изласка из "пролећног" пређе у овај други на десетак минута.
Осим "изворног" базена, има их још неколико у којима је вода много топлија и креће се од 33 до 39 степени. У њима је већ мало другачија прича. Ту је много породица са децом, младих људи, пуно је цике и веселог уживања у топлим базенима, у мини-ђакузијима за одмарање у воденим мехурићима, подводној масажи стопала и листова. Више је и забавних садржаја попут торња са тобоганом и "дивље" реке, у којима највише уживају најмлађи, али ни старији не одолевају изазову да се понеки пут спусте. Угођај је максималан, посебно у зимско време. Толико је пријатно да се човеку чини да у неком прикрајку може и заспати у тој топлој води, баш како је то учинила и једна беба на розе шлауфу док су је родитељи бањали.
За туристе ту су и спортски базен за испливавање, сауне, хамам са врелим камењем и каменим креветом. Посебна егзотика је отворени базен у који се улази из хотела и базенског простора. На температури од минус 2 степена и кроз пару која испарава од топле воде, вире само главе купача.
Занимљиво је да у овом комплексу има запослених из бивше Југославије, који су врло срдачни и спремни да вам помогну шта год да треба. Храна је комбинација локалне из јужне Аустрије и морских плодова, тако да свако може да пробере шта му одговара - од аустријске кобасице, бечке шницле, крокета од кромпира, шпагета, њока, али и козица, лигања, риба. У комплексу се налази и трећа по чувењу аустријска посластичарница, са десетинама врста колача и, наравно, крофни (јануар је традиционално њихов месец), па ко воли слатко има велике муке да пробере шта ће све да проба. Цене колача крећу се од два до пет евра и не штеди се на величини.
У близини Корушких топлица, на временској удаљености до пола сата, налазе се три скијалишта, па многи туристи споје скијање и бањање - од пола девет ујутру до четири по подне скијају низ јужне алпске падине Караванке, а онда до десет увече опуштају мишиће у топлој бањској води.
МЕЂУ ГОСТИМА ПОЗНАТИ ФУДБАЛЕРИ
У ТОПЛИЦАМА воле да се похвале познатим гостима и истичу да су привукли их квалитетом. Многе фудбалске екипе баш ту долазе на летње планинске припреме. Протеклих година били су им фудбалери Милана, Лиона, Пари Сен Жермена, Палерма, а Спартак из Москве је долазио три пута. Прошлог лета је са својим фудбалским клубом Ал Хилалом из Саудијске Арабије био и наш репрезентативац Сергеј Милинковић Савић. Ажурни домаћини поједине зидове украшавају сликама ових познатих спортиста и дресовима клубова. На посебном месту су истакнуте мајице Милана и Ал Хилала са потписима играча.
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)
МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.
12. 12. 2024. у 13:43
ОВОГ ДАТУМА ТЕМПЕРАТУРА ПАДА НА МИНУС 15: Детаљна временска прогноза до краја децембра
МЕТЕОРОЛОГ Иван Ристић најавио је да нас након краткотрајне стабилизације времена у другој половини децембра очекује јаче захлађење тачно 21. и 22. децембра.
12. 12. 2024. у 13:58
ОПЕРАЦИЈА БРЧКО '93 И СЛУЧАЈ "ЦРВЕНЕ БЕРЕТКЕ": Лепа Брена у униформи - у касарни после вести о стрељању
ИСТИНА о сликама певачице Лепе Брене у војничкој униформи.
12. 12. 2024. у 19:02
Коментари (0)