НАЈЛЕПШИ И НАЈВЕЋИ ХРАМ У ЦЕЛОЈ ИСТОЧНОЈ СРБИЈИ: У Неготину рестауратори враћају сјај Саборном храму, изграђеном пре више од 150 година
У СУСРЕТ веку и по постојања Саборног храма у Неготину почела је реконструкција подног терацо мозаика, фрескописа и мобилијара, вредна више од 30 милиона динара.
У овој светињи посвећеној Светој Тројици, и ових се дана вредно ради. После много деценија, фрескама из 1901. враћа се стари сјај.
Захваљујући рестаураторима, из наслага "прохујалих векова", полако израња лепота фресака, онако како су изгледале почетком 20. века када су их насликали Стеван Тодоровић и његова супруга Полексија, ћерка књижевника и дипломате Матије Бана, најуметничкији пар тадашње грађанске Србије, као и Књажевчанин Милисав Марковић, најплоднији црквени сликар тог доба.
- Радови подразумевају потпуну рестаурацију постојећих елемената, почевши од пода, живописа и мобилијара у цркви, која је под заштитом Завода за заштиту споменика културе. Ово је заиста специфичан посао, имајући у виду и културно-историјски значај храма, који 2026. обележава век и по постојања - каже прота Марјан Керчуљ, архијерејски намесник неготински.
Светиња је грађена од 1872. до 1874. под надзором предузимача Штајнехчера и искусних италијанских мајстора, а освештена је на Ђурђевдан 1876. Подигнута је средствима старије неготинске Цркве Рођења Пресвете Богородице, из 1803, тадашњих еснафа и општине, а коштала је чак 978.172 гроша.
- Сама црква је не тако чест пример врхунског рада, од пода до свода. Приликом грађења, зидари су доведени из Италије јер су тада њихови мајстори важили за најбоље - каже Бранко Радовић, конзерватор црквеног сликарства.
Чађ и патина скидају се са готово 1.700 квадрата зидних површина. Монументалне зидове, осликане приказима из Новог и Старог завета, красио је јарки колорит, снажне композиције, складне украсне бордуре. Иако ће се овај посао радити укупно три године, већ се сада може стећи слика о лепоти првобитног изгледа фресака на зидовима и сводовима храма, онаквих какве су биле у тренутку живописања. У току радова биће санирани оштећени делови малтера који су видљиви, живопис ће се у потпуности сачувати и ретуширати.
- Чишћење се ради механички јер су слојеви боје толико пропали па би их свака "хемија" уништила - додаје Радовић.
Упоредо са радовима на зидовима, уређује се и под, по величини и лепоти јединствен код нас.
- Терацо мозаик је јединствен у нашој земљи јер је на 350 квадрата и сматра се правим, непоновљивим ремек-делом. Наш посао је да у првој фази очистимо вишедеценијске нечистоће са овог пода, да извршимо рестаурацију недостајућих делова и на крају да му омогућимо дужи век трајања - каже Драгомир Ристић Браца, мајстор камене пластике црквеног градитељства.
У време када је грађена, Црква Свете Тројице променила је изглед тадашњег Неготина јер се тек од њене изградње формирала урбана структура града, а храм је постао центар. Уједно је симбол вере, слоге и заједништва јер су се, да би је саградили, удружили и грађанство и еснафи и општина.
Сећање на Хајдук Вељка
ЦРКВА Свете Тројице ограђена је гвозденом оградом из 1893. са постољем и ступцима од каменог пешчара из околине Неготина. На врховима стубова су ђулад из кладовске тврђаве Фетислам. У порти цркве је и Барутана (на слици) једини сачувани део Хајдук Вељковог утврђења Баба Финка из времена Првог српског устанка.
И сада на прагу њеног 150. рођендана, локална самоуправа, која је пре три године финансирала и реконструкцију иконостаса који су осликали Милисав Марковић и Павле Чортановић, стоји и иза ових радова јер је у првој фази уложила девет милиона динара из општинске касе, а ове и наредне године ће реконструкцију пода, фрескописа и мобилијара финансирати са укупно 22 милиона.
Концерти
ЦРКВА има савршену акустику и амбијент који извођачима пружа непоновљив доживљај. У њој су концерте духовне музике приредили многи реномирани домаћи и страни хорови.
- Ово је најлепши и највећи храм у целој источној Србији и Епархији тимочкој и верујем да смо дужни да због предстојећег јубилеја он мора да буде оно што је био на почетку, а и за то и за ово време је импозантан. Визија коју су стари Неготинци имали када су подизали овакве грађевине пре толико времена, треба да нам буду узор и наша је обавеза да о њима бринемо - каже Владимир Величковић, председник Општине Неготин.
МАКРОН СВЕ ИЗНЕНАДИО: Ево шта каже о преговорима са Путином
ФРАНЦУСКИ председник Емануел Макрон рекао је да не искључује могућност преговора са руским председником Владимиром Путином „када контекст дозвољава“.
17. 11. 2024. у 21:03
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева
АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.
17. 11. 2024. у 19:48
ДА ЧОВЕК НЕ ПОВЕРУЈЕ: Погребни бизнис - ево чиме се Легија бави у затвору
ТАЈ посао му је плаћен.
18. 11. 2024. у 15:42
Коментари (0)